Masaż tajski to specyficzna technika zabiegu, skupiająca w sobie wiele różnych technik oraz wielu wieków doświadczeń i tradycji.
Masaż tajski został opracowany ponad 2500 lat temu na podstawie jogi i medycyny ajurwedy. Jest on zastawieniem oryginalnych technik akupresury, refleksologii, rozciągania oraz medytacji przy jednoczesnym wykorzystywaniu wiedzy na temat kanałów energetycznych. Zabieg ten cechuje się zaangażowaniem różnych części ciała masażysty w dużo większym stopniu, niż przy innych technikach masowania. Jego filozofia oparta jest w dużej mierze na zasadach współczucia i empatii.
Czym cechuje się masaż tajski?
Masaż tajski jest masażem głębokim, który wykonywany jest bez pomocy oliwy czy innych olejków. Osoba poddawana zabiegowi ma na sobie lekkie, luźne ubranie. Masaż odbywa się na specjalnie przeznaczonej do tego celu macie, którą zazwyczaj rozkłada się na podłodze. Dzięki temu masażysta może swobodnie poruszać się wokół masowanej osoby, a także nad nią. Masaż tajski polega na rytmicznym, ale powolnym uciskaniu kolejnych mięśni, tak aby doprowadzić do ich całkowitego rozluźnienia. Kolejnym krokiem jest rozciąganie mięśni.
Masaż tajski to jednak nie tylko masowanie dłońmi. Składa się na niego poza tym masaż stopami, łokciami czy kolanami, a ponadto masaż stemplami ziołowymi. Dlatego też niekiedy ten rodzaj zabiegu nazywa się bierną jogą czy jogą dla leniwych, bo masowana osoba układana jest w pozycjach typowych dla jogi.
Za sprawą wykorzystywania tak wielu różnorodnych technik masaż tajski prowadzi do poprawienia ogólnej kondycji fizycznej, psychicznej czy intelektualnej. Działa relaksująco i odprężająco na masowaną osobę, skutecznie łagodząc skutku napięcia i długotrwałego stresu. Poddając się regularnie tego rodzaju masażowi można zaobserwować wzrost sił witalnych oraz przywrócenie równowagi duchowej. Dzięki tajskiemu masażowi ciało się rozciąga, mięśnie są wzmacniane, a stawy stają się bardziej elastyczne. Poza tym, tego typu zabieg wykazuje właściwości odchudzające – ujędrnia i wyszczupla ciało, a także redukuje cellulit.
Masaż tajski – Popularne techniki
Masaż tajski opiera się przede wszystkim na uciskaniu punktowym oraz rozciąganiu mięśni. Osoba masowana układana jest w pozycje jogi, dzięki czemu napinane są jej mięśnie. Jednocześnie powinna ona popaść w stan relaksacji. Zabieg jest więc formą ćwiczeń obejmujących rytmiczne ruchy, przy których bardzo ważna jest również medytacja. Czasami stosowana jest także technika refleksologii, a więc masażu różnych punktów na stopach, które odpowiadają niektórym narządom czy układom organizmu. Masażysta wykonujący zabieg powinien również posiadać wiedzę o liniach energetycznych, które przebiegają wzdłuż ciała, gdyż masaż punktów zlokalizowanych na tych liniach zapewnia prawidłowy przepływ energii.
Wyróżnia się kilka rodzajów masażu tajskiego. Łącznie jest ich około 80, ale nie wszystkie cieszą się dużą popularnością. Najczęściej stosuje się jednak zabieg w wersji klasycznej. Poza tym często spotkać się można z masażem w wersji ziołowej czy przy wykorzystywaniu stempli.
Masaż tajski – Wskazania i przeciwwskazania do jego stosowanie
Masaż tajski doskonale sprawdza się w przypadku osób, które cierpią z powodu:
- depresji, długotrwałego stresu, migrenowych bólów głowy,
- zaburzeń krążenia,
- chorób o podłożu reumatycznym,
- odmrożeń kończyn dolnych i górnych,
- nerwobóli,
- wad postawy, schorzeń kręgosłupa,
- nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych,
- dolegliwości związanych z menopauzą,
- nagromadzenia toksyn w organizmie,
- dolegliwości związanych z okresem połogowym u kobiet.
Jednak masaż tajski nie jest polecany wszystkim osobom. Nie powinny mu się poddawać osoby cierpiące na:
- krwotoki,
- wady serca,
- chorobę Burgera,
- różnego rodzaju choroby zakaźne,
- choroby nowotworowe,
- tętniaki,
- zapalenie żył,
- stany ropne i schorzenia skórne,
- zaawansowaną miażdżycę,
- łamliwość kości,
- zapalenie szpiku kostnego.
Dla kogo przeznaczony jest masaż tajski?
W przypadku masażu tajskiego nie mają znaczenia wiek czy płeć. Są jednak pewne wskazania i przeciwwskazania do stosowania tego rodzaju zabiegu. Warto się z nimi zapoznać, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Pomocą służą również sami masażyści pracujący w specjalistycznych gabinetach masażu.
Na ogół z masażu tajskiego korzystają osoby narażone na stres, prowadzące siedzący tryb życia, sportowcy oraz kobiety w różnym wieku. Zabieg ten skutecznie usuwa napięcie z mięśni i stawów, wzmacnia je, poprawia ich elastyczność, itp. Poza tym przyczynia się do poprawienia jakości snu. Przynosi też ulgę w stanach depresyjnych. Ponadto pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych, poprawia perystaltykę jelit oraz kontroluje przebieg procesów przemiany materii. Oprócz tego wspomaga odtruwanie organizmu z nagromadzonych w nim toksyn czy pobudza krążenie krwi.
Masaż tajski, poza funkcjami regeneracyjnymi i pielęgnacyjnymi, działa leczniczo. Zapewnia odprężenie całego ciała, a przy tym pomaga w walce z wieloma chorobami. Polecany jest osobom przechodzącym rehabilitację czy rekonwalescencję po długiej chorobie czy kontuzji. Wskazany jest przy reumatyzmie, nerwobólach, wadach postawy czy odmrożeniach.