Home Zabiegi kosmetyczne Woskowanie nóg – Wskazówki i porady

Woskowanie nóg – Wskazówki i porady

przez Patrycja Nowak
woskowanie nóg

Woskowanie nóg zajmuje trochę więcej czasu niż golenie, ale wyniki tego zabiegu również utrzymują się znacznie dłużej. Kiedy musisz sprawić, by nogi wyglądały gładko, golarki mogą być twoim najlepszym przyjacielem. Efekty jej zastosowania będą jednak dosyć krótkotrwałe. Więc jeśli twoim celem jest mieć gładkie nogi nieco dłużej, golenie może wydawać się niekończącym się rytuałem, który pozostawia wiecznie niezadowolonym. Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że na domiar złego się pokaleczysz. W takim przypadku warto zatem rozważyć woskowanie nóg.

Jeśli ten frustrujący cykl usuwania włosów z nóg brzmi zbyt znajomo, możesz być pewna, że nie jesteś sama. Według jednego z magazynów kobiecych, nawet kilkadziesiąt procent kobiet próbuje pozbyć się włosów z nóg około 3 razy w tygodniu. Oczywiście dotyczy to okresu letniego. W efekcie tego wypada wiele godzin spędzonych na goleniu. Ale istnieją inne metody usuwania włosów, które nie wymagają używania żyletki co kilka dni, a dzięki nim Twoje nogi będą również wyglądały gładko. Jedną z takich metod jest woskowanie nóg, które polega na usuwaniu włosów z cebulkami.

Woskowanie nóg to nie nowa metoda depilacji

Kobiety od wieków praktykowały woskowanie w różnych formach. Starożytne Egipcjanki jako pierwsze używały wosku do usuwania włosów. Kobiety na Bliskim Wschodzie od wieków stosują podobny proces zwany „depilacją cukrową” i nadal jej używają. Polega on na wymieszaniu cukru, cytryny i ciepłej wody w celu uzyskania pasty. Rozprowadza się cienką jej warstwę na skórze, a gdy mieszanina stwardnieje, ściąga się ją razem z włoskami.

Podobnie, woskowanie wykonuje się przez nałożenie na skórę ciepłego lub zimnego wosku, a następnie ściągnięcie go z przyklejonymi do niego włosami. Metodę tę stosuje się nie tylko na nogach, ale także w innych miejscach ciała.

Woskowanie nóg – Przygotowywanie do zabiegu depilacji woskiem

Główną zaletą woskowania jest to, że zapewnia lepsze i trwalsze rezultaty niż golenie. Jednak musisz przygotować swoje nogi do pożegnania golarki a powitania wosku, aby było to miłe doświadczenie.

Kilka czynności poprzedzających woskowanie nóg wymaga nieco dodatkowego planowania, aby zapobiec niepotrzebnemu dyskomfortowi na skórze. Na przykład, staraj się unikać nakładania wosku w ciągu 2 do trzech 3 przed lub po okresie, gdyż w tym czasie skóra jest bardziej wrażliwa. Pomaga również przyjmowanie leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, na około godzinę przed całym zabiegiem.

Upewnij się, że twoje włosy na nogach są odpowiedniej długości przed rozpoczęciem woskowania. Jeśli twoje włosy nie mają co najmniej 6 milimetrów długości, wosk nie będzie w stanie ich dobrze chwycić. Z drugiej strony, włosy, które są o wiele dłuższe niż 6 mm, mogą być bardziej bolesne do usunięcia. Może być jednak nieco trudno czekać, aż włosy urosną do wystarczającej długości, aby można je było woskować. Nagroda za cierpliwość jest taka, że ​​będziesz miała około 3 tygodni efektu gładkości nóg.

Złuszczanie skóry na kilka dni przed woskiem może również ułatwić usuwanie włosów, a pozbycie się martwych komórek skóry również zmniejsza prawdopodobieństwo wrastania włosków. Dodatkowo niektórzy używają antyseptycznego lub antybakteryjnego mydła przed i po woskowaniu nóg. Warto z tej porady skorzystać, ponieważ woskowanie pozostawia otwarte mieszki włosowe, co ułatwia bakteriom dostanie się do środka i może powodować infekcje. Jeśli martwisz się bólem, który możesz odczuć podczas woskowania nóg, możesz również użyć miejscowo maści zawierającej lidokainę. Pomoże ona nieco znieczulić skórę, zanim zaczniesz depilację.

Gdy już zdecydujesz się wziąć udział w eksperymencie i spróbować woskowania, masz wybór: profesjonalny gabinet lub woskowanie w domu.

