Zdobienia paznokci, wykonane przy pomocy stempli, wyglądać mogą niezykle efektownie. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy technika ta jest przeznaczona do samodzielnego użytku w domu. Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej tak! Przy odrobinie wprawy i zachowaniu płynności ruchów łatwo odbijesz wzorki na paznokciach, nie potrzebując do pomocy nikogo innego. Stemple na paznokcie można zatem z powodzeniem samodzielnie wykorzystywać podczas domowego manicure.
Trendy związane z manicure zmieniają się bardzo szybko, bo nawet kilka razy w ciągu jednego sezonu. Niezmiennie popularne są wzory, czasem monochromatyczne, innym razem kolorowe, geometryczne lub inspirowane motywami arabskimi. Niesłabnącą popularnością cieszą się zabawne motywy – inspirowane bohaterami bajek czy wzorkami inspirowanymi porami roku lub nadchodzącymi świętami. Część trendów przenika wprost z ulicy, a także mody i designu również na płytki paznokciowe, czego przykładem są ostatnio bardzo popularne motywy flamingów, lam, kaktusów czy trójkątów. I nie ma przy tym większego znaczenia, czy preferuje się paznokcie żelowe, hybrydowe czy tradycyjne lakiery.
Takie wzory, choć piękne, są ogromnym wyzwaniem dla manicurzystek. Namalowanie powtarzalnego wzoru na tak małej powierzchni, jaką jest paznokieć, jest bardzo trudne. Zwłaszcza, jeśli próbujemy malować na własnych paznokciach. Rozwiązaniem tego problemu mogą być stemple na paznokcie. Co zatem warto wiedzieć o tej technice manicure?
Stemple na paznokcie czyli sposób na efektowny manicure w domu
Jeśli zastanawiasz się czy ta technika zdobienia paznokci jest dla ciebie, to powinnaś koniecznie spróbować. Wybór wzorów na płytkach jest ogromny, a możliwości jakie daje ta technika są wprost niezwykłe. Niewątpliwie, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Dodatkowo, stemple można nakładać na wszystkie paznokcie, bądź na jeden, czy dwa, stopniując nasilenie efektu i wpływając na efekt naszego manicure. Tą techniką możesz wykonać zarówno paznokcie wieczorowe, bogato zdobione, jak i codzienne, wykorzystujące nieco skromniejsze zdobienia.
Ceny zestawów wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Pojedyncze elementy np. stemple na paznokcie, płytki, lakiery to koszt kilkunastu złotych. Sama technika nie jest trudna, ale wymaga pewnej wprawy. Niewątpliwe jednak warto podjąć pewne próby, gdyż dzięki temu można cieszyć się naprawdę z oszałamiających i niepowtarzalnych efektów. Sprawdźmy zatem od czego trzeba zacząć.
Stemple na paznokcie – Czego potrzebuję by zacząć?
Stempli można używać w technikach zdobienia lakierami tradycyjnymi, ale również w zdobieniach trwałych – metodą żelową i hybrydową. Aby zacząć zdobić paznokcie w ten sposób potrzebujesz kilku akcesoriów:
- Stemple na paznokcie – na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu produktów i można wybierać spośród różnych miękkości gumy. Stopa niektórych stempli pokryta jest lepkim materiałem, co zwiększa przyczepność lakieru do płytki podczas stemplowania. Obecnie pojawia się wiele nowości, znacznie ułatwiających samo stemplowanie, np. stemple przezroczyste, czy z okienkiem, w których dzięki otwartej przestrzeni nad stemplem łatwo można obserwować pole, na którym odbijany jest pożądany wzór.
- Płytki do stemplowania – dostępne są pojedynczo lub w zestawach tematycznych. Zwykle wykonane są techniką laserową, co gwarantuje, że wzór jest szczegółowy i jednakowo głęboki na całej powierzchni płytki. Płytki warto przechowywać w organizerach, tak by nie ocierały się o siebie i wzajemnie nie rysowały. Porysowana płytka, traci bowiem wyrazistość wzoru.
- Płytka do ściągania nadmiaru lakieru – powinna mieć ostre i twarde brzegi, bez żadnych ubytków, gdyż nie może rysować ani uszkadzać płytek paznokcia.
