Dyskretne starożytne greckie zioło lecznicze, jakim jest czystek, staje się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Przygotowany w postaci naparu jest trzy razy zdrowszy niż zielona herbata. Czystek chroni komórki organizmu przed przedwczesnym starzeniem, usuwa metale ciężkie, a nawet może pomóc w przypadku trądziku i innych dolegliwości skórnych. Jego oryginalna nazwa to „Cistus”.
Na półwyspie Chalkidiki krążą legendy, które mówią o spotkaniu na szczycie Olimpu, gdzie bogowie ustalali, które rośliny będą posiadać może uzdrawiania. Czystek miał dostać zadanie uzdrawiania rannych w walce wojowników. To podobno zirytowało niektóre boginie, bo były pewne, że to bardzo urodziwe i delikatne zioło z różowymi kwiatkami byłby bardziej odpowiednie do pielęgnacji urody, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Rezultatem sporu było to, że zielu czystka przypisano oba te zadania, dzięki którym miało leczyć i upiększać.
Czystek – Wspaniałość natury
Nie ma żadnych wątpliwości, że w starożytności roślina ta była bardzo popularna. Szczególne znaczenie miała pozyskiwana z niej żywica, nazywana labdanum. Jej właściwości znane były na obszarze całego basenu Morza Śródziemnego, i często wykorzystywano je w przemyśle kosmetycznym, a także lekarstwo na problemy skóry i włosów. Ostatecznie, została również doceniona jako cenne remedium na zarazę, oraz skuteczna ochrona przed wieloma innymi chorobami. Od bardzo dawnych czasów mnisi z najsłynniejszych klasztorów na górze Athos i greccy rolnicy stosowali czystek jak herbatę leczniczą na różne dolegliwości.
Zdrowie i detoksykacja organizmu
Współcześnie, niezwykłe moce uzdrawiające czystka zostały zweryfikowane przez naukę i stał się on niezwykle popularny nie tylko w Grecji. Faktem jest, że napar czystkowy jest trzy razy zdrowszy, niż zielona herbata i sok z czarnego bzu. Pozwala chronić serce cztery razy lepiej, niż czerwone wino i jest naturalnym przeciwutleniaczem dwadzieścia razy silniejszym, niż świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Potwierdzają to niektóre badania naukowe, w których porównano różne rodzaje herbat, soków i win, pod kątem ich zdolności do neutralizowania wolnych rodników. Zabezpiecza tym samym organizm przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń środowiskowych i toksyn powstających w procesach metabolizmu.
Ze zwalczania wolnych rodników znane są przede wszystkim witaminy E i C, a także beta-karoten i barwniki roślinne, jakimi są flawonoidy. Jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości przeciwutleniaczy, substancje toksyczne mogą swobodnie niszczyć strukturę komórek w wielu miejscach organizmu. Proces utleniania odpowiedzialny jest za przedwczesne starzenie i wiele różnych chorób. Uszkodzeniu ulegają m.in. ścianki drobnych naczyń krwionośnych. Tworzą się wtedy również złogi cholesterolu, którego poziom we krwi niebezpiecznie wzrasta. Przepływ krwi jest hamowana, a w rezultacie dojść może do miażdżycy tętnic, wysokiego ciśnienia krwi i innych chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy odkryli, że czystek zawiera wyjątkowo skuteczną kombinację przeciwutleniaczy. Na Chalkidiki ludzie piją go w ciągu dnia wielokrotnie, dlatego być może wielu z nich dożywa wieku ponad stu lat.
Jednakże czystek to coś znacznie więcej. Na Uniwersytecie w Lubece zbadano, że potrafi on odtruwać organizm i eliminować toksyczne metale ciężkie, pochodzące m.in. z dymu papierosowego, wypełnień stomatologicznych i zanieczyszczeń środowiska. W badaniu palacze pili tylko 50 ml naparu z czystka dwa razy dziennie. Napój ten jest porównywalny do mocnej herbaty. Po czterech tygodniach zakończono test i stwierdzono, że poziom kadmu we krwi u uczestników badań był znacznie niższy. Z tego względu terapeuci zalecają picie litra herbaty z czystka dziennie.
