Home Zdrowie Piołun – Właściwości i zastosowania zdrowotne

Piołun – Właściwości i zastosowania zdrowotne

przez Aleksandra Banaszkiewicz
piołun

Piołun nie ma najatrakcyjniejszej nazwy, jednakże można korzystać z jego właściwości, które skutecznie pomagają zwalczyć wiele różnych dolegliwości. W niniejszym artykule wskazujemy na jego najważniejsze właściwości i zastosowania.

Piołun wefronowy lub komonowy, znany również pod nazwą botaniczną „Artemisia absinthium”, to dziko rosnące zioło. Można je znaleźć w różnych częściach świata, w tym między innymi w wielu częściach Europy, a także w niektórych częściach Afryki Północnej oraz Azji Północnej. Ze względu na to, że zwiększa się zapotrzebowanie na właściwości lecznice piołunu, można spotkać piołun również w Ameryce Północnej. Jest to ścisłe związane z bylicą i bylicą pospolitą, której wyższy poziom jest w olejkach eterycznych. Piołun jako ziołowy środek leczniczy ma wiele zastosowań, o czym za chwile się przekonacie.

Kontrowersyjna historia stosowania piołunu

Piołun ma w sobie coś kontrowersyjnego, co może trwać nawet do dziś. Jego nazwa jest synonimem napoju alkoholowego zwanego absyntem. Napój ten był bardzo popularny w XIX wieku.

Absynt, do którego wykorzystywano bardzo często piołun, kojarzony był przede wszystkim artystami, takimi jak Vincent Van Gogh i pisarzami, jak Edgar Allan Poe. Co więcej, uważano, że to właśnie absynt przyczynił się do przedwczesnej śmierci tych artystów. Ze względu na obecność absintholu oraz innych chemii zwanych thujone uważa się, że absynt powoduje halucynacje, ciężkie zaburzenia układu nerwowego, a także depresję i ciężkie upośledzenie psychiczne.

W rezultacie absynt został zabroniony w wielu krajach na całym świecie. Ostatnie badania jednak pokazują, że szkodliwe działanie halucynogenne zostało pokazane nieco przesadnie. Te wyniki sprawiły, że zainteresowanie nim wzrasta zwłaszcza w Europie.

Skład piołunu

Piołun uzyskuje korzystne właściwości z olejków lotnych, a także absinthinu, anabsyniny, kwasów organicznych oraz żywicy. Te związki dają piołunowi także gorzki smak.

Piołun posiada kilka właściwości leczniczych, w tym między innymi właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbólowe, oraz przeciwgorączkowe, oraz właściwości żołądkowe. Piołun ma również zdolność antyoksydacyjną, która pomaga odwrócić uszkodzenia komórek spowodowanych procesem starzenia się oraz wieloma innymi chorobami.

Korzyści zdrowotne i właściwości piołunu

Poza wykorzystaniem piołunu do przygotowania absyntu dawniej stosowano go również jako środek leczniczy na wiele chorób. W tym między innymi przy stanach trawiennych, gorączce, niestrawności oraz stanach wątroby. Obecnie coraz bardziej popularne są właściwości, które obejmują:

  1. Pobudzanie układu pokarmowego

Piołun tradycyjnie jest wykorzystywany do leczenia wielu problemów trawiennych. Jest stosowany do złagodzenia niestrawności oraz do stymulowania lepszego trawienia. Dzieje się tak ze względu na to, że posiada on zdolność do promowania produkcji żółci oraz wspomagania pęcherzyka żółciowego i zdrowia wątroby. Piołun jest szczególnie skuteczny, kiedy łączy się go z innymi ziołami na trawienia, takimi jak imbir czy mięta pieprzowa.

  1. Pomoc w chorobie Crohna

W 2007 roku opublikowano wyniki badań, które przeprowadzono w Niemczech. Miały one na celu sprawdzenie skuteczności mieszanki ziołowej zawierającej piołun jako główny składnik leczenia objawów choroby Crohna. Przeprowadzone badanie było podwójnie ślepej próbie, w której brało udział 20 osób. W grupie, w której podawany był piołun w dawce 500 mg 3 razy na dobę przez 10 tygodni. Natomiast pozostali uczestnicy badania otrzymywali placebo.

Skuteczność leczenia opierała się na czynnikach psychologicznych, które są związane z cierpieniem na chorobę Crohna, taką jak spadek odczuwania depresji. Pacjenci, którzy otrzymywali piołun, odnotowali u siebie zmniejszenie objawów, a 13 na 20 pacjentów całkowicie uwolniło się od objawów psychologicznych. Natomiast pacjenci z grupy placebo w rzeczywistości zaobserwowali u siebie pogorszenie zarówno zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego.

  1. Wspomaganie przy zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest bardzo powszechnym stanem i może wpływać na okrężnicę. To może powodować kilka nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak skurcze, wzdęcia, a także ból brzucha, biegunkę czy zaparcia.

Niektórzy ludzie skutecznie pozbyli się niektórych z tych objawów, kiedy leczyli się piołunem w samodzielnej formie lub w połączeniu z innymi ziołowymi środkami. Badania wykazały, że w połączeniu z innymi ziołowymi środkami skutecznie działa na objawy chorób brzucha, takie jak skurcze jelit, nudności i zgaga.