Niezależnie od tego, czy uważasz, że ludzie są podobni do małp człekokształtnych czy nie, możesz być zaskoczona faktem, że ludzie mają więcej mieszków włosowych na centymetr kwadratowy skóry niż goryl. Różnica polega na tym, że większość włosów na ludzkiej skórze nie jest widoczna. Kiedy przygotowujesz skórę do woskowania pamiętaj, że podczas zabiegu usuniesz zarówno widoczne, jak i niewidoczne włosy.

Wybór zestawu do woskowania nóg

Niektóre kobiety mogą czuć się bardziej komfortowo, gdy ich nogi są depilowane przez eksperta. To prosta opcja, ponieważ wiele gabinetów SPA i salonów kosmetycznych oferuje tego rodzaju usługę. Ale przy wszystkich domowych zestawach do woskowania, które są obecnie dostępne, profesjonalny wosk może być bardziej luksusem niż koniecznością. W drogeriach dostępne są rozmaite zestawy dostępne bez recepty za ułamek kosztów, jakie poniesiesz za wosk w salonie. Zestawy do woskowania zwykle kosztują w okolicach 30 zł za najtańsze propozycje.

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o zestawach do woskowania jest to, że występują w różnych odmianach – gorące / ciepłe i zimne, które są dwiema głównymi klasyfikacjami. Zestawy do woskowania na gorąco mają w sobie oczywiście wosk, a także oddzielne paski materiału. Większość stosuje tę samą ogólną koncepcję, ale należy postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta.

Woskowanie nóg krok po kroku

W przypadku tego rodzaju depilacji nóg podgrzewasz najpierw wosk i czekasz, aż osiągnie on ciekłą i miękką konsystencję. Następnie nakładasz wosk na skórę za pomocą małej łopatki. W następnej kolejności należy docisnąć na nim pasek tkaniny, pozostawiając go na kilka chwil, aby umożliwić przyklejenie wosku. Na koniec zrywa się energicznie materiał w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Włosy powinny odejść razem z woskiem. W przypadku dużych powierzchni owłosionej skóry preferowany jest ciepły wosk, ponieważ zapewnia on dobre krycie, a co za tym idzie, oszczędność i efektywność zabiegu.

Zestawy do woskowania na zimno często są przygotowane z woskiem już na paskach. Paski nie wymagają podgrzewania, a ty nakładasz je, naciskając wcześniej woskowane paski na depilowany obszar ciała. Niektórzy sądzą, że zimny wosk nie działa tak dobrze jak ciepły wosk, ale inni wskazują, że ​​używanie zimnego wosku jest mniej kłopotliwe.

Wielu producentów zestawów do woskowania twierdzi, że za pomocą ich produktów, możesz mieć gładką skórę nawet od 6 do 8 tygodni. Oczywiście, wyniki, które faktycznie uzyskasz, zależą od ilości włosów, które masz i od tego, jak często używasz danego produktu. Aby uzyskać długotrwałe rezultaty, musisz również ćwiczyć odpowiednie techniki zabiegu woskowania. Podobnie jak w przypadku większości produktów, przestrzeganie instrukcji producenta raczej zapewni lepsze wyniki. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, woskowanie nóg wymaga pewnej wprawy.

Zalety woskowania nóg

Jeśli możesz znieść trochę dyskomfortu, korzyści z woskowania mogą być warte wysiłku. Oczywiście, cały proces może za pierwszym razem zająć Ci nawet około 2 godzin. Również ból po oderwaniu wosku od nóg może sprawić, że zapytasz siebie, dlaczego to robisz. Ale dla tych, którzy trzymają się woskowania, ta metoda depilacji może sprawić, że nogi wyglądają znacznie lepiej niż po goleniu.

W przypadku niektórych kobiet unikanie codziennych zagrożeń związanych z nacięciami, skaleczeniami i ostrymi zapaleniami, które towarzyszą używaniu maszynki do golenia, może być wystarczającym powodem, aby przejść od golenia do woskowania. W tym sensie woskowanie nóg jest bezpieczniejsze niż golenie. Ponadto, dostępne produkty do depilacji woskiem są zwykle wytwarzane z naturalnych składników. Jest to jedna z przewag tej metody nad użyciem miejscowych kremów do depilacji, które zawierają substancje chemiczne, mogące podrażniać skórę.

Jedną z głównych zalet regularnej depilacji woskiem jest czas, który ostatecznie się oszczędza. Efekty gładkich nóg utrzymują się około 3 tygodnie, a brak codziennego obowiązku usuwania włosów jest dla wielu kobiet prawdziwą ulgą. Regularne woskowanie nóg i innych części ciała może spowodować, że owłosienie z czasem stanie się cieńsze i rzadsze.

Ale jak w przypadku każdej procedury kosmetycznej, istnieją pewne wady do rozważenia. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się o niektórych problemach związanych z zastosowaniem wosku do depilacji.

