Home Zdrowie Nagniotki – Jak powstają i jak je leczyć

Nagniotki – Jak powstają i jak je leczyć

przez Patrycja Nowak
nagniotki

Usuwanie nagniotków jest bardzo ważne nie tylko dla komfortu chodzenia, ale również dla zdrowia. Zgrubiały naskórek niekiedy sprawia ból podczas przemieszczania się i nie pozwala na dobranie odpowiedniego obuwia. Ponadto, zrogowaciała skóra jest twarda i może sprawiać ból nawet bez poruszania stopą. W niniejszym artykule wskazujemy jak leczyć nagniotki, a także jak im zapobiegać.

Nagniotki na stopach można usunąć drogą chirurgiczną, poprzez wycięcie zrogowaciałej skóry oraz trzonu odcisku. W niektórych przypadkach można także wykorzystać metodę kosmetyczną, przy pomocy lasera CO2. W niektórych przypadkach warto wybrać się także do podologa, który wykona leczniczy pedicure. Niekiedy sprawdzają się też sposoby domowe, najczęściej wykonywane poprzez moczenie stóp w wodzie z solą.

Chirurgiczne usuwanie odcisków

Zdecydowanie najbardziej radykalnym rozwiązaniem w przypadku odcisków jest ich chirurgiczne usuwanie. Lekarz skalpelem wycina wówczas nie tylko zrogowaciałą skórę, ale i trzon modzelu. Tym samym likwiduje więc możliwość odtworzenia się twardego naskórka. Koszt takiego zabiegu zaczyna się od 50 zł. Przy czym warto pamiętać, że nie wymaga on hospitalizacji czy specjalnego przygotowania.

Kosmetyczne metody usuwania nagniotka

Nagniotki można usunąć także za pomocą lasera CO2. To metoda oczywiście mniej inwazyjna, niż chirurgiczne wycięcie odcisków, oraz daje niemal równie dobre efekty. Zabieg laserowy wykonywany może być również w gabinecie kosmetycznym, jednak kosztuje zazwyczaj co najmniej 150 zł. Obszar skóry, który jest narażony na działanie podczerwieni jest wcześniej schładzany. Również i ten zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania czy hospitalizacji.

Usunięcie nagniotków odbywać się może także w gabinecie podologicznym, gdzie wykonuje się pedicure leczniczy. Podolog usuwa wówczas zrogowaciałą skórę za pomocą peelingu lub ścierając twardy naskórek frezarką. Koszt takiego zabiegu to zazwyczaj ok. 100 zł.

Domowe metody na usuwanie odcisków

Usuwanie nagniotków w domu ma sens tylko wówczas, gdy są one niewielkie i nie wywołują bólu, ale są jedynie defektem natury kosmetycznej. Dobry wpływ na zrogowaciałą skórę ma m.in. woda z dodatkiem soli. Moczenie w niej stóp pozwala na skutecznie rozmiękczenie twardego naskórka. W aptece zakupić też można dodatkowo różnego rodzaju produktu takie jak maści czy plastry, które również przydają się w walce z nagniotkami.

Kilka słów o nagniotkach

Nagniotki, a więc pojawiające się na stopach odciski, to spłaszczone komórki rogowe naskórka, które ulegają miejscowemu nagromadzeniu się na skutek reakcji ochronnej skóry na stale występujący ucisk, najczęściej wywołany przez:

  • nieprawidłowe chodzenie,
  • niewygodne obuwie – za ciasne lub za wąskie, za wysokie obcasy, itp,
  • nieprawidłowe wysklepienie śródstopia,
  • zachodzenie palców na siebie.

Nagniotki bardzo często posiadają centralny czop rogowy, który ma formę stożka, który wrasta ostrym wierzchołkiem wgłąb stopy. Dlatego w czasie chodzenia dochodzi na ogół do podrażniania bardzo wrażliwej warstwy okostnej, co skutkuje w czasie poruszania się dotkliwym bólem. Oprócz tego, odciski i ich okolice bywają objęte niekiedy stanem zapalnym, co objawia się zaczerwienieniem, świądem i samoistnym bólem.

Nagniotki lubią tworzyć się na placach stóp, w szczególności na ich stawach czy powierzchniach stycznych. Rzadziej pojawiają się na piętach czy śródstopiu.

Jak uchronić się przed nagniotkami?

Zdecydowanie najlepszym sposobem na nagniotki na stopach jest po prostu zapobieganie ich powstawaniu. W tym celu trzeba oczywiście wyeliminować podstawowe przyczyny ich powstawania. Należy więc przede wszystkim pozbyć się źle dobranego obuwia. Buty muszą być wygodne i odpowiednio dopasowane do stopy. Dlatego też nie powinno się ich kupować wówczas, gdy stopy są zmęczone. Najlepiej robić to rano lub wczesnym popołudniem, po wcześniejszym odpoczynku. Duże znaczenie ma także korekcja nieprawidłowego chodu, co dotyczy głównie dzieci. Niekiedy konieczna jest pomoc ze strony ortopedy, który zaleci odpowiednie ćwiczenia.

W przypadku występowania w budowie stopy wad anatomicznych trzeba sięgnąć po specjalne wkładki czy obuwie ortopedyczne, które zapewnią dostateczną wysokość śródstopia. Często korzysta się także z różnego rodzaju separatorów, klinów czy wkładek, które prostują palce obu stóp.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.