  1. Zabijanie pasożytów

Istnieją dowody na to, że piołun może zniszczyć szkodliwe pasożyty, co jest jednym z jego podstawowych zastosowań. Ludzie z krajów rozwijających ze względu na rosnące koszty leków mogą korzystać z bardziej przystępnych ziołowych metod leczenia. Piołun jest zdolny do niszczenia wielu pasożytów.

Według badań pomaga on wytwarzać środowisko jelitowe, które jest śmiertelnie niebezpieczne dla pasożytów oraz innych mikroorganizmów.

  1. Stymulowanie miesiączki

Piołun ma naturalne właściwości emmenagogiczne, które zasadniczo mogą pomoc w stymulowaniu menstruacji oraz regulowaniu cyklu menstruacyjnego. Emmenagogiczne preparaty ziołowe, takie jak piołun są pożądane, ponieważ mogą działać jako naturalny środek antykoncepcyjny lub jako naturalny lek regulujący rzadkie miesiączki.

Niektóre kobiety mogą się również zdecydować na wcześniejsze wywołanie miesiączki za pomocą tego zioła po to, by na przykład nie pojawiła się ona na wakacjach. Ze względu na efekty emmenagogiczne kobiety w ciąży powinny unikać piołunu, gdyż może doprowadzić do poronienia.

  1. Rozluźnianie mięśni

Piołun może być również wykorzystany do zmniejszenia napięcia oraz skurczy mięśni. Działanie przeciwzapalne zioła może także złagodzić bóle związane ze stanem zapalnym, takim jak reumatyzm i inne formy artretyzmu.

  1. Sposób na niepokój

Podobnie jak inne ziołowe lekarstwa, tak i piołun ma delikatne działanie przeciwlękowe. Wiele osób stosuje piołun w celu zwalczenia lęków i stresu. W badaniach naukowych nie ma wielu dowodów na korzystne działanie przeciw lękom czy niepokojowi, dlatego w tym wypadku opieram się przede wszystkim na opowiadaniach innych osób.

  1. Stymulowanie apetytu

Piołun tradycyjnie jest stosowany jako tonik wspomagający apetyt, który jest w szczególności istotny po chorobie. Zalecana dawka to około 10-20 kropli olejku z piołunu wymieszane w szklance wody. By pobudzić apetyt, należy to wypić na kwadrans przed każdym posiłkiem.

  1. Inne korzyści

Poza możliwościami wymienionymi powyżej piołun jest również wykorzystywany do leczenia malarii, a nawet może mieć pewne właściwości zapobiegające nowotworom. Badania wykazały, że wyciąg z piołunu zwany artemiziną, może pomóc w zniszczeniu komórek nowotworach, jednocześnie pozostawiając zdrowe komórki w nienaruszonym stanie.

W jakiej formie dostępny jest piołun?

Piołun dostępny jest w wielu formach, w tym w kapsułkach, nalewkach, tabletkach, a także w płynnej formie jako ekstrakt. Olej jest również wyekstrahowany z ziela i dostępny jako olejek eteryczny. Nie ma dokładnych badań, które by określały prawidłową dawkę produktów z piołunem. Jednakże w przypadkach niestrawności i innych problemów z układem trawiennym przyjmuje się za najlepszą dawkę 3-5 g w formie infuzji każdego dnia.

Herbata z piołunu

Poza dostępnymi formami piołunu często przygotowuje się z tego zioła również herbatę. Można przygotować ją samodzielnie w domu, wykonując następujące czynności:

  • Weź około ½ łyżeczki zmiażdżonego suszonego piołunu.
  • Dodaj piołun do szklanki gorącej wody.
  • Pozostaw na kwadrans, by się zaparzyło, a następnie odcedź.
  • Można ukryć gorzki smak piołunu, dodając środki maskujące takie jak mięta pieprzowa. To sprawi, że wywar będzie smaczniejszy, a także zwiększy się jego skuteczność na niestrawność i zgagę.
  • Można wypić do 3 szklanek herbaty z piołunu dziennie. Jednakże nie można jej stosować dłużej niż 4 tygodnie.

Skutki uboczne działania piołunu

Chociaż w dzisiejszych czasach większość produktów z piołunem sprzedawana jest z niewielką ilością niebezpiecznego chemicznego środka zaradczego, to jednak nadal istnieje potencjalne zagrożenie wystąpienia kilku niepożądanych efektów. Możliwe działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia trawienia i biegunkę.
  • Kiedy piołun jest stosowany miejscowo, to zapalenie skóry.
  • Uszkodzenie nerek – Ten niepożądany efekt zgłosił 31-letni mężczyzna, który przez pomyłkę wypił 10 mg olejku z piołunu, co doprowadziło do niewydolności nerek i serca.
  • Piołun uzależnia, dlatego nie powinno się go stosować dłużej niż przez 4 tygodnie.
  • Piołun może przyczyniać się do pojawienia nudności, bezsenności, a także drgawek czy też w ekstremalnych wypadkach napadów drżenia.
  • Osoby z pewnymi warunkami, takimi jak problemy żołądkowe i wrzody żołądkowe, nie powinny stosować piołunu. Wszystko to przez możliwość wystąpienia dalszego podrażnienia.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.