Home Składniki kosmetyczne Olejek szałwiowy – Właściwości i zastosowania

Olejek szałwiowy – Właściwości i zastosowania

przez Patrycja Nowak
olejek szałwiowy

Olejek szałwiowy, dzięki licznym właściwościom zdrowotnym i pielęgnacyjnym, stanowi często stosowany składnik kosmetyków naturalnych. Stosuje się go również w aromaterapii, przyczyniając się do poprawy samopoczucia. W niniejszym artykule sprawdzamy, dlaczego warto z niego korzystać.

Olejek szałwiowy wyróżnia się intensywnie odświeżającym i ziołowym zapachem. Olejek z szałwii muszkatołowej czy szałwii lekarskiej ma działanie uspokajające i relaksujące. Ten wyjątkowy produkt naturalny znany był już we wczesnym średniowieczu. W medycynie ludowej stosuje się go podczas leczenia chorób oczu, stanów zapalnych, bólu gardła czy chorobach układu trawiennego.

Olejek szałwiowy – charakterystyka

Szałwia to roślina wykorzystywana powszechnie jako przyprawa. Poza tym znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetyce naturalnej. Olejek szałwiowy uzyskiwany jest na skutek destylacji z parą wodną kwitnących pędów szałwii bądź jej kwiatów . Przede wszystkim stanowi bogate źródło naturalnych przeciwutleniaczy. Pomaga podczas leczenia chorób układu ruchowego, zapalenia stawów i mięśni oraz infekcjach dróg oddechowych. Płukanki z udziałem olejku szałwiowego skutecznie łagodzą dolegliwości jamy ustnej i dziąseł. Olejek z szałwii dobrze komponuje się z olejkiem z drzewa herbacianego, lawendowym, miętowym, geraniowym, rozmarynowym, cytrusowym oraz z olejkiem  drzewa sandałowego.

Właściwości olejku szałwiowego

Olejek z szałwii posiada następujące właściwości lecznicze:

  •  antyseptyczne,
  • pobudzające do działania,
  • relaksujące, odprężające i uspokajające,
  • stymulujące układ pokarmowy i układ nerwowy,
  • oczyszczające organizm z toksyn,
  • łagodzące stany zapalne skóry i błoń śluzowych,
  • lekko moczopędne,
  • wykrztuśne,
  • obniżające poziom cukru we krwi,
  • przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • antybakteryjne.

Olejek szałwiowy doskonale sprawdza się w przypadku osób zmęczonych fizycznie i psychicznie. Stosowany jest w leczeniu depresji i stanów lękowych. Poza tym podaje się go osobom przeziębionym czy cierpiącym na różnego rodzaju infekcje układu oddechowego, np. zapalenie zatok czy oskrzeli. Olejek z szałwii jest pomocny przy bolesnych miesiączkach oraz w okresie menopauzy. Dobrze działa na osoby cierpiące z powodu wrzodów żołądka, chorób o podłożu reumatycznym czy schorzeń nerek.

Gdzie i kiedy wykorzystywać olejek szałwiowy?

Olejek z szałwii jest stosowany bardzo często w przypadku bólów żołądka. Działa rozluźniająco na skurczone mięśnie i skutecznie przeciwdziała tworzeniu się w przewodzie pokarmowym wzdęć. W tym celu stosuje się przede wszystkim inhalacje z udziałem olejku szałwiowego.

Niewiele osób wie o tym, że olejek z szałwii normalizuje cykle miesiączkowe u kobiet i łagodzi symptomy menopauzy, a więc uderzenia gorąca i pocenie. Wpływa ponadto rozluźniająco na macicę. Niekiedy pomaga także w przypadku bolesnych miesiączek czy podczas porodu. Dzięki olejkowi szałwiowemu wydanie na świat dziecka jest łatwiejsze i mniej bolesne, ale generalnie nie powinno się go wykorzystywać w okresie ciąży.

Olejek szałwiowy jest ponadto silnym środkiem uspokajającym, który wpływa relaksująco i odprężająco na układ nerwowy. Jest skuteczny w walce z depresją, stanami lękowymi, napięciami nerwowymi, stresem i paranojami. Olejek z szałwii można i warto stosować wówczas, gdy zbliża się sytuacja stresowe, np. egzamin czy ważne spotkanie. W aromaterapii olejek ten wykorzystywany jest do kojenia umysłu oraz stymulowania kreatywności. Należy jednak pamiętać o tym, że nie powinno się go nigdy łączyć z alkoholem.

Zastosowanie olejku szałwiowego

Przy pomocy olejku szałwiowego można skutecznie aromatyzować i dezynfekować powietrze. W tym celu wystarczy wlać go do nawilżacza powietrza, kominka aromaterapeutycznego czy odkurzacza. Nadaje się poza tym do wykonywania inhalacji czy masowania ciała. Dobrze działają również kąpiele z dodatkiem olejku z szałwii. Kilka jego kropli warto też dodać do kosmetyków np. kremu do twarzy czy szamponu do włosów.

Przeciwwskazania do stosowania olejku szałwiowego

Olejek szałwiowy nie jest przeznaczony dla osób, które są uczulone bądź nie tolerują szałwii. Powinny go unikać również kobiety ciężarne i karmiące piersią. W tym przypadku lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem. Ostrożność należy zachować również u małych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 lat oraz u osób z nadciśnieniem tętniczym. Olejek szałwiowy powinno się stosować w formie rozcieńczonej.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.