Maseczka z jajka to jedna z najbardziej popularnych domowych receptur na skuteczną pielęgnację włosów. Zabieg tego rodzaju można przeprowadzić na wiele różnych sposobów, stosując dodatkowe składniki, takie jak miód, jogurt naturalny czy oliwa z oliwek. Maseczka tego rodzaju świetnie nadaje się przede wszystkim w przypadku włosów suchych, zmęczonych i zniszczonych. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze wskazówki w zakresie jej stosowania, a także możliwe efekty działania i sposoby dostosowania receptury do konkretnych problemów pielęgnacyjnych.
Jajka to nieodłączny element naszej codziennej diety, jednak można je z powodzeniem wykorzystać nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Zarówno żółtko, jak i białko jajka, wpływają niezwykle korzystnie na stan i wygląd włosów. Dlatego też na ich bazie warto przygotowywać w domowym zaciszu maseczki, które stosowane regularnie, pomogą pozbyć się łupieżu, zwiększą objętość włosów, a także w odpowiedni sposób nawilżą kosmyki. W jaki jeszcze sposób jajka wpływają na wygląd włosów i czy każda kobieta może sięgnąć po maseczkę przygotowywaną na ich bazie?
Jak maseczka z jajek wpływa na włosy i skórę głowy?
Naturalna maseczka z jajek to świetna alternatywa dla drogeryjnych produktów kosmetycznych, ponieważ nie zawiera ona w swoim składzie żadnych chemicznych substancji, które mogłyby doprowadzić do silnego podrażnienia skóry lub wystąpienia reakcji alergicznej. Znajdująca się w jajkach lecytyna i białko pomagają wzmocnić oraz dogłębnie nawilżyć włosy. Żółtko odpowiedzialne jest głównie za związywanie składników wchodzących w skład maseczki, dzięki czemu ma ona gładką konsystencję. Jednak z uwagi na dosyć dużą zawartość siarki pomaga także załagodzić objawy łupieżu. Z kolei białko zapobiega łamaniu się włosów, a także dodaje kosmykom objętości. Dlatego właśnie osoby mające cienkie włosy po zastosowaniu tego rodzaju maseczki powinny zauważyć znaczną poprawę.
Wskazówki do stosowania maseczki z jajka
Jajka po roztrzepaniu mogą być aplikowane bezpośrednio na włosy i skórę głowy, jednak można je również dodawać do gotowych kosmetyków. Ile jednak jajek należy wykorzystać podczas przygotowania maseczki? W przypadku włosów krótkich 2 jajka powinny w zupełności wystarczyć, natomiast jeśli chodzi o włosy długie, to potrzeba ich co najmniej 4. Jeśli do maseczki nie są dodawane żadne dodatkowe składniki, to roztrzepane bardzo dokładnie jajka należy zaaplikować na przeczesane i suche włosy, pozostawiając je na głowie przez około 30 minut. Po tym czasie maseczkę należy zmyć szamponem, nakładając następnie na włosy odżywkę. Jeśli jednak dana osoba walczy z konkretnym problemem, to jajka należy połączyć z dodatkowymi substancjami, które w kompleksowy sposób zadbają o włosy. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych i sprawdzonych przepisów.
Maseczka z jajka na porost włosów
Aby przygotować tego rodzaju maseczkę, 2 jajka należy roztrzepać widelcem z 2 łyżkami oliwy z oliwek, nakładając następnie powstałą mieszankę na umyte włosy. W następnej kolejności na głowę należy nałożyć czepek i ręcznik, dzięki czemu działanie maseczki będzie dużo lepsze. Maseczkę zmywa się delikatnym szamponem po upływie ok. 15 minut. W recepturze można także zamiast oliwy zastosować olej słonecznikowy lub olej rzepakowy.
Maseczka z jajka do włosów zniszczonych
W celu przygotowania maseczki przeznaczonej do włosów zniszczonych należy zaopatrzyć się w 1 jajko, 1 łyżkę oliwy z oliwek, pół łyżki naturalnego miodu, 2 łyżki jogurtu naturalnego oraz połowę dojrzałego awokado. Awokado należy obrać i rozgnieść widelcem, dodając do niego następnie pozostałe składniki i mieszając całość do uzyskania gładkiej masy. Włosy należy umyć szamponem, rozprowadzając następnie na nich maskę oraz przykrywając je czepkiem. Po upływie 25 minut maseczkę można usunąć, bardzo dokładnie myjąc kosmyki naturalnym szamponem.
Maseczka z jajka do włosów przesuszonych
Przygotowanie maseczki nawilżającej do włosów suchych jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy zblendować jednego dojrzałego banana, mieszając go następnie z dwoma jajkami oraz 1/2 szklanki mleka. Powstałą mieszankę należy następnie zaaplikować na suche lub umyte włosy. Głowę warto otulić szczelnie czepkiem i ręcznikiem. Po upływie 20 minut maseczkę należy zmyć szamponem, pozwalając kosmykom wyschnąć w naturalny sposób, bez użycia suszarki.