Maseczka z aspiryny to popularny sposób na domową pielęgnację skóry problematycznej. Nie jest trudna do przygotowania i przynieść może wiele wyraźnych korzyści. Poznajmy jej najważniejsze zalety, zastosowania i sposoby wykonania.
Maseczki z aspiryny stosowane były już kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego są takie skuteczne? Aspiryna zawiera bowiem stosowany do produkcji niektórych kosmetyków kwas acetylosalicylowy, który likwiduje zmiany trądzikowe, przebarwienia na skórze oraz zaskórniki. Czy jednak maseczka z aspiryny przeznaczona jest dla wszystkich?
Maseczka z aspiryny i jej zastosowanie
Maseczka z aspiryny to doskonały sposób na pozbycie się większości znajdujących się na skórze niedoskonałości. Przy systematycznym stosowaniu skutecznie zmniejsza krosty, usuwa przebarwienia i zaskórniki. Aspiryna, tak samo jak polopiryna, zawiera kwas acetylosalicylowy, który wykazuje właściwości wysuszające i oczyszczające. Z tego powodu stosowana raz w tygodniu dość dobrze oczyszcza skórę. Szczególnie dobrze spisuje się maseczka z aspiryny na rozszerzone pory, gdyż dobrze je oczyszcza, zapobiegając powstawaniu niechcianych dolegliwości dermatologicznych.
Maseczkę z aspiryny z reguły powinno się nakładać punktowo, a nie na całą twarz. Poza tym warto pamiętać, że nie jest ona odpowiednia do każdego rodzaju cery. Osoby z cerą suchą czy wrażliwą nie powinny sięgać po kosmetyki z kwasem acetylosalicylowym w składzie. W ich przypadku nie sprawdzi się również maseczka z aspiryny. Tak samo jak w przypadku osób, które posiadają cerę naczynkową, gdyż kwas może u nich spowodować dodatkowe podrażnienia. Maseczka z aspiryny jest natomiast idealna dla osób z cerą tłustą lub mieszaną, oraz dla tych ze skłonnością do trądziku.
Czasami poleca się, by stosować maseczkę z aspiryny na zmarszczki, dzięki czemu ma ona redukować drobne linie mimiczne. Jednak skuteczność jej działania w tym zakresie jest dość wątpliwa.
Stosowana regularnie maseczka z aspiryny pozwala na skuteczne pozbycie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń skóry. Jednak działa tylko powierzchownie i nie zadziała przy poważnych zmianach. Jeśli więc kłopoty ze skórą utrzymują się przez długi czas i nieskuteczne są żadne kosmetyki, warto wybrać się do dermatologa lub endokrynologa, gdyż niekiedy problemy z cerą są skutkiem nieprawidłowej gospodarki hormonalnej.
Jak można wykonać maseczkę z aspiryny?
Okazuje się, że maseczka z aspiryny jest bardzo łatwa do przygotowania. Tabletki należy jedynie umieścić w misce i zalać je ciepłą wodę. Wodę warto wlewać powoli, tak aby tabletki mogły spęcznieć. Potem trzeba je rozgnieść na jednolitą masę. Do papki dodaje się też łyżkę jogurtu naturalnego bez dodatku cukru, barwników i sztucznych dodatków smakowych. Tak przygotowaną maseczkę najczęściej nakłada się punktowo na oczyszczoną i wysuszoną skórę twarzy na około 15 minut. Potem należy ją zmyć za pomocą letniej wody.
Przed zmyciem maseczki można ją jeszcze delikatnie wmasować w skórę twarzy, gdyż drobinki aspiryny działają wówczas jak delikatny peeling skóry. To świetny sposób na jej oczyszczenie z martwego naskórka.
W razie potrzeby klasyczną maseczkę z kwasem salicylowym można nieco urozmaicić za pomocą różnego rodzaju dodatków. Zamiast jogurtu warto do niej dodać np. miodu, o ile nie jest się na niego uczulonym. Ponadto do zwykłej maseczki aspirynowej niekiedy dodaje się kilka kropel ulubionego olejku czy oleju, np. olejku arganowego. Do zmiękczania tabletek również zamiast wody można użyć olejku. Często poleca się także stosowanie maseczki z aspiryny i cytryny, która z kolei skuteczniej wyrównuje koloryt cery i pozwala pozbyć się przebarwień.
Jak często nakładać maseczkę z aspiryny?
Aby efekty były widoczne i długotrwałe, maseczkę z kwasem acetylosalicylowym powinno się stosować regularnie, np. raz w tygodniu. Kiedy problemy ze skórą znikną lub będą mniej uciążliwe, można zmniejszyć częstotliwość do jednego zabiegu w ciągu miesiąca.
Oczywiście, nie można także przesadzić w drugą stronę. Aspiryna wysusza skórę, co daje sygnał do produkcji sebum. Dlatego nakładając maseczkę codziennie czy co drugi dzień może dojść do efektu odwrotnego do zamierzonego. Warto więc zachować umiar.
Maseczka z aspiryny nie jest przeznaczona dla kobiet ciężarnych, osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy oraz tych, które zmagają się z ciężkimi problemami skórnymi czy posiadają otwarte rany.