Home Składniki kosmetyczne Olej rzepakowy w kosmetyce

Olej rzepakowy w kosmetyce

przez Patrycja Nowak
olej rzepakowy w kosmetyce

Olej rzepakowy to przede wszystkim tłuszcz jadalny, zazwyczaj stosowany do smażenia i pieczenia potraw. W ten sposób w kuchni wykorzystuje się głównie produkty rafinowane, pozbawione najbardziej cennych właściwości odżywczych. Można jednak coraz częściej spotkać również nierafinowany olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia, który doskonale nadaję się do pielęgnacji urody. Sprawdźmy zatem czym tak naprawdę jest i dlaczego warto z niego korzystać.

Dawniej olej rzepakowy zyskał bardzo złą sławę, ponieważ mniej więcej w połowie XX wieku odkryto jego właściwości toksyczne. Wynikały one przede wszystkim ze znacznej obecności kwasu eurykowego. W latach 70-tych ubiegłego wieku w Kanadzie wyselekcjonowano jednak odmianę, którą uznano za zupełnie bezpieczną i wprowadzono do masowej uprawy. Nazwano ją od źródła pochodzenia, czyli „canola”. Od tego czasu na całym świecie zaczęto ponownie stosować olej rzepakowy, jako jeden z podstawowych tłuszczów roślinnych.

Olej rzepakowy w kosmetyce

Chociaż najbardziej popularny i dostępny w sklepach jest olej rzepakowy rafinowany, to coraz częściej zauważa się bardzo cenne właściwości produktów pozyskiwanych bez rafinacji i z pierwszego tłoczenia. Znajdują one zastosowanie zarówno w kuchni, do przygotowywania posiłków na zimno, jak i w kosmetyce. Kosmetyczne zastosowanie oleju rzepakowego jest bardzo szerokie, ponieważ może on stanowić bazę wielu kompozycji pielęgnacyjnych. Cząstko stanowi jeden z kluczowych składników INCI różnego rodzaju kosmetyków.

Rosnące znaczenie oleju rzepakowego w kosmetyce wynika co najmniej z kilku faktów. Po pierwsze jest on dość tani i powszechnie dostępny. Ponadto, ma dość lekką konsystencję, słaby aromat i barwę, dlatego nie dominuje w większości formuł kosmetycznych. Doskonale nadaje się do mieszania z różnymi olejkami eterycznymi, stanowiąc dla nich bazę nośną. Jest również produktem dość stałym i nie jełczeje zbyt szybko, dlatego w wielu kosmetykach naturalnych nie potrzeba dodawać żadnych dodatkowych konserwantów. Posiada on również własne właściwości pielęgnacyjne, dzięki zawartości cennych kwasów tłuszczowych oraz wielu związków aktywnych.

Jakie są główne zalety oleju rzepakowego?

Bez tłuszczów i olejków nasz organizm nie działałyby prawidłowo, z bardzo wielu powodów, dlatego niezbędna jest odpowiednia równowaga. Wszyscy wiemy, że istnieją dobre i złe tłuszcze, z których generalnie nasycone uznawane są za gorsze, a nienasycone za lepsze. Olej rzepakowy jest najczęściej dobrym wyborem, ponieważ posiada korzystny bilans dobrych i złych tłuszczów. Na tle innych olejów roślinnych, rzepakowy wyróżnia się przede wszystkim:

  • wysoką zawartością zdrowych mono i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3, 6 i 9),
  • bogactwem w witaminę E,
  • zawartością znacznej ilości steroli roślinnych.

Oczywiście nie należy zapominać, że najbardziej wartościowy jest nierafinowany olej z pierwszego tłoczenia.

Co decyduje o skuteczności pielęgnacyjnej oleju rzepakowego?

Właściwości pielęgnacyjne rzepaku wynikają z zawartości wielu cennych składników aktywnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, dzięki którym olej rzepakowy w kosmetyce jest coraz częściej doceniany i wykorzystywany.

  • 61% jednonienasyconego kwasu oleinowego (kwas tłuszczowy omega-9),
  • 21% wielonienasyconego kwasu linolowego (niezbędne kwasy tłuszczowe omega-6),
  • 11% kwasu alfa-linolenowego (niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3),
  • 7% nasyconych kwasów tłuszczowych,
  • 4% kwasów palmitynowych,
  • 2% kwasu stearynowego,
  • fitosterole, witamina E i przeciwutleniacze.

Olej rzepakowy w kosmetyce, formalnie znany jako Brassica Campestris, jest doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, a także kwas alfa-linolenowy (ALA). Organizm naturalnie nie produkuje występujących w oleju rzepakowym kwasów tłuszczowych, oferujących skórze niesamowite właściwości zmiękczające i przeciwutleniające. Własności zmiękczające oleju rzepakowego pomagają nawilżyć i zapobiec suchej i swędzącej cerze, dzięki czemu skóra staje się gładka i zdrowa. Olej rzepakowy zawiera również duże ilości witaminy E, która jest uważana za bardzo ważny przeciwutleniacz. Eliminuje on wspólnie z innymi substancjami antyoksydacyjnymi wolne rodniki, które uszkadzają komórki i przyspieszają proces starzenia się skóry. Ogólnie uważa się, że olej rzepakowy wspomaga regenerację, restrukturyzację, odnowienie i odmłodzenie skóry.