Problemy z woskowaniem nóg

Dla niektórych osób woskowanie jest doskonałą metodą, która może zapewnić bardzo potrzebną przerwę od golenia lub innych metod usuwania włosów. Ale tak jak w przypadku większości innych technik dbania o siebie, nie jest też zabiegiem doskonałym.

Jedną z potencjalnych wad woskowania jest to, że wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości. Ponieważ depilacja woskiem nie może odbywać się na włosach o długości mniejszej niż 6 mm oznacza, że trzeba poczekać, aż włosy urosną, zanim będzie można je usunąć. W przypadku niektórych kobiet, brak golenia przez kilka tygodni, może być denerwujące i niewygodne, zwłaszcza jeśli chce się nosić strój, który odsłania nogi. Woskowanie nóg wymaga również wytrwałości – łatwo jest zrezygnować po pierwszym razie, jeśli odczuje się dotkliwy dyskomfort. Sam proces też trwa dłużej niż golenie, co niektórym ludziom wydaje się nieatrakcyjne. A jeśli zdecydujesz się na zestawy do woskowania na ciepło, woskowanie może być na początku dość niechlujne.

W porównaniu do golenia i stosowania innych metod depilacji, woskowanie może być również bolesne. Kremy i środki przeciwzapalne mogą pomóc zmniejszyć pewien dyskomfort, ale pierwsze kilka razy będzie nieprzyjemne, ponieważ twoja skóra nie jest przyzwyczajona do wrażenia zrywania, które pojawia się, gdy zastosujesz wosk.

Niestety, woskowanie nóg nie jest dla wszystkich. Dla każdego, kto stosuje leki na receptę na trądzik, nie zaleca się stosowania tej metody depilacji. Leki te powodują nadwrażliwość skóry, a woskowanie może powodować siniaki, pieczenie lub nadmierne podrażnienie skóry. Ludzie, którzy stosowali tego typu leki, powinni odczekać pełne 6 miesięcy, zanim spróbują wosku. Osoby z wrażliwą skórą lub innymi chorobami skóry, a także z licznymi pieprzykami i brodawkami powinny również unikać woskowania. Depilacja woskiem nigdy też nie powinna być przeprowadzana na oparzonej słońcem skórze.

Jeśli zdecydujesz się na woskowanie nóg, sposób w jaki dbasz skórę natychmiast po woskowaniu i podczas tygodni pomiędzy sesjami zabiegu, jest tak samo ważny jak sam zabieg. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o nogi po zastosowaniu wosku.

Kiedy wrastające włoski stają się problemem?

Wrastające włosy, które następnie zwijają się pod skórą, powodując spuchnięte czerwone guzki, są częściej wynikiem golenia. Mogą jednak również występować podczas woskowania. Często wyrastają same i problem zostaje rozwiązany. Ale czasami wrastające włosy wymagają baczniejszej uwagi. Można w tym celu zastosować dostępne środki antyseptyczne i antybiotyki w celu złagodzenia bólu i wyraźnej infekcji. W bardzo bolesnych przypadkach można rozważyć depilację laserem.

Pielęgnacja po zastosowaniu wosku do depilacji

Jeśli udało Ci się pozbyć dyskomfortu podczas woskowania po raz pierwszy, musisz wiedzieć, co dalej robić ze świeżo wygładzonymi nogami. Opieka po depilacji jest ważna, ale także łatwa. Jeśli zrobisz to dobrze, uzyskasz długotrwałe korzyści.

Czyszczenie skóry po depilacji jest koniecznością. Ponieważ mieszki włosowe pozostają otwarte i wrażliwe po depilacji woskiem, ważne jest, aby usunąć wszystkie pozostałości po wosku. Można to zrobić za pomocą antybakteryjnego kremu lub mydła, które pomogą zapobiec podrażnieniom skóry i infekcjom bakteryjnym.

Jeśli twoja skóra ulegnie podrażnieniom podczas procesu woskowania, może być konieczne jej ukojenie. Balsam lub żel z witaminą E lub aloesem to dobry sposób na zmniejszenie zaczerwienienia. Dobrym pomysłem jest także unikanie gorących kąpieli i bezpośredniego światła słonecznego przez kilka dni po woskowaniu.

Złuszczanie naskórka

Regularne złuszczanie skóry z użyciem luffy może być dobre dla skóry, niezależnie od tego, czy stosujesz wosk do depilacji, czy nie. Luffa to wysuszone włókniste wnętrze warzyw, często stosowane jako naturalna gąbka. Można je kupić w każdym sklepie z artykułami kosmetycznymi. Złuszczenia za pomocą luffy nie należy wykonywać zbyt wcześnie po zabiegu woskowaniu, ponieważ skóra jest nadal bardzo wrażliwa. Ale pomiędzy zabiegami, delikatne masowanie nóg czystą luffą może skutecznie pomóc złuszczać skórę i zapobiegać wrastaniu włosków.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.