Kto nie słyszał o cudownych właściwościach, jakie zapewnić nam mogą olejki pielęgnacyjne?! Przedstawiamy obszerny przewodnik po różnych olejach kosmetycznych oraz listę magicznych korzyści, wynikających z ich regularnego stosowania. Warto niektóre z nich wypróbować, by cieszyć się tanią i skuteczną, a przede wszystkim naturalną pielęgnacją urody.
Na początek warto powiedzieć, że istnieją trzy rodzaje olejów i olejków pielęgnacyjnych. Pierwsza grupa to oleje bazowe, które powinny znaleźć się w każdej recepturze, ponieważ zapewniają wszystkie właściwości nawilżające. Ponadto, są zwykle tańsze i umożliwiają zmniejszenie intensywności działania silniejszych olejków. Następny rodzaj to oleje do zabiegów, których celem jest rozwiązanie konkretnych problemów, takich jak np. obrzęki lub grzybica. Ostatnią grupę stanowią olejki eteryczne, których koncentraty wykazują zarówno silnie działanie pielęgnacyjne, jak również aromaterapeutyczne.
Na olejki kosmetyczne trzeba czasem uważać
Na wstępie warto podkreślić, iż mimo że są to produkty naturalne, to przed ich szerszym zastosowaniem zawsze należy wykonać próbę alergiczną. Wykonuje się ją na niewielkim obszarze skóry, który jest ukryty, np. pod kolanem. Trzeba upewnić się, że skóra nie reaguje negatywnie na którekolwiek z olejów, zanim zostanie on wykorzystany na większej powierzchni.
Oleje bazowe i ich zalety kosmetyczne
Bazowe olejki kosmetyczne to oleje pochodzenia roślinnego, które najczęściej pozyskiwane są z ziaren i nasion rozmaitych drzew, krzewów i ziół. Wykorzystuje się je jako substancje nośne dla silniejszych olejków eterycznych. Jednak, nawet samodzielnie stosowane wykazują działanie terapeutyczne, odżywcze i mogą choćby opóźnić widoczne oznaki starzenia. Od niepamiętnych czasów są uważane za niezwykle istotne podczas zabiegów naturalnej pielęgnacji włosów i urody. Olejki kosmetyczne pozwalają na lepszą ochronę, nawilżenie, a także przywracają skórze i włosom naturalny blask. Bardzo ważne jest jednak, aby korzystać tylko z najlepszych produktów, dobrych producentów i wiadomego pochodzenia.
Olej kokosowy
Olej kokosowy to prawdopodobnie jeden z najbardziej wszechstronnych olejów znanych ludzkości. Zapewnia bogactwo witaminy E, kwasów tłuszczowych, białek, a ze względu na swoją strukturę i właściwości przeciwbakteryjne, jest często stosowany do wielu różnych zabiegów. Można go m.in. stosować jako kosmetyku do demakijażu, odświeżacza oddechu, remedium na łamliwość włosów, naturalnego balsamu do ciała i wielu innych zabiegów.
Olej arganowy
Olej arganowy to prawdziwe bogactwo kwasów tłuszczowych i witaminy E, a tym samym doskonały środek nawilżający dla włosów, skóry i paznokci. Pomaga zmniejszyć trądzik, a także jest często wykorzystywany w czasie ciąży, w celu zapobiegania rozstępom. Można użyć oleju w celu naturalnej pielęgnacji warg czy stóp, pozwalając utrzymać ich właściwy poziom nawilżenia. Olejek arganowy posiada naturalnie piękny, orzechowy aromat, który doskonale komponuje się z innymi olejkami.
Olej z awokado
Jak wiadomo, owoc awokado posiada delikatnie maślany smak i oferuje wiele korzyści dla zdrowia, a pozyskiwany z niego olej również jest wielce przydatny w codziennej pielęgnacji urody. Stosując ten wyjątkowy produkt do ochrony i regeneracji włosów i skóry można zapewnić, że jej komórki będą znacznie silniejsze. Wytwarzane z awokado pielęgnacyjne olejki kosmetyczne wykorzystuje się często do przyspieszenia wzrostu włosów. Główne korzyści płyną z obecnych w nich kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy E.
Olej z pestek winogron
Ze względu na swoje właściwości ściągające, ten niesamowity olej pozwala lepiej rozwiązywać problemy z trądzikiem. Zawiera cenny kwas linolowy, który posiada właściwości przeciwzapalne, a także całe mnóstwo właściwości leczniczych. Podobnie jak w przypadku innych olejów bazowych, olej ten jest doskonałym środkiem nawilżającym. Jest również znany ze swojej zdolności do zmniejszania stanów zapalnych skóry, zwalczania łupieżu i poprawy wzrostu włosów.
