Wiele osób zajmujących się medycyną naturalną, ale także rosnąca ilość lekarzy zauważa, że olejek z czarnuszki może zapewniać wiele korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Jego stosowanie zaleca się często w połączeniu z tradycyjnym leczeniem lub element codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. W niniejszym artykule zwracamy uwagę na źródła fenomenu tego niezwykłego produktu naturalnego, a w szczególności jego najważniejsze właściwości i zastosowania. Poznajmy zatem olejek z czarnuszki od strony jego najważniejszych zastosowań zdrowotnych.
Istnieją setki badań naukowych, których wyniki potwierdzają wiele cennych właściwości i korzystnego działania olejku z czarnuszki. Co więcej, w badaniach tych nie wykazano praktycznie żadnych istotnych skutków ubocznych jego stosowania. Z tego względu jego znaczenie jest przez wielu porównywane do miodu, który należy do najbardziej wszechstronnie stosowanych na przełomie dziejów produktów naturalnych. Dziwne jest jednak, że przez wieki tak wielu ludzi w ogóle o nim nie słyszało.
Olej z czarnuszki wytwarzany jest z bardzo charakterystycznych nasion azjatyckiej rośliny Nigella sativa. Technicznie rzecz ujmując, pochodzi ona z rodziny jaskrów. Z odnalezionych zapisów wynika, że czarnuszka była stosowana już w Starożytnym Egipcie, gdzie Kleopatra miała używać jej dla utrzymania pięknej cery oraz zdrowych i lśniących włosów. Co więcej, według historyków butelka z olejem z nasion czarnuszki znajdowała się także w grobowcu faraona Tutenchamona pochowanego ponad 3300 lat przed naszą erą. Natomiast Hipokrates używał go przede wszystkim na problemy z trawieniem. Poznajmy zatem najważniejsze właściwości i zastosowania olejku z czarnuszki.
Olejek z czarnuszki – Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne
Olejek z nasion czarnuszki wykazuje wiele korzystnych właściwości leczniczych, w tym w szczególności:
- przeciwbakteryjne,
- przeciwbólowe,
- antygrzybicze,
- przeciwzapalne,
- przeciwutleniające,
- przeciwskurczowe,
- przeciwwirusowe,
- zmniejszające ciśnienie krwi,
- hipotensyjne.
Związki zawarte w oleju z nasion czarnuszki obejmują m.in. krystaliczną nigellone i thymoquinone. Uważa się, że to właśnie te związki odpowiedzialne są za tak silne właściwości lecznicze tego wyjątkowego produktu. Poza nimi, równie ważne są takie związki jak: kwas mirystynowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas palmitolejowy, kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas arachidonowy, białka i witaminy B1, B2, B3, wapń, kwas foliowy, żelazo, miedź, cynk i fosfor.
Wielu ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia uważa, że olejek z czarnuszki jest niezwykle uniwersalnym panaceum, a więc potrafi wyleczyć prawie wszystko, od alergii po nadciśnienie. W 2015 roku w czasopiśmie GreenMedInfo opublikowany został na ten temat artykuł, który nosił tytuł „Lekarstwo na wszystko z wyjątkiem śmierci”. W tym artykule znalazło się podsumowanie wszystkich zalet i właściwości oleju z nasion czarnuszki.
Z pewnością szukacie konkretnego powodu, dla którego mielibyście spożywać codziennie łyżeczkę olejku z czarnuszki, prawda? Jeśli należysz do tej grupy, która jest w stanie stosować wiele produktów, by zachować w idealnym stanie swoje zdrowie, to na pewno zainteresujesz się również tym wyjątkowym produktem naturalnym. Poniżej wskazujemy na jego najważniejsze właściwości i zastosowania.
Olejek z czarnuszki – Zastosowania i korzyści zdrowotne
Wśród niezliczonych właściwości działania oleju z nasion czarnuszki, tych kilka na pewno zmotywuje Cię do tego, by każdego dnia sięgać po łyżeczkę z jego zawartością. Sprawdź koniecznie najważniejsze z powodów, dla których warto go regularnie stosować.
Profilaktyka raka
Wiele badań naukowych nad nasionami czarnuszki przeprowadzonych było pod kątem chorób nowotworowych, w tym raka jelita grubego, raka płuc, komórek mózgowych i innych. W 2012 roku przeprowadzono badanie w National University of Singapore, na podstawie którego potwierdzono istotne działanie przeciwnowotworowe substancji o nazwie thymoquinone. Testy przeprowadzono na myszach, które miały przeszczepy nowotworów okrężnicy, gruczołu krokowego, trzustki oraz raka płuc.Ustalono również, że połączenie stosowania thymoquinone z tradycyjną chemioterapią może zwiększyć skuteczność leczenia, a jednocześnie zmniejszyć toksyczność farmakologii.
