Home Składniki kosmetyczne Alantoina w kosmetyce i pielęgnacji urody

Alantoina w kosmetyce i pielęgnacji urody

przez Patrycja Nowak
alantoina

Alantoina w kosmetyce wykorzystywana jest bardzo powszechnie i to od wielu lat. Jej popularność wynika przede wszystkim z wyjątkowych właściwości łagodzących wszelkie podrażnienia, a także skutecznego działania przeciwzapalnego. Alantoinę stosuje się szczególnie często w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry u dzieci, jak również u dorosłych. W niniejszym artykule wskazujemy w jakich kosmetykach można najczęściej spotkać alantoinę i kiedy szczególnie warto po nią sięgać.

Alantoina to organiczny związek chemiczny z grupy ureidów, będący heterocykliczną pochodną mocznika. W niektórych roślinach, żyjących w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wytwarza się w korzeniach z kwasu moczowego. Szczególnie bogato występuje w roślinach strączkowych, np. w soi czy fasoli, a także w kasztanowcu czy żywokoście lekarskim. Jako surowiec znaleźć ją mżna w składzie wielu kremów i balsamów, które służą przede wszystkim do nawilżania skóry. Nie jest to przypadkowe, ponieważ wykazuje ona naturalne właściwości przeciwstarzeniowe. W naturalny sposób regeneruje komórki skóry i wzmacnia tworzenie zdrowej, jasnej tkanki. Czyni to poprzez zwiększenie poziomu hydratacji w tkance wewnątrzkomórkowej oraz kreatyny w zewnętrznej warstwie skóry.

Alantoina w zastosowaniach kosmetycznych

Alantoina jest bardzo popularna jako składnik, który eliminuje szorstkość skóry, pozwalający przywracać efekt wygładzenia. Została uznana za niezbędny środek do ochrony skóry, która została narażona na działanie ciężkich czynników środowiskowych. Chociaż występuje w surowcach roślinnych, do celów komercyjnych najczęściej wytwarzana jest w laboratoriach.

Komercyjnie produkowana alantoina jest uważana za bezpieczny środek chemiczny do pielęgnacji skóry, to jednak zauważono niewielkie skutki uboczne jej działania. Na pewno jednak bardzo skutecznie redukuje blizny po trądzikowe oraz długotrwale nawilża skórę. Produkty, w których można znaleźć alantoinę to przede wszystkim:

  • kremy do twarzy dla suchej i popękanej cery,
  • kremy redukujące przebarwienia,
  • kremy do twarzy dla mężczyzn,
  • kremy przeciwtrądzikowe,
  • kremy liftingujące do twarzy,
  • mleczka do demakijażu,
  • masła do ciała dla popękanej skóry,
  • kremy ochronne przeciw promieniom słonecznym,
  • balsamy po opalaniu.

Alantoina wykorzystywana jest jako składnik wielu produktów kosmetycznych, które mają różne zastosowania. Badania pokazują, że właściwości odżywcze oraz właściwości wygładzające tego cennego składnika INCI skutecznie wspierają zdrowie skóry. Ogólnie uznawana jest za bezpieczny składnik i powoduje niewielkie ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych. Znaleźć ją można przede wszystkim w produktach zmniejszających blizny potrądzikowe i jest polecana do wszystkich typów skóry.

Korzyści ze stosowania alantoiny przy suchej i wrażliwej skórze

W przypadku skóry wrażliwej, większość dostępnych są na rynku produktów nawilżających, może powodować pewne podrażnienia. Wszystko dlatego, że zawierają one często substancje chemiczne, które mają dość silne działanie. Zastosowana w kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej, działa kojąco i zazwyczaj nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Wiadomo, że skutecznie blokuje wilgoć na skórze, a także pomaga ją odmłodzić i pobudzić wzrost nowych tkanek, co czyni poprzez złuszczenie starego naskórka. Należy ona do tzw. humektantów, będących grupą substancji o zdolnościach do przyciągania i magazynowania cząsteczek wody, dzięki czemu mogą one wzmacniać właściwości nawilżające zawierających je preparatów.

Alantoina może również skutecznie wspomagać proces złuszczania warstwy rogowej skóry, dzięki zdolności do rozpuszczania cementu międzykomórkowego. Zapewnia tym samym doskonałe właściwości wygładzające. Jest przy tym wystarczająco bezpieczna, by mogła być stosowana codziennie w przypadku większości typów skóry. Nie mniej jednak jeśli ma się bardzo wrażliwą skórę, to najlepiej przetestować dany kosmetyk na niewielkim obszarze skóry.

Filtr przeciwsłoneczny z alantoiną

Alantoina jako dodatek do kremów do opalania oraz balsamów po opalaniu to dobre rozwiązanie również dla osób, które mają wrażliwą skórę. Pomaga ona zredukować ryzyko podrażnienia substancjami chemicznymi, które chronią przed promieniami słonecznymi. Jednoczenie, bardzo dobrze nawilża skórę, co również korzystnie wpływa na jej stan w czasie i po opalaniu.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.