Olej jojoba
Zasadniczo olej jojoba to rodzaj wosku, który wykazuje niesamowite właściwości nawilżające i odżywcze. Swoim składem jest bardzo zbliżony do ludzkiego sebum, dlatego wykorzystuje się go w wielu formułach kosmetyków naturalnych. Kobiety, które posiadają tłustą skórę i włosy mogą bezpiecznie z niego korzystać. Olej jojoba reguluje naturalną produkcję sebum przez naskórek, a także zapewnia cenne właściwości przeciwgrzybicze, antyzmarszczkowe i nawilżające. Jest on również stosowany w leczeniu oparzeń słonecznych, oraz do zwalczania rozstępów. Olej ten może być stosowany jako żel do golenia, a także do oczyszczania twarzy z brudu i makijażu.
Olej ze słodkich migdałów
Olej ze słodkich migdałów jest naturalnym środkiem złuszczającym, który pomaga skutecznie usunąć martwe komórki skóry. Wyrównuje koloryt cery i rozjaśnia ciemne plamy. Pomaga również w leczeniu egzemy i łuszczycy, a także jest bogaty w witaminy E, cynk, potas, białko i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Zawarte w nim składniki aktywne sprawiają, że może być bardzo korzystny w pielęgnacji skóry i włosów. Przed jego zastosowaniem warto zawsze wykonać test alergiczny na, zwłaszcza w przypadku alergii na orzechy.
Olej sezamowy
Olej sezamowy jest dobrze znanym przeciwbakteryjnym środkiem kosmetycznym. W Ayurvedzie wykorzystuje się go jako jednej z podstawowych baz olejowych. Przede wszystkim jest doskonałym lekarstwem na różnego rodzaju podrażnienia skóry, takich jak oparzenia słoneczne, trądzik itp., a także pomaga usunąć przebarwienia z powierzchni skóry. Olej sezamowy pomaga skutecznie poprawić strukturę i elastyczność skóry. Będąc bogatym w witaminę E, odżywia włosy i stymuluje ich wzrost. Wspomaga łuszczącą się skórę głowy, a także delikatnie przyciemnia włosy.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek jest niezwykle bogata w przeciwutleniacze. Znaczna ilość witamin A i E pomaga zwalczać wszelkie egzemy i suchość skóry. Stanowi naturalny kosmetyk przeciwzmarszczkowy, a także pomaga leczyć i odżywiać skórę oraz włosy. Podobnie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek to składnik, który powinien znaleźć się w każdej kuchni i Łazice.
Terapeutyczne olejki kosmetyczne
Oleje terapeutyczne stosowane są w leczeniu konkretnego problemu skóry lub włosy. Posiadają dość silne działanie, w przeciwieństwie do oleju bazowego. Choć wykazują wiele cennych zalet, muszą być stosowane w umiarkowanych ilościach i zdecydowanie wraz z olejem bazowym.
Olejek z aloesu
Kto nie słyszał o niesamowitych korzyściach ze stosowania aloe vera? Olej z tej rośliny poleca się często stosować miejscowo do leczenia łupieżu, łuszczycy i egzemy. Może być również stosowany do leczenia innego rodzaju podrażnień skóry.
Olejek z arniki
Ten niesamowicie pachnący olej pomaga poprawić krążenie i zmniejszyć ból przy różnego rodzaju stanach zapalnych. Olejek arnikowy działa doskonale jako terapeutyczny olejek do masażu.
Olejek rycynowy
Olejek ten jest znany z licznych korzyści, jakie daje zarówno w pielęgnacji włosów, jak i skóry. Stymuluje wzrost włosów i zmniejsza ich wypadanie. Olejek rycynowy może przyciemnić włosy, a także skutecznie je nawilżyć i odżywić. Sprawdza się także w terapeutycznym działaniu na liczne problemy skórne.
Olejek z wiesiołka
Olej z wiesiołka posiada niesamowite właściwości nawilżające. Jest naturalnie bogaty w kwasy tłuszczowe, które łagodzą różnego rodzaju stany zapalne i swędzenie.
Olejek różany
Olejek różany jest bogaty w likopen i witaminę C, która pomaga utrzymać sprężystość skóry i poprawia jej regenerację. Działa również doskonale w zakresie zmniejszania rozstępów.