Badania na komórkach wykazały również, że olejek z czarnuszki w wielu przypadkach dorównuje chemioterapeutykom pod względem tłumienia raka jelita grubego. Jednakże czyni to ze znacznie większym profilem bezpieczeństwa, gdyż nie wywołuje istotnych efektów ubocznych.
W 2014 roku naukowcy z Arabii Saudyjskiej poinformowali, że olej z nasion czarnuszki ma potwierdzoną zdolność do znacznego zmniejszenia populacji komórek raka, a także do zmienienia morfologii komórek. Odkryto, że większe stężenie substancji pochodzących z czarnuszki stosowane na komórki nowotworowe w większym stopniu przyczynia się do ich śmierci. Ostatecznie potwierdzono, że olejek z czarnuszki w znaczny sposób przyczynia się do zmniejszenia żywotności komórek nowotworowych raka płuc.
Niektórzy naukowcy zalecają również stosowanie oleju z nasion czarnuszki jako naturalnej formy profilaktycznej przed promieniowaniem. Warto wtedy stosować go w połączeniu z konwencjonalnym leczeniem.
Leczenie cukrzycy typu 1 i 2
Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Journal of Endocrinology and Metabolism olejek z czarnuszki „powoduje powolną i częściową regenerację komórek beta trzustki, zwiększa obniżone stężenie insuliny w surowicy krwi, a także zmniejsza podwyższone stężenie glukozy w surowicy krwi”. Badania przeprowadzone na myszach sugerują, że może mieć on istotny wpływ na zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 1 i 2. Wszystko to dzięki wpływowi na zwiększenie wrażliwości na insulinę z komórek wątroby, w efekcie czego przyczynia się do zapobiegania występowania cukrzycy typu 1 i 2.
Poprawia trawienie
Jak już wcześniej wspomniano, sam Hipokrates potwierdził, że stosował olejek z czarnuszki w celu poprawienia trawienia. Nasiona tej wyjątkowej rośliny mają właściwości wiatropędne, co wpływa korzystnie na procesy metaboliczne. Mogą przyczynić się do zmniejszenia skurczów żołądka, wzdęć i gazów. Olej z nasion czarnuszki korzystnie wpływa również na zespół jelita drażliwego, dlatego też osoby cierpiące na tę chorobę powinny regularnie po niego sięgać. Wykazano również, że wpływa on rozkurczowo na mięśnie gładkie jelita, a także łagodzi różne inne dolegliwości tego układu organizmu.
Pomoc w utracie masy ciała
W 2013 roku opublikowano artykuł, w którym naukowcy przedstawili swoje wnioski na temat oleju z nasion czarnuszki względem walki z otyłością. W tekście tym stwierdzają oni, że po zapoznaniu się z literaturą na temat wpływu roślin na walkę z otyłością, nasiona czarnuszki okazały się jedna z najbardziej skutecznych w tym zakresie. Uważa się, że jej w walce z otyłością wynika z tego samego działania, co obniżanie problemów z cukrzycą. Olejek z czarnuszki to doskonały środek przeciwzapalny, który zmniejsza apetyt, a jednocześnie zwiększa stężenie i wchłanianie glukozy, co właśnie może być pomoce w utracie nadmiernej wagi ciała.
Dłuższe i mocniejsze włosy oraz zapobieganie ich wypadaniu
Legenda głosi, że Kleopatra używała oleju z nasion czarnuszki, by pielęgnować swoje długie i piękne włosy. Produkt ten znany jest z właściwości, które przyczyniają się do wzmocnienia włosów, ale również zapobiegania ich wypadaniu. Nie znaleziono jeszcze naukowego dowodu, dlaczego olejek z czarnuszki wykazuje takie działanie, jednakże podejrzewa się, iż wpływ na to mają jego właściwości przeciwbakteryjne i obecność silnych przeciwutleniaczy, które znane są ze wzmacniania mieszków włosów. Ponieważ ma on także potwierdzone działanie przeciwzapalne, jest doskonałym środkiem łagodzącym wszelkie podrażnienie skóry głowy, wynikające chociażby z łuszczycy. Olejek z nasion czarnuszki jest także pomocy w zwalczaniu wszelkiego rodzaju infekcji wirusowych i grzybicznych. Można go jednak także z powodzeniem wykorzystać do skutecznej walki ze wszami, podobnie jak olejek z drzewa herbacianego.