- Lakiery – w większości przypadków do stemplowania sprawdza się lakier, jakiego zwykle używasz na co dzień. Jeśli jednak jest niezwykle rzadki wzór może się rozlewać. Część producentów oferuje lakiery specjalne do tej techniki, które są mocniej napigmentowane i gęstsze niż tradycyjne.
- Rolka do czyszczenia ubrań – to niepozorne akcesorium pozwoli łatwo, szybko i bezpiecznie dla stempla oczyścić go z pozostałości mokrego jeszcze lakieru.
- Aceton – wykorzystywany jest do czyszczenia płytek. Sprawdzi się też zmywacz bez acetonu, jednak nie może on zawierać w swoim składzie olejków.
- Lateks lub guma w płynie – Służy do zabezpieczania skórek wokół paznokci przed przebarwieniami podczas stemplowania. Wzór na stemplu zwykle jest o wiele większy od płytki, dzięki czemu ładnie kryje brzegi paznokcia. Oznacza to również, że podczas stemplowania część wzoru przenoszona jest na skórę. Po wcześniejszym zabezpieczeniu jej lateksem lub gumą, łatwo jest usunąć wzór ze skóry wokół płytki.
- Skośny pędzelek – po nasączeniu acetonem możesz korygować nim wzór. Jest też alternatywą dla gumy w płynie, ponieważ wystarczy, że mokrym pędzelkiem przesuniesz po skórze wokół paznokci, czyszcząc zabrudzoną skórę.
Elementy zestawu można skompletować samodzielnie, według własnych upodobań, lub wybrać gotowy zestaw z płytkami, stemplem, acetonem i lakierami. Powyższa lista zawiera podstawowe, najpotrzebniejsze akcesoria do wykonania tej techniki manicure. W zdobieniach można również wykorzystywać sondy do zdobienia, aerografy, kolorowe folie, kryształy, pyłki, holograficzne powłoki, itp. Jak widać, stemple na paznokcie to niezwykła technika, która zapewnia wiele różnych możliwości wykorzystania rozmaitych zdobień.
Jak stemplować lakier na paznokciach krok po kroku?
Płynność ruchów podczas całego procesu to podstawa i gwarancja, że wzór odbije się w całości. Stemple nakłada się na pomalowane paznokcie, a bazowa warstwa lakieru powinna być wyschnięta lub utwardzona tak, by nie zdjąć jej podczas odklejania stempla od płytki. Jeśli wzór nie odbija się dostatecznie dobrze, możesz delikatnie zmatowić lakier bazowy, co zwiększy jej przyczepność.
- Nałóż lakier do stemplowania na płytkę z wybranym wzorem. Następnie szybkim, pewnym ruchem usuń nadmiar lakieru z płytki. Pamiętaj o tym, by zabezpieczyć pole pracy, np. podkładając pod płytkę papierowy ręcznik, dzięki czemu unikniesz zabrudzenia lakierem wszystkiego wokół.
- Następnie przenieś wzór z płytki na stopkę stempla. Zrób to mocno i pewnie, dociskając stempel do płytki.
- Kolejny etap jest strategiczny. Płynnym, kołyszącym ruchem przenieś wzór na paznokieć. Masz tylko jedną próbę, dlatego nie poprawiaj wzoru ponownie dociskając go do paznokcia. Podczas całego procesu trzeba także unikać ruchów poziomych, gdyż wzór ulegnie wtedy rozmazaniu.
- Po wyschnięciu wzoru zabezpiecz go przezroczystym topem. Na tym etapie, możesz dołożyć dodatkowe elementy, np. brokat, kryształy, czy ozdobne folie.
Stemple na paznokcie stają się w ostatnim czasie niezwykle popularne i nie ma się co temu dziwić. Przede wszystkim dają ogromne możliwości tworzenia indywidualnego stylu i w miarę łatwego jego zmiany. Poza wszystkim, mogą także dawać ogromną satysfakcję z samodzielnie wykonanego manicure i oszczędzenia sporej sumy za usługę u profesjonalistki.