Olejek z nasion marchwi
Każdy wie, że marchew jest bogata w witaminy A i beta-karoten. Olej z nasion marchwi jest również pełen tych składników odżywczych, które pomagają oczyścić skórę i wywoływać wzrost nowych komórek. Olejek marchewkowy chroni skórę przed zanieczyszczeniami i szkodliwym działaniem promieni UV.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego jest znany ze swoich właściwości walki z infekcjami grzybiczymi, wirusowymi i bakteryjnymi. Stosowany jest na trądzik, łupież i wiele innych problemów dermatologicznych. Może również pomóc w usuwaniu wszy i łagodzić ukąszenia owadów.
Eteryczne olejki kosmetyczne
Eteryczne olejki kosmetyczne uzyskuje się za pomocą destylacji i posiadają charakterystyczny zapach roślin, z których się je wytwarza. Zazwyczaj mają silne działanie terapeutyczne i wykorzystuje się je w aromaterapii. Stanowią także dodatek do wielu naturalnych produktów kosmetycznych.
Olejek rumiankowy
Podobnie jak herbata rumiankowa uspokaja organizm, tak olejek rumiankowy pomaga uspokoić skórę, głównie dzięki obecności kluczowego składnika o nazwie azulen. Jego uspokajające właściwości pomagają łagodzić problemy z łuszczycą, oparzeniami słonecznnymi, bliznami potrądzikowymi oraz pajączkami.
Olejek nagietkowy
Olejek nagietkowy jest znany ze swoich wspaniałych właściwości przeciwzapalnych, a także skutecznego zwalczania wolnych rodników. Pomaga pozbyć się trądziku, a także zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie. Jako środek przeciwzapalny, może być również stosowany do redukcji opuchlizny po oczami.
Olejek jaśminowy
Chcesz pozbyć się rozstępów i blizn potrądzikowych? Olejek jaśminowy może w tym pomóc. Oprócz tego pomaga w poprawie elastyczności skóry i delikatnie rozjaśnia zmęczoną cerę.
Olejek eukaliptusowy
Olejek eukaliptusowy jest znany z licznych właściwości leczniczych, m.in. działa cudownie na przebarwienia i blizny potrądzikowe. Stosowany jest również jako naturalny środek przeciw insektom.
Olejek miętowy
Eteryczny olejek miętowy posiada niesamowity potencjał w zakresie walki z reakcjami alergicznymi. Wraz z olejem bazowym bardzo dobrze koi i uspokaja skórę. Może również uwolnić od napięcia nerwowego i bólów zatok.
Olejek geranium
Olejek geranium przyczynia się przede wszystkim do spowolnienia procesu starzenia. Ponadto, uelastycznia zwiotczałą skórę i pomaga zmniejszyć zmarszczki. W swoim składzie posiada mnóstwo przeciwutleniaczy, które zachęcają skórę do odnowy komórek. Olejek geraniowy posiada również wspaniałe właściwości ściągające.
Olejek lawendowy
Olejek z lawendy jest znany ze swojego działania uspokajającego. Gdy stosuje się go razem z innym olejem, działa cuda w zakresie zmniejszania utraty włosów. Może on również pomóc w leczeniu bólów głowy.
Olejek rozmarynowy
Olejek rozmarynowy doskonale pobudza krążenie krwi i łagodzi spięte mięśnie. Posiada energetyzujący aromat, który pomaga w oczyszczaniu umysłu.
Olejek tymiankowy
Tymianek ma niesamowite właściwości antybakteryjne. Pomaga zdusić w zarodku trądzik, jak i zapobiec większym wypryskom. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry problematycznej.
Olejek z jagodlinu
Olejek z jagodlinu jest bardzo przydatny w pielęgnacji włosów. Jest on używany, aby skutecznie zapobiec uszkodzeniom włosów spowodowanymi słoną wodą. Znany jest także ze stymulowania wzrostu i wzmocnienia struktury włosów. Jagodlin wykazuje również właściwości odstresowujące, które czynią go doskonałym olejem do uśmierzających zmęczenie masaży.
Olejki kosmetyczne tytułem podsumowania
Zapewne łatwo się zorientować, że to nie wszystkie olejki kosmetyczne, jakie można zdobyć w sklepach. W naszym artykule wymieniliśmy jednak te najważniejsze, o najsilniejszym działaniu pielęgnacyjnym. Niewątpliwe każdy znajdzie coś dla siebie!
1 komentarz
Brakuje tutaj oleju z opuncji, który osobiście uwielbiam i stosuję na noc zamiast kremu 😀 jakby któraś z Pań chciała dobrej jakości to mam sprawdzony marki z Maroko 🙂