Home Zabiegi kosmetyczne Peeling ziołowy – Przepisy, właściwości i wskazówki

Peeling ziołowy – Przepisy, właściwości i wskazówki

przez Patrycja Nowak
peeling ziołowy

Peeling ziołowy to wspaniała propozycja na przeprowadzenie zabiegu złuszczania i oczyszczania cery. Można skorzystać z gotowego preparatu ze sklepu lub samodzielnie wykonać według wielu różnych receptur. W zależności od typu cery dobrać można właściwe składniki, które zapewnią doskonałe efekty, bez narażania na podrażnienia i uczulenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości takiego zabiegu, wskazówki do jego przeprowadzenia oraz zakres spodziewanych rezultatów.

Zioła zapewniają nam nie tylko zdrowie, ale również piękny wygląd. Wiele ziół działa od wewnątrz, jak na przykład pokrzywa, która słynie jako silny oczyszczacz i detoksykator. Niektóre rośliny są przeznaczone również do stosowania na zewnątrz i to właśnie one będą najczęściej stanowiły bazę do wykonania poniższych naturalnych preparatów. Mowa oczywiście o peelingach, które powinny być wykonywane przez panie w każdym wieku – i to niezależnie od typu posiadanej cery.

Oczyszczanie – Podstawa pielęgnacji cery

Wiele osób zastanawia się nad sekretami piękna i urody, które często są bardzo charakterystyczne dla danych nacji. Arabskie kobiety słyną z gęstych i grubych pukli, natomiast Europejki z jaśniejszej i delikatniejszej cery. Z kolei tam, gdzie kult pięknej skóry jest szczególnie powszechny, stawia się głównie na jej oczyszczanie. Koreanki i Japonki podkreślają, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie złuszczanie. Tylko wolne od zabrudzeń pory odpowiednio wchłaniają korzystne składniki odżywcze, zawarte w różnego rodzaju kremach i preparatach pielęgnacyjnych. Zatem oczyszczanie skóry to podstawa, jeśli chcemy posiadać piękną i promienistą cerę. Także domowej roboty peeling ziołowy może nam w tym doskonale pomóc.

Jak właściwie oczyszczać skórę twarzy?

Cerę należy oczyszczać codziennie – raz rano, a raz wieczorem. Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne oczyszczenie przed pójściem spać, czyli przede wszystkim pozbyć się pozostałości po zastosowanych wcześniej kosmetykach. Warto stosować delikatne preparaty myjące, takie jak toniki, mleczka czy płyny micelarne. Zawsze dopasowujemy je zgodnie z typem naszej cery. Należy unikać w ich składzie szkodliwych substancji takich jak parabeny, konserwanty czy alkohole – te ostatnie mogą podrażniać naszą skórę i prowadzą często do jej nadmiernego wysuszenia. Równie ważne, co codzienne oczyszczanie, jest regularne stosowanie peelingu – najlepiej dwa do trzech razy w tygodniu. Przed jego nałożeniem warto nieco rozszerzyć pory, stosując na przykład kilkuminutową kąpiel parową.

Jakie zioła stosować do peelingów?

Każde zioło posiada unikalną mieszankę właściwości. Te, które zastosujemy w peelingu, dobrze jest dostosować do posiadanego przez nas rodzaju cery lub do problemów skórnych, które chcemy wyleczyć. Najczęściej stosowane zioła i ich właściwości to:

