Masaż antycellulitowy to coraz częściej polecany zabieg, pozwalający na skuteczniejsze pozbycie się efektu tzw. skórki pomarańczowej. W niniejszym artykule prezentujemy najważniejsze informacje na temat jego stosowania, skuteczności działania oraz przeciwwskazaniach.
Cellulit to problem, który dotyka nie tylko otyłe kobiety, ale również szczupłe dziewczyny. Jednak przy pomocy odpowiednich środków można go w bardzo skuteczny sposób usunąć. Nie od dziś wiadomo, że masaż to jedna z najstarszych form sztuki uzdrawiania ciała. Przy jego pomocy można nie tylko poprawić krążenie, czy też zredukować stres, ale również poprawić wygląd skóry, pozbywając się niechcianej skórki pomarańczowej. Czym jednak charakteryzuje się antycellulitowy masaż? W jaki sposób należy go wykonać i czy są jakieś przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?
Masaż antycellulitowy
Antycellulitowy masaż pomaga pobudzić krążenie krwi i limfy, a także rozbija tkankę tłuszczową, która zostaje następnie wydalona z organizmu. Skóra staje się wówczas jędrna, gładka i elastyczna. Jednak najważniejsze jest to, że skórka pomarańczowa znika z jej powierzchni. Aby jednak efekty masażu były zauważalne, konieczne jest przeprowadzenie serii co najmniej kilku zabiegów w równych odstępach czasowych. Warto również pamiętać o tym, aby raz na kilka tygodni powtórzyć zabieg w celu podtrzymania dotychczas osiągniętych wyników.
Jak wygląda antycellulitowy masaż?
Masaż antycellulitowy nie wydaje się zbyt trudny do wykonania, jednak kluczową kwestię odgrywają odpowiednie ruchy. Podczas wykonywania masażu należy pamiętać o tym, aby wszystkie ruchy były wykonywane w stronę serca, ponieważ technika uciskania skóry nie tylko aktywuje układ limfatyczny, ale również doprowadza do wzrostu krążenia żylnego. W przypadku masażu nóg, na których dosyć często pojawia się pomarańczowa skórka, cały zabieg należy rozpocząć od łydek, kierując się do ud i kończąc masaż w okolicy pachwin.
Aby w prawidłowy sposób wykonać masaż antycellulitowy, należy zaopatrzyć się w specjalną oliwkę, która nie tylko ułatwi poślizg. Dodatkowo wpłynie pozytywnie na wygląd skóry, poprzez działanie zawartych w niej substancji. Po nasmarowaniu skóry oliwką można przejść do właściwego masażu. Jeśli chodzi o ruchy, to w pierwszej kolejności należy wykonać tzw. głaskanie, a następnie rozcieranie. Dzięki temu skóra zostanie rozgrzana i w odpowiedni sposób przygotowana do nieco mocniejszych ruchów.
W następnym kroku należy objąć udo tuż nad kolanem, w taki sposób, aby kciuki były ustawione do siebie równolegle. Skórę należy następnie ucisnąć, przesuwając dłonie w górę. Ruch ten należy powtórzyć kilka razy. Warto przy tym pamiętać, aby przesuwać dłonie ze środkowej na zewnętrzną (i później wewnętrzną) część uda. Kolejnym ruchem podczas wykonywania masażu antycellulitowego jest ugniatanie skóry dłonią z lekko ugiętymi palcami. Masaż antycellulitowy należy rozpocząć od zewnętrznej do wewnętrznej części uda, ugniatając skórę fragment po fragmencie. Na zakończenie masażu warto wykonać kilka głaszczących pociągnięć dłońmi, pamiętając o tym, aby ruch zawsze był wykonywany do góry.
Antycellulitowy olejek do masażu skóry
Olejek do przeprowadzenia masażu można bez problemu zakupić w każdej drogerii. Niestety, takie produkty bardzo często zawierają w sobie wiele niepotrzebnych składników, dlatego też lepiej przygotować go samodzielnie w domowym zaciszu. W jaki sposób? Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w czysty olejek pomarańczowy, który wykazuje właściwości antycellulitowe. Warto również wykorzystać prawdziwy miód oraz oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy.
Dwie łyżki miodu należy wymieszać z 5 kroplami olejku pomarańczowego, dodając tak powstałą mieszankę do 1/3 szklanki oliwy. Tak przygotowaną domową oliwkę można od razu wykorzystać do przeprowadzenia antycellulitowego masażu, pamiętając jednak o tym, aby podczas każdego zabiegu korzystać ze świeżo przygotowanej oliwki.
Antycellulitowy masaż brzucha
U wielu kobiet cellulit pojawia się nie tylko na udach i pośladkach, ale również na brzuchu. Skóra w tej okolicy jest wprawdzie nieco cieńsza i delikatniejsza, niż ta na udach, jednak nie oznacza to, iż antycellulitowy masaż brzucha nie jest możliwy do wykonania. W jaki jednak sposób należy go wykonać?
Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby taki masaż był wykonywany zgodnie z ułożeniem jelit. Wykonuje się go od lewej do prawej strony brzucha, zawsze okrężnymi ruchami. Podczas wykonywania masażu można również chwycić dłońmi fałd skóry, przesuwając go w dół brzucha kilka razy. Dzięki temu skóra zostanie napięta oraz naprężona, a krążenie krwi poprawione. Dzięki takim zabiegom z czasem cellulit stanie się dużo mniej widoczny.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu?
Pomimo tego, iż masaż antycellulitowy w znaczący sposób poprawia wygląd skóry, to jednak jego przeprowadzenie nie jest niestety możliwe u każdej kobiety. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią. Nie należy go również wykonywać w przypadku chorób zakaźnych, nowotworów, skórnych infekcji, pękających naczynek, a także gorączki.
Jak często należy wykonywać masaż antycellulitowy?
Częstotliwość masażu uzależniona jest głównie od stopnia zaawansowania cellulitu. Jednak w większości przypadków konieczne jest przeprowadzenie serii około 12 zabiegów, które powinny być wykonywane od dwóch do trzech razy w tygodniu. Taki masaż można wykonać nie tylko w gabinecie masażu, ale również w domowym zaciszu. W tym drugim jednak przypadku najlepiej jest poprosić kogoś o pomoc.