Masaż limfatyczny to coraz bardziej popularny zabieg, wspomagający proces odchudzania oraz redukcji cellulitu. Mimo, iż może być on niezwykle skuteczny, posiada także pewne przeciwwskazania. Poznajmy zatem bliżej, na czym polega drenaż limfatyczny i jakich po nim efektów można się spodziewać.
Masaż limfatyczny od wielu lat cieszy się dosyć dużą popularnością wśród wielu osób na całym świecie, ponieważ w bardzo skuteczny sposób pomaga pobudzić krążenie krwi oraz limfy. Taki masaż sprawdza się idealnie w sytuacji, gdy dana osoba chciałaby ujędrnić swoją skórę, zlikwidować pomarańczową skórkę, złagodzić bardzo nieprzyjemny ból zatok, czy też zlikwidować pojawiające się na ciele obrzęki. Aby go przeprowadzić, wystarczy wybrać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego lub gabinetu medycyny estetycznej. Wykonanie zabiegu w domowym zaciszu raczej nie jest możliwe.
Na czym jednak polega masaż limfatyczny, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, a także w jaki sposób wpływa ona na naszą skórę?
Na jakich obszarach można przeprowadzić masaż limfatyczny?
Taki masaż najczęściej przeprowadzany jest na nogach, udach, pośladkach i brzuchu, jednak można go również wykonać na twarzy. Taki zabieg jest dosyć przyjemny i w skuteczny sposób wpływa na cały organizm. Podczas jego przeprowadzania niezwykle ważne są odpowiednio wykonywane ruchy, które powinny odbywać się zgodnie z ustalonymi zasadami. Muszą one współdziałać z przepływem limfy oraz krwi. Podczas masażu nie jest wskazane nadmierne rozgrzanie tkanek, dlatego też tempo masażu powinno być dosyć stanowcze. Masaż limfatyczny najczęściej wykonywany jest ręcznie przez uprawnioną do tego osobę, jednak można go również wykonać przy użyciu specjalnej aparatury.
Jak masaż limfatyczny wpływa na organizm?
Odpowiednio wykonany masaż limfatyczny pomaga w znaczący sposób pobudzić krążenie krwi oraz limfy, co wpływa niezwykle korzystnie na cały organizm. Podczas masażu dochodzi do stymulacji konkretnych punktów znajdujących się na ciele, dzięki czemu dochodzi do poprawy pracy wszystkich komórek ciała, lepszego ich odżywienia oraz poprawy funkcjonowania wszystkich organów wewnętrznych. Skóra, która poddawana jest zabiegowi, staje się jędrna, gładka i elastyczna. Jednak najważniejsze jest to, iż poprawia się metabolizm, a z organizmu zostają usunięte zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny. Przy pomocy masażu limfatycznego można ponadto pozbyć się cellulitu, co dla każdej kobiety jest w obecnych czasach niezwykle ważne.
Jak wygląda masaż limfatyczny?
Do zabiegu nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób, jednak przed jego przeprowadzeniem należy nałożyć na ciało specjalny strój, który zostaje napełniony powietrzem. Dzięki temu dochodzi do udrożnienia węzłów limfatycznych, co przekłada się na dużo lepsze oczyszczenie organizmu z toksyn. Jak zostało wspomniane powyżej, masaż może być przeprowadzany ręcznie. Kluczową kwestię odgrywa wówczas precyzja jego wykonania, co oznacza, iż należy w prawidłowy sposób masować i uciskać odpowiednie miejsca na ciele. Bardzo często jednak jest wykonywany przy użyciu specjalnego urządzenia.
Masaż może zostać wykonany zarówno na całym ciele, jak i na jego poszczególnych partiach. Jeśli chodzi np. o masaż limfatyczny przeprowadzany na twarzy, to trwa ona zazwyczaj 30 minut i przy jego pomocy można usunąć opuchliznę wokół oczu, a także pozbyć się bardzo nieprzyjemnych problemów z zatokami. Oprócz tego umożliwia szybsze wchłanianie się substancji aktywnych znajdujących się w stosowanych kosmetykach, co przekłada się pozytywnie zarówno na wygląd, jak i na ogólny stan skóry.
Aby efekty takiego masażu były jak najlepsze nie wystarczy zdecydować się tylko na jeden zabieg. Masażyści zalecają wykonanie serii co najmniej kilku zabiegów w równych odstępach czasowych. Jaki jednak jest kosz takiego masażu? Zazwyczaj waha się od w granicy od 60 do 70 zł. W niektórych salonach ceny mogą być jednak nieco wyższe. Decydując się na serię kilku zabiegów, można zazwyczaj liczyć na różnego rodzaju oferty specjalne, takie jak np. kilkuprocentowy rabat.
Jakie są wskazania do masażu limfatycznego?
Wśród głównych wskazań do przeprowadzenia masażu limfatycznego można wymienić przede wszystkim chorobę niedokrwienną kończyn dolnych, zespół cieśni nadgarstka, niewydolność żylną, neuropatię, zespół Raynauda, a także chorobę zwyrodnieniową stawów, otyłość, dnę moczanową oraz przewlekłe obrzęki oraz cellulit.
Przeciwwskazania do masażu limfatycznego
Masaż limfatyczny w bardzo korzystny sposób wpływa na cały organizm, a także na poszczególne partie ciała, jednak jego przeprowadzenie nie jest niestety możliwe u wszystkich osób. Jakie są zatem przeciwwskazania do masażu limfatycznego? Wśród tych najczęściej spotykanych można wymienić przede wszystkim stany zapalne skóry, guzki znajdujące się w węzłach chłonnych, alergiczne i zakaźne choroby skóry, gorączka, zbyt duża nadwaga, problemy związane z sercem, zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, padaczka, jaskra, nadczynność tarczycy, miażdżyca naczyń w zaawansowanym stadium, a także zapalenie żył.
Masaż limfatyczny nie może również zostać przeprowadzony u przyszłych mam, a także u kobiet, które są w trakcie miesiączki. W takim przypadku można jednak odłożyć nieco w czasie możliwość przeprowadzenia masażu. Jeśli chodzi o pozostałe przeciwwskazania, to niestety nie są one raczej do przeskoczenia.