Olej rzepakowy w pielęgnacji skóry

Dzięki swoim cennym właściwościom, olej rzepakowy w kosmetyce z powodzeniem znajduje zastosowanie w zakresie ochrony i pielęgnacji skóry. Może być również pomocny w leczeniu wielu różnych dolegliwości dermatologicznych. Ponadto, stanowi on także dobrej jakości tłuszcz nośny, który można wykorzystywać do mieszania z olejkami eterycznymi.

  1. Olej z rzepaku pomaga zmniejszyć tkankę bliznowatą

Wiele osób boryka się z nieestetycznymi bliznami i próbuje różnych środków zaradczych, by ograniczyć ich widoczność. Olej rzepakowy należy do tej grupy produktów naturalnych, które mogą być szczególnie pomocne w tym zakresie. Dzięki jego stosowaniu, najlepiej w połączeniu z miejscowym masażem, można wygładzać blizny, a także redukować zaczerwienienia oraz stany zapalne.

  1. Olej rzepakowy doskonale pielęgnuje skórę

Olej z rzepaku zawiera naturalne przeciwutleniacze i witaminę E, które są skuteczne w zapewnianiu zdrowszej i piękniejszej skóry. Składniki te pomagają chronić skórę przed działaniem wolnych rodników, które w znacznym stopniu odpowiedzialne są za procesy starzenia. Zawarte w oleju składniki aktywne zapobiegają tym samym przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek, utracie jędrności i matowieniu. Ponadto, chronią skórę przed chorobowymi zmianami skóry, a nawet nowotworem.

  1. Stosowanie oleju rzepakowego zapewnia doskonałe nawilżenie skóry

Jak wiadomo, wiele olejków naturalnych może być stosowanych do codziennego nawilżania skóry ciała i włosów. Olej rzepakowy posiada jednak wyjątkowe i skuteczne właściwości nawilżające, dlatego warto go wypróbować. Nie musisz od razu masować całego masażu, po prostu zastosuj go, jak i kiedy chcesz.

  1. Olej z rzepaku łagodzi swędzenie

Choroby skóry, takie jak wyprysk i trądzik, mogą być bardzo dokuczliwe i nieprzyjemne. Utrzymywanie nawilżonej skóry pomaga złagodzić wiele objawów chorobowych, m.in. irytujące swędzenie. Olej rzepakowy cechuje się dość długotrwałym działaniem i może utrzymywać ochronę przed podrażnieniem nawet przez cały dzień.

Olej rzepakowy w naturalnej pielęgnacji włosów

Większość źródeł wskazuje, że jest on szczególnie przydatny w pielęgnacji włosów suchych. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują silne właściwości nawilżające, które wydają się lepiej pokrywać włosy niż inne oleje. Olej rzepakowy jest także lekki i wnika w strukturę włosów oraz skórę głowy. Dzięki doskonałemu stosunkowi tłuszczów omega-6 do omega-3 uważa się, że ma skuteczne działanie przeciwzapalne, które łagodzi podrażnioną skórę głowy. Świetnie nadaje się do zabiegów olejowania na ciepło i masażu skóry głowy, które wspomagają leczenie suchości i zapewniają naturalny połysk zmatowionych kosmyków.

Zawarty w nim kwas oleinowy kontroluje utratę wilgoci w pasmach włosów, jednocześnie czyniąc włosy bardziej miękkimi i bardziej elastycznymi. Z kolei kwas linolowy stymuluje wzrost włosów wraz z utrzymaniem zdrowej skóry głowy. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na wykorzystanie oleju z rzepaku w pielęgnacji włosów.

Maska do włosów na bazie oleju rzepakowego i majonezu

Potrzebne produkty:

  • olej rzepakowy,
  • majonez,
  • ulubiony olejek eteryczny.

Wymieszaj dokładnie równe części oleju rzepakowego i majonezu. Dodaj kilka kropel ulubionego olejku dla zapachu i nałóż na włosy, a następnie załóż czepek. Pozostaw maskę na głowie na ok. 2 godziny. Do przeprowadzenia zabiegu nie potrzeba dodatkowego ogrzewania głowy. Po wskazanym czasie umyj włosy lekkim szamponem, najlepiej naturalnym, bez dodatku sls.

Maska witaminowa do włosów z olejem rzepakowym

Potrzebne produkty:

  • olej rzepakowy,
  • oliwa z oliwek,
  • olej rycynowy,
  • ampułka witaminy A,
  • ampułka witaminy E.

Należy stosować równe części każdego oleju, a ich ilość jest pochodną ilości i grubości włosów. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać w małej misce. Maskę nakładaj dokładnie na wszystkie włosy i przykryj czepkiem na noc. Rano umyj i oczyść włosy jak zwykle.

Używanie oleju rzepakowego jako oleju nośnego

Wytwarzany z rzepaku olej jest doskonałym olejem nośnym, który ułatwia korzystanie z olejków eterycznych. Poprzez przygotowanie rozcieńczonej mieszanki olejowej, można z łatwością stworzyć domowy produkt do miejscowej aplikacji lub masażu. Rozcieńczanie olejków eterycznych za pomocą olejów bazowych ma na celu ograniczenie skutków ubocznych działania zbyt silnych koncentratów. Takie działanie jest zwykle konieczne, by chronić się przed podrażnieniami i reakcjami alergicznymi. Olej rzepakowy posiada odpowiednią konsystencję, która idealnie nadaje się jako nośnik dla olejków eterycznych i innych ekstraktów roślinnych. Nie posiada również zbyt silnego zapachu i ma naprawdę długą trwałość.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.