Home Zabiegi kosmetyczne Depilacja rąk – Metody, wskazówki, wady i zalety

Depilacja rąk – Metody, wskazówki, wady i zalety

przez Patrycja Nowak
depilacja rąk

Depilacja rąk to coraz częściej stosowany zabieg kosmetyczny, który wielu kobietom pozwala uzyskać więcej pewności siebie i zadowolenia z własnego wyglądu. Jest on szczególnie ważny, gdy włosy są ciemne, grube i gęste, a tym samym zakłócają powszechnie akceptowalny wygląd kobiecego ciała. Depilację można przeprowadzić samodzielnie, lub też zdecydować się na pomoc kosmetyczki. Wykorzystuje się w niej również różne metody, które różnią się efektywnością działania, trudnością przeprowadzania zabiegu oraz ceną.

Depilacja rąk coraz częściej staje się normą. Największy problem z owłosionymi rękami i ramionami mają brunetki lub osoby z zakłóconą gospodarką hormonalną. Niestety, w zależności od konkretnych uwarunkowań nie każda metoda depilacji sprawdzi się tak samo dobrze. Po goleniu maszynką jednorazową włosy szybko odrastają, a przy okazji wydają się jeszcze ciemniejsze i twardsze. Z kolei depilator elektryczny mocno podrażnia  skórę, a krem może zawierać nieakceptowalne związki chemiczne. Nie wszystkich również stać na najtrwalszy zabieg laserowy, a z kolei stosowanie wosku do depilacji może być zbyt bolesne. Sprawdźmy zatem czym różnią się poszczególne metody i jakie zapewniają efekty.

Depilacja rąk kremem

Depilatory chemiczne usuwają włosy przy nasadzie skóry. Odrastające owłosienie nie jest twarde i kłujące. Nowoczesne środki wystarczy nałożyć na skórę na 5 minut i dokładnie zmyć. Często w ich skład wchodzą substancje, które koją i łagodzą naskórek np. aloes czy olej jojoba. Pod względem trwałości i trudności zabiegu można uznać go za dość umiarkowany, ponieważ trzeba go powtarzać co kilkanaście dni. Warto również zwrócić uwagę, że często tego rodzaju krem zawiera silnie działające składniki chemiczne. Nie będzie on zatem dobrym rozwiązaniem dla kobiet gustujących jedynie w kosmetykach naturalnych.

Klasyczna depilacja rąk maszynką jednorazową

Golenie to wciąż najpopularniejsza metoda depilacji rąk. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest niska cena oraz szybkość zabiegu. Z drugiej strony żyletki często powodują podrażnienia i rany, a po depilacji nietrudno o zakażenie czy zapalenie mieszków włosowych. Ponadto, włosy bardzo szybko odrastają, a z czasem wydają się ciemniejsze, grubsze i mocniejsze.

Woskowanie

Tego rodzaju metoda usuwania owłosienia z rąk zapewnia dość trwałe efekty. Depilacja woskiem starcza bowiem nawet na 3 tygodnie. Po tym czasie proces należy powtórzyć. Wadą woskowania jest jednak spory ból odczuwany za każdym razem. Inną wadą są powstające czasem podrażnienia i reakcje alergiczne, gdyż najczęściej stosowany wosk syntetyczny wiele osób uczula. Dodatkowo osoby, które nie mają umiejętności w tym zakresie, mogą doprowadzić do uszkodzeń tkanki skórnej. Depilacja woskiem nie jest polecana osobom ze skórą wrażliwą.

Depilacja rąk pastą cukrową

To metoda, która ma wiele zalet. Przede wszystkim pastę przygotowuje się z naturalnych składników, a więc cukru i soku z cytryny. Efekt jest niemal taki sam jak w przypadku wosku, a przy okazji pasta nie powoduje reakcji alergicznych czy silniejszych podrażnień. Samodzielne przygotowanie pasty cukrowej w domu nie jest dla wielu kobiet jednak zbyt łatwe. Efekty zabiegu utrzymują się podobnie długo, co w przypadku depilacji woskiem.

Depilacja przy użyciu depilatora elektrycznego

Depilatory są skuteczne, ale jednocześnie powodują dość duży ból. Ich mechanizm wyrywa włosy razem z cebulkami, a podrażnienie po zabiegu utrzymywać się może nawet kilka dni. Depilacja depilatorem powodować może także wrastanie włosków. Efekty zabiegu utrzymują się zwykle ok. 3 tygodni.

Laserowa depilacja skóry rąk

Depilacja tego typu polega na uwolnieniu wiązki lasera, która wnika w skórę i niszczy cebulki włosowe razem z korzeniami. To metoda bezpieczna, jednak aby była skuteczna należy wykonać serię kilku zabiegów. Powtarza się je potem co roku lub dwa, aby utrzymać efekt. Tym samym depilacja laserowa nie należy do metod tanich. Jedna seria zabiegów to koszt kilkuset złotych, a więc całość wynieść może nawet kilka tysięcy złotych.

Depilacja laserem nie jest również niezbyt przyjemna. W czasie wykonywania zabiegu depilacji rąk odczuwa się wiele drobnych ukłuć. Ponadto proces ten wymaga wcześniej odpowiedniego przygotowania. Skóra nie może być opalona i posiadać wysypek czy krostek. Ponadto włosy na rękach powinny mieć odpowiednią długość. Przed zabiegiem lekarz dermatolog decyduje o ich zgoleniu maszynką.

Depilacja laserowa najlepiej sprawdza się w przypadku osób z ciemnym owłosieniem. U blondynek taki zabieg zwykle nie ma sensu, bo daje niewielki efekt wizualny lub nawet jego brak. Poza tym, aby wykonać zabieg nie wolno być w ciąży, przewlekle chorować, stosować antybiotyków, antydepresantów, maści z retinolem, a także wielu innych leków i ziół, które obniżają krzepliwość krwi. Po zabiegu mogą się też pojawić niewielkie podrażnienia, które jednak znikają na ogół w ciągu kilku dni.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.