Home Zdrowie Jak dbać o zdrowie w czasach pandemii?

Jak dbać o zdrowie w czasach pandemii?

przez Redakcja
pandemia-dieta

Pandemia COVID-19 zmieniła w bardzo dużym stopniu funkcjonowanie społeczne wszystkich ludzi na świecie. Nic nie jest takie samo, jak było jeszcze kilka lat temu. Prawdziwym wyzwaniem staje się dbanie o zdrowie w czasach pandemii.

Ludzie często przebywają w izolacji. Tracą swoich bliskich. Bywają odcięci od dostępu do służb medycznych i mają trudności z poradzeniem sobie w nowej rzeczywistości. Dlatego niezwykle ważne jest to, by starać się jak najlepiej dbać o zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Korzystanie z porad lekarzy online

Przez pandemię został bardzo utrudniony dostęp do służby zdrowia w stacjonarnie pracujących placówkach. Często dostanie się do lekarza pierwszego kontaktu czy specjalisty graniczy z cudem. Wprowadzane obostrzenia wręcz uniemożliwiają wielu osobom skuteczne skorzystanie z pomocy lekarskiej, dlatego naprzeciw ich potrzebom wychodzą serwisy internetowe, np. Welbi, które pozwalają skorzystać z porady lekarskiej bez wychodzenia z domu i bez czekania w długich kolejkach. To niezwykle proste rozwiązanie.

Podejmowanie aktywności fizycznej

Pandemia koronawirusa to specyficzny czas – dość często pojawiają się nowe obostrzenia i konieczność pozostania w dystansie od innych ludzi. Jest to bardzo trudne dla wielu osób. Popadają w samotność i depresję. Ważnym aspektem dbania o swoje zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, jest podejmowanie aktywności fizycznej – najlepiej na świeżym powietrzu. Można wybrać się na długi spacer czy wyznaczyć sobie określoną liczbę kroków do przebycia w danym dniu. Codzienne spacery i przebycie około 8 tysięcy kroków dziennie jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Można też wybrać się na przejażdżkę rowerową do lasu czy parku albo spróbować sił na rolkach. Umiarkowana codzienna aktywność jest konieczna dla zachowania pełni zdrowia. Warto też pomyśleć o kilku intensywniejszych treningach w ciągu tygodnia, które pozwolą spalić nadmiar kalorii i zadbać o ładną figurę.

Pandemia a odpowiednia dieta i suplementacja

Stresujące czasy pandemii mogą doprowadzić do tego, że spędzając więcej czasu w domu, spożywamy więcej posiłków i przekąsek, niż jest w stanie spalić organizm. Czasami są to posiłki niezdrowe, które nie służą naszemu ciału. Lepiej ten dodatkowy czas poświęcić na to, by zadbać o swoją dietę i ułożyć ją tak, by była jak najlepiej zbilansowana. Warto zadbać o to, by zawierała odpowiednią ilość warzyw i owoców, dostarczała wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania.

Nie można zapomnieć o suplementacji. Ważne jest, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin, minerałów i kwasów omega-3. Nie zawsze można to zrobić z pożywieniem. Obecny pokarm różni się zawartością składników odżywczych od tego, który spożywali nasi przodkowie kilkadziesiąt lat temu, dlatego tak niezbędna jest odpowiednia suplementacja.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.