Home Porady Stopy – Jak o nie dbać

Stopy – Jak o nie dbać

przez Patrycja Nowak
stopy

Wiele osób zapomina, że stopy to bardzo ważny obszar naszego ciała, szczególnie narażony na silne obciążenia i niekorzystne warunki zewnętrzne. Z tego powodu warto zająć się ich pielęgnacją w odpowiedni sposób, by móc cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem.

Pielęgnując ciało należy pamiętać o wszystkich obszarach, które narażone są na uszkodzenia czy niekorzystne czynniki zewnętrzne. Takim miejscem z całą pewnością są stopy, które przez całe życie narażone są na ogromne obciążenia i niestety często przez to cierpią. Zwłaszcza po okresie zimowym, kiedy chronimy je przed zimnem, skóra narażona jest na zniszczenie.

Stan stóp w tym okresie często na nich pozostawia wiele do życzenia i nie nadaje do eksponowania w odkrytym obuwiu. Dlatego do naszych codziennych rytuałów warto włączyć pielęgnację stóp, niezależnie od pory roku czy ich aktualnego stanu.

Domowy pedicure a piękne i zdrowe stopy

Mycie stóp nie wymaga użycia szczególnych kosmetyków, wystarczy je umyć i co ważniejsze odpowiednio osuszyć, aby pozostawiona na przykład między palcami woda nie doprowadziła do przesuszenia i pękania naskórka, a tym samym do niepotrzebnych infekcji. Stopy po umyciu i osuszeniu powinny zostać nasmarowane odpowiednim kremem nawilżającym, lub w przypadku suchej skóry, natłuszczającym.

Ze względu na specyficzny rodzaj skóry na stopach, dosyć ważne jest zwracanie uwagi na to, by stosowane kosmetyki były jak najbardziej naturalne. Od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na relaksacyjne moczenie stóp w olejku, przeznaczonym do pielęgnacji ciała lub w przypadku mocno zniszczonej skóry, stopy można chronić mocząc je w siemieniu lnianym, które dogłębnie nawilży i pomoże odbudować barierę ochronną.

O czym warto pamiętać

Należy też na bieżąco usuwać z nich narastający naskórek poprzez odpowiedni pedicure za pomocą odpowiednio wyprofilowanej tarki oraz pumeksu, jak i wykonując odpowiednio dobrany peelingi. Systematyczne ścieranie naskórka zabezpieczy skórę stóp przed nieestetycznymi, jak i często bolesnymi nagniotkami.

Niemalże chorobą cywilizacyjną jest grzybica stóp, którą bardzo łatwo można zarazić się na basenie, podczas korzystania z hotelowego prysznica czy nawet w sklepie z obuwiem podczas przymiarek. Ważne, by stopy w takich miejscach nie były bose, dlatego w przypadku basenu czy prysznica zakładamy klapki, natomiast wybierając się na zakupy obuwnicze zadbajmy o cienkie skarpetki.

Ważne jest obuwie

Dobór obuwia jest także bardzo ważnym elementem do osiągniecie pięknych i zdrowych stóp. O ile to możliwe, unikajmy butów z niskiej jakości materiałów. Stopy lubią, gdy obuwie jest wysokiej jakości, z oddychających materiałów, miękkie i odpowiednio wyprofilowane. Warto też pamiętać o tym, aby niezależnie od jakości butów, po każdym ich noszeniu, dać im czas na odparowanie i przewietrzenie. Warto pamiętać, że jedynie godzin nocnych może być za mało, dlatego najlepiej, jeżeli posiadamy więcej niż jedną parę ulubionych butów na zmianę.

Zdrowie przede wszystkim

Piękne i zdrowe stopy to dopełnienie zadbanego wyglądu. Jakiekolwiek zmiany skórne powinny być konsultowane z dermatologiem lub podologiem. Warto też od czasu do czasu skorzystać z pedicure zrobionego przez doświadczoną kosmetyczkę. Oprócz tego, pamiętajmy o codziennej pielęgnacji i nawilżaniu stóp oraz odpowiednio zachowanej wentylacji i higienie obuwia oraz skarpet.

O ile nie jesteśmy chorzy na cukrzycę lub nadwagę, codzienna pielęgnacja stóp powinna być rutyną. Odpowiednia pielęgnacja podczas każdej kąpieli będzie zupełnie wystarczająca i nie trzeba na nią poświęcać zbyt wiele czasu.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.