Home Zabiegi kosmetyczne Depilacja nóg – Metody i wskazówki

Depilacja nóg – Metody i wskazówki

przez Patrycja Nowak
depilacja nóg

Depilacja nóg to dzisiaj absolutna codzienność. Mimo nawracającej mody na naturalne owłosienie ciała, większość kobiet preferuje gładki i delikatny wygląd skóry. Dotyczy to nie tylko samych nóg, ale również pozostałych części ciała. W niniejszym artykule wskazujemy najważniejsze i najpopularniejsze metody depilacji nóg.

Okazuje się, że depilacja ma długą historię. Kobiety usuwały zbędne owłosienie z nóg, i nie tylko, już w czasach starożytnych. W Grecji stosowano wypalanie włosów lampą oliwną, a w Rzymie wykorzystywano do tego celu kremy z pumeksu. Dzisiaj metody są bardziej nowoczesne, ale efekty bywają różne. Skóra nóg niekiedy boli i jest zaczerwieniona. Dlatego wiele kobiet próbuje różnych metod i stara się znaleźć dla siebie najbardziej odpowiednią. Obecnie w tym celu stosuje się zarówno sposoby dość tradycyjne, takie jak zastosowanie wosku, jak również najnowocześniejsze, czyli depilację laserową.

Depilacja nóg różnymi metodami

Usuwanie owłosienia z nóg wykonywane jest takimi samymi metodami jak depilacja rąk, pach, wąsika, bikini czy innych części ciała. Jako, że są to miejsca nieco mniej unerwione, sam zabieg powinien być jednak nieco mniej bolesny. Wybór odpowiedniego sposobu zależy często od możliwości finansowych, dostępnego czasu i oczekiwań względem efektów samego zabiegu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone i najbardziej popularne metody depilacji nóg.

Depilator elektryczny

Dobrej klasy depilator tani nie jest. Jednak jest to zabieg bardziej opłacalny w porównaniu z depilacją woskiem czy depilacją laserem. Taka depilacja jest dość bolesna, ale włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach od zabiegu. Muszą być także odpowiednio długie, aby można było je wyrwać razem z cebulką. Ból towarzyszący depilacji można nieco zmniejszyć, schładzając skórę lodem. Poza tym, w sklepach znaleźć można specjalne depilatory z nakładkami chłodzącymi. Zabieg najlepiej jest wykonać wieczorem, po kąpieli, wmasowując potem w skórę balsam czy oliwkę.

Depilacja nóg woskiem

Metoda depilacji woskiem jest dość bolesna, a przy okazji wymagająca dużej wprawy. Owłosienia można się jednak pozbyć w tym przypadku nawet na kilka tygodni. Wosku nie wolno stosować w czasie miesiączki, ponieważ skóra jest wówczas delikatna, a sam zabieg może być bardziej bolesny. Do tego zabiegu woskowania nóg można zastosować zarówno wosk na ciepło, jak i na zimno.

Wosk na ciepło podgrzewa się wcześniej np. w kuchence mikrofalowej, a potem nakłada się go równomiernie na skórę. Pod wpływem wysokiej temperatury naczynka krwionośne rozszerzają się, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia widoczności żylaków. Dlatego temperatura wosku nie może być zbyt wysoka. W momencie, gdy wosk nieco stwardnieje, należy go zerwać. Przed zabiegiem skóra wymaga oczyszczenia i osuszenia, aby preparat mógł do niej dobrze przylgnąć.

Wosk na zimno ma z kolei formę plastrów, które ogrzewa się w dłoniach i przykleja na skórę nóg. W następnej kolejności należy je wygładzić w kierunku wzrostu włosów i oderwać pewnym ruchem w przeciwną stronę. Warto przy tym pamiętać, aby resztek wosku nie zmywać nigdy wodą czy alkoholem. Pod ich wpływem wosk twardnieje, co sprawia, że wyrywanie włosków jest boleśniejsze. Lepiej sięgnąć w tym celu po specjalny olejek po depilacji.

Maszynka jednorazowa

Zastosowanie maszynki do golenia to najszybsza metoda depilacji nóg, ale daje efekty jedynie na 1-2 dni. Włosy odrastają jednak potem nieco twardsze i ostrzejsze w dotyku. W tym przypadku bardzo ważna jest odpowiednia higiena, ponieważ może dojść do zacięcia skóry i z tego powodu maszynek nie wolno nikomu pożyczać. Ponadto, nogi należy golić zawsze z kierunkiem włosów, zwłaszcza w miejscach bardziej delikatnych. Golenie pod włos jest dokładniejsze, ale jednocześnie bardziej naraża skórę na urazy. Po goleniu warto wstrzymać się od stosowania kosmetyków z alkoholem w swoim składzie. Wskazane są natomiast kremy z kojącą alantoiną.

Krem do depilacji

Zastosowanie specjalnego kremu do depilacji to metoda szybka i bezbolesna. Włosy odrastają zazwyczaj po ok. 3-5 dniach. Substancje wchodzące w skład kosmetyku rozpuszczają włosy, dlatego nie muszą być one ścinane lub wyrywane. Preparat nakłada się na skórę na około 5-10 minut, a po tym czasie zmywa się go bieżącą wodą i ściąga wraz z owłosieniem za pomocą specjalnej szpatułki. Wcześniej dobrze jest jednak przeprowadzić test uczuleniowy na niewielkiej powierzchni skóry.

Laser

Depilacja laserowa to forma depilacji stałej, czyli teoretycznie permanentnej. Włosy nie odrastają zatem po zakończonej serii zabiegów, co jednak zależy od pewnych czynników. Zwykle, do uzyskania odpowiedniego efektu koniecznych jest ok. 5 zabiegów. O tym decyduje jednak specjalista z odpowiednim doświadczeniem. Depilacja laserowa nie zawsze jest wskazana, np. w przypadku posiadaczek jasnych włosów na nogach i ciemnej karnacji. Należy także pamiętać, że przed zabiegiem skóra musi być sucha i czysta. Nie wolno także stosować żadnych perfum czy kosmetyków. Laserowa depilacja nóg u niektórych osób może także wywoływać uczucie dyskomfortu.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.