  • topola – pozwala leczyć stany zapalne skóry, a do tego działa kojąco na rany,
  • babka lancetowata – zalecana do cery tłustej ze względu na swoje ściągające działanie. Polepsza proces regeneracji naskórka i wzmacnia naczynia krwionośne, na czym szczególnie skorzystają posiadaczki cery naczynkowej,
  • melisa – działa uspokajająco również na naszą skórę, a do tego hamuje powstawanie stanów bakteryjnych,
  • rumianek – świetny do skóry wrażliwej, jak i normalnej. Wspomaga produkcję sebum, dzięki czemu skóra staje się bardziej nawilżona, a do tego jest niezwykle łagodny w swym działaniu, dlatego może być stosowany u małych dzieci. Rumianek to bardzo popularne w kosmetologii zioło, które jest w Polsce niezwykle łatwo dostępne.
  • czystek – posiada znaczne ilości substancji antyutleniających, dlatego doskonale nadaje się do cery dojrzałej i zmęczonej. Preparaty z czystka chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapobiegając powstawaniu zmarszczek, matowieniu i utracie jędrności cery,
  • lawenda – pomaga hamować procesy starzenia się skóry, a przy tym polepsza jej nawilżenie i redukuje ilość pojawiających się zmarszczek.

Możliwości jest oczywiście o wiele więcej – w zasadzie tyle, co odmian ziół. Warto więc testować różne rośliny w peelingach, aż znajdziemy w końcu te, które działają na naszą skórę najlepiej.

Peeling ziołowy do ciała – Przepis uniwersalny

Do tego peelingu potrzebujemy szklankę oliwki dla dzieci lub innego tłuszcz, u przeznaczonego do stosowania na skórę – może to być np. olej kokosowy, masło shea czy oliwa z oliwek. Do tego należy zastosować ¾ szklanki gruboziarnistej soli oraz 1/3 szklanki wybranych ziół. Najpierw sól łączymy z oliwką, a później dodajemy zioła. Jeśli są one świeże, to warto dobrze je ugnieść, tak by wydobyć z nich wszystkie cenne składniki. Taki peeling ziołowy możemy zastosować od razu albo umieścić w lodówce i sięgać po niego przez kilka dni.

Nawilżająco-łagodzący peeling ziołowy do twarzy – róża i rumianek

Do tego peelingu potrzebna nam będzie jedna łyżeczka suszonych płatków róży i taka sama ilość suszonego rumianku. Oprócz tego stosuje się zwykle łyżkę miodu i 1/3 szklanki oliwy z oliwek. Żeby wspomóc nawilżające i oczyszczające działanie peelingu warto dodać łyżkę płatków owsianych. Kwiaty i płatki owsiane należy zmielić w młynku do kawy, a potem po prostu dodać miód i oliwę. Tak przygotowany peeling ziołowy stosujemy do masażu całej twarzy, omijając okolice oczu. Po kilku minutach wystarczy go spłukać letnią wodą. Dzięki takiemu zabiegowi cera od razu staje się bardziej miękka, widocznie nawilżona, a przy tym skutecznie oczyszczona.

Moc lawendy i nagietka w jednym – maksymalne nawilżenie i oczyszczenie

Pięknie pachnący lawendą peeling, którego działanie dodatkowo wzmacnia obecność nagietka, to kolejna propozycja na domowy kosmetyk. Oprócz oczyszczenia, zapewni naszej skórze również doskonałe nawilżenie i ujędrnienie. Łyżkę zmielonych płatków nagietka i lawendy wystarczy połączyć z połową szklanki cukru, 1/3 szklanki ulubionego oleju kosmetycznego i kilkoma kroplami olejku z lawendy. Całość można dość długo przechowywać w lodówce – im więcej dni pozostaje w słoiczku, tym bardziej wyrazisty staje się aromat peelingu.

Dla kogo peelingi ziołowe będą idealne?

Peelingi ziołowe są polecane w zasadzie dla każdej kobiety, oprócz tych, które cierpią na naprawdę ciężkie i przewlekłe schorzenia skóry. Odradza się stosowanie ziołowych peelingów osobom, które posiadają wyjątkowo dużą ilość blizn i znamion, niedawno przeszły operacje lub stosują leki, jakie mogą wchodzić w interakcję z niektórymi ziołami. Uczulenie na daną roślinę również stanowi przeciwwskazanie do zastosowania jej w naszym domowym kosmetyku pielęgnacyjnym.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.