Ostropest witalny to w istocie mieszanka dwóch składników roślinnych, zapewniająca synergiczne działanie zdrowotne. Mimo, iż jego właściwości znane są od wielu stuleci, to dopiero ostatnio zaczęto z niego korzystać na większą skalę. Poznajmy zatem czym jest, a także kiedy i w jaki sposób warto stosować ostropest witalny.
Ostropest witalny jest unikalnym połączeniem dwóch naturalnych składników roślinnych wspomagających pracę naszego organizmu – ostropestu plamistego oraz nasion babki płesznika. Jego lecznicze działanie było już znane w starożytności i średniowieczu, gdzie mieszanka ta była szeroko stosowana w celach leczniczych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym naturalnym, prozdrowotnym oraz leczniczym preparacie roślinnym, przeczytaj dalszą część naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Ostropest witalny – właściwości prozdrowotne oraz lecznicze
Właściwości prozdrowotne i lecznicze ostropestu witalnego są zasadniczo podobne do tych prezentowanych przez ostropest plamisty, ale znacznie silniej wyrażone, dzięki dodatkowi babki płesznika. Tak więc ta wyjątkowa mieszanka roślina, regularnie stosowana, może przynosić następujące korzyści w różnych aspektach nasze zdrowia i samopoczucia.
Działanie na układ sercowo-naczyniowy
- Zmniejszanie ilość tak zwanego złego cholesterolu (cholesterolu LDL) – działanie to wynika przede wszystkim z zawartości sylimaryny, w dużych ilościach występującej w ostropeście. Tym samym opisywana przez nas mieszanka ziołowa stanowi bardzo skuteczny środek prewencji chorób sercowo-naczyniowych, wziąwszy pod uwagę częstotliwość będąca w naszym kraju trzecią przyczyną zgonów.
- Regulacja ciśnienia tętniczego – kolejne działanie ostropestu witalnego wpływające na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Wzmocnienie profilaktyki antynowotworowej
- Prewencja chorób nowotworowych – w przypadku ostropestu witalnego udało się udowodnić jego działanie redukujące ryzyko rozwoju raka, szczególnie przewodu pokarmowego. Ta prozdrowotna właściwość omawianej przez nas mieszanki ziołowej wynika przede wszystkim z dużej ilości błonnika zawartego w nasionach babki płesznika. Jest to ważny składnik pokarmowy, który w znacznym stopniu usprawnia pracę traktu pokarmowego i zapobiega występowaniu zaparć. Ogranicza tym samym istotny czynnik ryzyka rozwoju raka jelita grubego i okrężnicy – drugiego, jeśli chodzi o częstość występowania w populacji mężczyzn.
Pozytywne działanie na przewód pokarmowy
- Łagodzenie chorób pęcherzyka i dróg żółciowych – ostropest witalny, dzięki usprawnieniu pracy przewodu pokarmowego, wpływa korzystnie i odciążająco na pęcherzyk żółciowych i drogi odprowadzające żółć. Bezpośrednio skutkuje to złagodzeniem objawów ich ewentualnych chorób i generowanych przez nie dolegliwości.
- Łagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego (IBS) – jak już wspominaliśmy wcześniej, ostropest witalny wykazuje działanie usprawniające pracę traktu pokarmowego. Tym samym, może okazać się bardzo pomocnym środkiem wspomagającym leczenie objawów u osób zmagających się problemem jelita drażliwego.
- Działanie odtruwające organizm – ostropest witalny pomaga pozbyć się organizmowi szkodliwych toksyn odkładających się w tkankach. Tym samym, może być niezwykle pomocny w okresie odchudzania lub po przebytych chorobach.
Pielęgnacja urody
- Neutralizowanie wpływu wolnych rodników – wiele substancji zawartych w ostropeście witalnym wykazuje działanie antyutleniające, a tym samym pozytywnie wpływa na spowolnienie procesów starzenia się organizmu, a szczególnie skóry. Antyoksydanty pozwalają lepiej chronić organizm przed niszczącym komórki działaniem wolnych rodników.
- Łagodzenie zmian trądzikowych – regularne spożywania ostropestu witalnego może spowodować znaczną poprawę stanu cery trądzikowej. Może to mieć silny związek z działaniem zawartej w nim sylimaryny, która doskonale wspomaga pracę wątroby. Dzięki temu może pozytywnie oddziaływać na prace całego układu metabolicznego organizmu.
Pozostałe właściwości
- Łagodzenie stanów zapalnych – ostropest witalny przyjmowany doustnie, jak i stosowany w postaci okładów, może wykazywać działanie znacznie redukujące objawy stanów zapalanych tkanek. Dotyczy to takich objawów jak zaczerwienienie, ból oraz obrzęk.
- Poprawienie funkcji poznawczych – regularne przyjmowanie ostropestu witalnego może pozytywnie wpływać na takie funkcje poznawcze naszego mózgu jak koncentracja, zapamiętywanie, uczenie się i wiele innych.
Podsumowując, ostropest witalny wykazuje szereg działań leczniczych i prozdrowotnych w wielu aspektach naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia.
Ostropest witalny – jak stosować?
Stosowanie ostropestu witalnego jest zadaniem niezwykle prostym i przyjemnym. Chcąc czerpać w pełni z jego prozdrowotnych i leczniczych właściwości należy każdego dnia, rano i wieczorem, wraz z posiłkami spożywać po ok. 5 -10 g opisywanej przez nas mieszanki ziołowej. Bardzo ważny jest dokładne popicie całości. Pierwsze efekty stosowania powinny być zauważalne już po kilku dniach.