Kwasy AHA stosowane są w coraz większej ilości zabiegów kosmetycznych. Bywają również używane samodzielnie w domu, w celu poprawy wyglądu cery. Co warto wiedzieć na ich temat i na co należy zwrócić szczególną uwagę?
W codziennej pielęgnacji skóry skłonnej do rogowacenia, zniszczonej opalaniem lub szorstkiej często warto stosować zabiegi kosmetyczne, które wykorzystują kwasy AHA. Kwasy alfa-hydroksylowe są rozpuszczalne w wodzie, a ponieważ skóra pokryta jest naturalną warstwą sebum, nie mają one zdolności pozwalających na skuteczne przenikanie, a tym samym na dogłębne oczyszczanie porów.
Kwasy AHA w służbie ochrony piękna skóry
Nie zmienia to faktu, że kwasy AHA są idealne do działania powierzchniowego, bezpośrednio na naskórek, przywracając mu miękkość, nawilżenie i usuwając zrogowaciałą warstwę. Występują miedzy innymi jako kwas jabłkowy, mlekowy, glikolowy, cytrynowy, kwas migdałowy i winowy. Wykazują najlepsze działanie na suchej skórze, co nie znaczy, że nie mogą być stosowane jako delikatny zabieg na cerze trądzikowej. Wręcz przeciwnie, są silnie antyseptyczne i także mogą pomóc.
Samodzielne stosowanie tego rodzaju kwasów poleca się przy stężeniu nie większym niż 20%, jednak należy pamiętać, że kwasy AHA wykazują już bardzo dobre właściwości złuszczające przy stężeniu nawet 5%. Poza właściwościami złuszczającymi, nawet małe stężenia kwasów AHA w kosmetykach, pozwala na dostateczne nawilżenie wierzchnich warstw skóry.
Właściwości działania kwasów AHA
Dodawane do kosmetyków kwasy AHA nadają im następujące właściwości:
- zmniejszenie suchości skóry, dzięki działaniu syntezującym ceramidy w naskórku,
- odżywiają i ujędrniają skórę ze skłonnością do zmarszczek,
- posiadają idealne właściwości peelingujące, nadające skórze odpowiedni koloryt, a także są pomocne przy walce z trądzikiem, rogowaceniem skóry, jak również pomagają zredukować płytkie blizny,
- regularne stosowanie usprawnia proces złuszczania naskórka,
- kwasy AHA w wysokich stężeniach działają stymulująco na syntezę włókien kolagenu i elastyny,
- nadają skórze naturalnego blasku i zdrowego wyglądu.
Uwagi na temat stosowania kwasów AHA
Stosując kosmetyki zawierające kwasy AHA pamiętajmy o podstawowych zasadach. Samodzielnie w domu nie należy stosować wyższych stężeń niż 20%. Jeżeli mamy zamiar używać go codziennie, stężenie powinno oscylować w granicach 5-8%. Skóra przyzwyczaja się do ich działania, dlatego po około pół roku stosowania warto zrobić sobie 3-4 miesięczną przerwę.
Kwasy AHA nie są substancjami obojętnymi dla naszej skóry. Jeżeli podczas stosowania kwasów o stężeniu poniżej 5% odczuwamy silny dyskomfort, pieczenie i podrażnienie, należy je jak najszybciej odstawić. Często na początku kuracji skóra musi przyzwyczaić się do stosowania tego typu zabiegów, może więc pojawić się lekki szczypanie, które mija po kilku minutach od aplikacji. Występuje również czasem lekkie, ale widoczne łuszczenie się naskórka. Jeżeli pojawiają się takie drobne objawy należy stosować kwasy AHA w mniejszym stężeniu lub ograniczyć ich stosowanie do 2-3 razy w tygodniu.
Ważną wskazówką jest też to, że jeżeli nie odczuwamy żadnego dyskomfortu podczas ich stosowania, to nie znaczy że nie działają albo należy zwiększyć ich stężenie. Warto również pamiętać, że kwasy te działają TYLKO w przypadku, gdy nie powodują podrażnienia skóry.