W przypadku problemów z wypadaniem włosów lub łysieniem, poleca się często stosować olejek z czarnuszki bezpośrednio na łysiejące miejsca. Wystarczy wetrzeć go w problematyczną skórę i pozostawić na ok. 30 minut, a następnie spłukać letnią wodą. Inną metodą na wykorzystanie oleju z nasion czarnuszki jest zmieszanie go z oliwą w proporcji 1:1. Taką mieszankę także należy wmasowywać w miejsca łysienia.
Piękniejsza skóra
Wiele kobiet antyku znanych było ze swojej pięknej cery, a możliwym ich sekretem urody był właśnie olejek z czarnuszki. Czarnuszka znana jest z hamowania wytwarzania melatoniny, co korzystnie wpływa na skórę, a nawet pomaga w leczeniu ran i zapobieganiu powstawania blizn. Niektóre badania sugerują, że olej z nasion czarnuszki może być w tym zakresie bardzo skuteczny i niezwykle przydatny.
Inne badania wykazały, że olejek z czarnuszki może być skuteczny jako naturalny krem betametazonu, stosowany w celu zmniejszenia i leczenia egzemy na rękach. Szczególne znaczenie ma tu jego działanie przeciwzapalne, które przyczynia się do szybszego leczenia skóry.
Walka z niebezpiecznymi infekcjami, takimi jak MRSA
Olejek z czarnuszki prawdopodobnie może skutecznie zwalczyć wiele szczepów bakterii, takich jak chociażby salmonelli, E. coli, Listeria, gronkowca i MRSA, a także inne rodzaje bakterii, które mogą powodować infekcje. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku MRSA, które jest szczepem bakterii trudnych do wyleczenia za pomocą konwencjonalnego leczenia. Ten rodzaj infekcji dotyka pacjentów i personel szpitali oraz domów opieki na całym świecie. Wszystko dlatego, że to najczęściej tam pojawiają się infekcje gronkowca, które stają się odporne na antybiotyki przez powszechne nadużywanie leków generycznych. Na szczęście olejek z czarnuszki wykazuje zdolność do zabijania tych bakterii, co zostało potwierdzone w badaniach naukowych przeprowadzonych w 2008 roku na Katedrze Mikrobiologii Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu w Lahore w Pakistanie.
Olejek z nasion czarnuszki może pomóc także w walce z wewnętrznymi infekcjami bakteryjnymi. W takiej sytuacji należy dodać go do herbaty lub innego napoju. Natomiast przy infekcjach zewnętrznych można go wcierać bezpośrednio w skórę.
Wsparcie dla układu odpornościowego
Olejek z czarnuszki zawiera silne przeciwutleniacze oraz witaminy z grupy B, a także korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Dzięki temu może być doskonałym wsparciem dla układu odpornościowego. Z tego względu olej z nasion czarnuszki w szczególności może być korzystny dla osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. W porównaniu do popularnych ziół i czarnego bzu działa na układ odpornościowy w bardziej wyważony sposób. Dzięki temu zwiększa skuteczność działania układu odpornościowego, bez niekorzystnego wpływu na zdrowe tkanki w organizmie.
Ulga przy alergiach i astmie
Liczne badania przeprowadzone na oleju z nasion czarnuszki wykazują, że ma on również działanie przeciwastmatyczne. W zależności od przyczyny tej poważnej choroby układu oddechowego, może okazać się bardziej skutecznym lekiem, niż niektóre tradycyjne środki lecznicze. Jego właściwości sprawiają również, że bardzo korzystnie wpływa na organizm w przypadku rożnych alergii.
Badania przeprowadzone w 2012 roku kładły nacisk na skuteczność działania olejku z czarnuszki podczas cyklicznych reakcji alergicznych. Okazał się, że może być on skuteczny w leczeniu np. w przypadku typowego nieżytu nosa. W badaniu, które trwało sześć tygodniu, pacjenci z łagodnymi objawami alergii stopowali olejek z czarnuszki w ilości po dwie krople do nosa 3 razy dziennie. Po tym czasie okazało się, że u wielu objawy alergii całkowicie zniknęły. Natomiast 68,7% pacjentów z umiarkowanymi objawami zauważyło 25% poprawę. 58,3% pacjentów z ciężkimi objawami zauważyło również ok. 25% poprawę. Największą poprawę zauważono przy stosowaniu kropli do nosa na katar, świąt nosa, a także na kichanie, przekrwienie nosa oraz na poprawę snu. Naukowcy doszli do wniosku, że stosując olejek z czarnuszki jako kropli do nosa, można skutecznie wyleczyć alergię, jedynie z minimalnym skutkiem ubocznym – u 17,8% badanych wystąpiła suchość śluzówki.