Więcej o właściwościach zdrowotnych czystka znajdziesz w poniższej prezentacji:
Zbawienny wpływ na wiele dolegliwości
W testach laboratoryjnych odkryto, że czystek posiada również związki aktywne, korzystne dla zdrowia układu odpornościowego. Już jedna filiżanka herbaty dziennie ma znaczący wpływ na stymulację układ obronnego. Czystek pomagać może przy wielu dolegliwościach, takich jak zakażenia grzybicze jelit i pochwy. Pozwala również na zwalczanie innych szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie Helicobacter, czy E-coli. Jest to bardzo ważne w naszych czasach, z powodu stresu i zwiększonej podatności na zanieczyszczenia środowiskowe, które szybko destabilizują delikatną równowagę pożytecznych bakterii w jelitach. Objawami typowymi są: powolne trawienie, świąd, zmęczenie i brak energii.
Herbata z czystka może wyraźnie poprawić ogólny stan zdrowia i pozbyć się uciążliwych objawów infekcji. Odkryto również, że może on łagodzić różne formy stanów zapalnych w organizmie. W przypadku picia herbaty w ilości jednego litra dziennie widoczne są wyraźne efekty ogólnej poprawy zdrowia. W przypadku zapalenia dziąseł jest oczywiste, że wystarczy płukać jamę ustną kilka razy dziennie przez kilka minut. Warto również wypić dwie lub trzy filiżanki naparu z czystka.
Do najbardziej spektakularnych właściwości czystka należy zaliczyć jego silne działanie przeciwwirusowe na wirusy grypy, w tym nawet na wirus ptasiej grypy H7N7. Właściwość tę odkryli biolodzy z Institut für Virologie Molekulare w Münster.
Piękno prosto z natury
Naukowcy zbadali również starannie zakres pragnień olimpijskich bogiń. W ich wyniku stwierdzono, że nakładanie ekstraktu z czystka na skórę 2 razy dziennie, przez okres 4 tygodni pozwala uzyskać efekt znacznie zdrowszej i czystszej cery. Dzieje się tak nawet w przypadku cery zmęczonej i trądzikowej. Badania potwierdziły fakt, że dzięki czystkowi wygląd skóry poprawił się u 61 z 95 pacjentów, którzy wcześniej byli leczeni bez dobrego rezultatu.
W odróżnieniu od innych terapii, m.in. z użyciem leków i akupunktury, aż 64% pacjentów zauważyło poprawę po leczeniu przez cztery tygodnie. Sekret tych zadziwiających i wszechstronnych efektów działania czystka leżeć może także w wysokim poziomie witaminy P. Ponadto, zawiera on znaczne ilości związków taniny, zwanych polifenolami. Czystek należy do tej grupy roślin o najwyższym poziomie tych substancji czynnych. Można je znaleźć w znacznie niższych stężeniach w innych rodzajach zdrowej żywności, takich jak cebula i czerwone wino. Substancje te mają silne działanie antyoksydacyjne, podobnie jak witaminy E i C. Podkreśla się często, że pokarmy bogate w polifenole zapobiegają degradacji komórek, a także pozwalają ustabilizować zdrowie serca i układu krążenia.
Wyjątkowość w każdym wymiarze
Kwiaty czystka składają się z pięciu płatków i przypominają nieco kwiaty róży. Dlatego również roślina ta nazywana jest różą skalną. Jednakże, czystek należy do wyjątkowej grupy roślin, wśród której nie wszystkie wykazują te same właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Wszystkie badania, które zostało opisane do tej pory, przeprowadzono na gatunku Cystus incanus tauricus. Odmiana ta rośnie w niektórych miejscach w rejonie Morza Śródziemnego, m.in. w Grecji na Chalidiki, tylko na glebach bogatych w magnez. Krzewy rośliny lubią ciepło i światło, a dorastają do wysokości jednego metra. Wokół nich rozprzestrzenia się bardzo aromatyczny zapach żywicy. W swoich wydłużonych liściach przechowują duże ilości olejku eterycznego, z których część wyparowuje w upale.
Wyekstrahowane z czystka olejki eteryczne mają przede wszystkim zastosowanie w aromaterapii. Mogą stanowić naturalne lekarstwo dla tych, którzy mają problemy z uczuciem chłodu i wewnętrznego odrętwienia. Olejek czystkowy może przynieść ulgę w przypadku rozpylania go za pomocą nawilżacza lub innych metod. Jeśli jest on dodawany do olejków do masażu, takich jak olej jojoba, można zachować pewne formy terapii drenażu limfatycznego.
Jak widać, czystek to niezmierzona różnorodność efektów, a także zioło lecznicze dla ciała, umysłu i duszy, pochodzące wprost z mitycznego Olimpu.