Pojawienie się zmarszczek to dla wielu kobiet – choć nie tylko – dość trudny moment, kiedy w pełni zdają sobie sprawę z upływającego czasu oraz, co za tym idzie, znaczących zmian w wyglądzie. Warto jednak pamiętać, że są to zmiany w pełni naturalne, których nie należy się obawiać. W dodatku istnieją skuteczne sposoby na to, by opóźnić oznaki starzenia lub sprawić, by te, które już wystąpiły, były mniej dostrzegalne. Znaczącą rolę odgrywa tutaj pielęgnacja, w tym kremy do twarzy. Które z nich sprawdzą się w przypadku zmarszczek?
Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki?
W większości przypadków zmarszczki czy ogólna utrata jędrności skóry kojarzy nam się z dość dojrzałym wiekiem i osobami, które są przykładowo rówieśnikami naszych rodziców. Tymczasem warto zdawać sobie sprawę z tego, że przez cały czas podlegamy procesom starzenia, które zaczynają przyspieszać już po przekroczeniu 25. roku życia. To właśnie w tym czasie stopniowo spada w naszym organizmie ilość naturalnie produkowanego kolagenu oraz kwasu hialuronowego, czyli dwóch substancji odpowiedzialnych za gładkość i elastyczność skóry.
Oczywiście nie oznacza to, że pielęgnację przeciwzmarszczkową powinniśmy wprowadzać już w bardzo młodym wieku. Nie ma w związku z tym żadnej potrzeby, by 20-letnie kobiety wdrażały do codziennej rutyny kremy o działaniu przeciwstarzeniowym, wprost przeciwnie – formuła tego rodzaju produktów może okazać się nieco zbyt treściwa jak na aktualne wymagania cery. Jeśli natomiast powoli zbliżamy się do trzydziestki, kremy do twarzy o właściwościach przeciwzmarszczkowych mogą stać się naszymi sprzymierzeńcami.
Co powinny zawierać kremy do twarzy na zmarszczki?
Kremy do twarzy przeznaczone do cery dojrzałej czy też po prostu takie, których zadaniem jest ujędrnianie i wygładzanie skóry, cechują się zazwyczaj składem, w którym można dostrzec dość wysokie stężenie substancji aktywnych. To właśnie one decydują o skuteczności tego typu produktów. Co najczęściej znajdziemy w przeciwzmarszczkowych kremach do twarzy? Które składniki są najbardziej efektywne pod względem utrzymywania młodego wyglądu cery?
- Witamina E – nie bez powodu jest nazywana witaminą młodości, która, dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu, zwalcza wolne rodniki oraz chroni cały organizm przed czynnikami środowiskowymi. Dodatkowo pozytywnie wpływa na barierę hydrolipidową skóry, wzmacniając ją i zmiękczając.
- Retinol – w ten sposób określana jest pochodna witaminy A. Przyspiesza proces regeneracji skóry, stymuluje do pracy fibroplasty, pobudza wzrost nowych komórek naskórka, a ponadto wykazuje właściwości normalizujące, co pozwala na zredukowanie ewentualnych wyprysków i stanów zapalnych.
- Kwas hialuronowy – znany jest ze swoich wyjątkowych właściwości higroskopijnych. Jedna jego cząsteczka jest w stanie związać o 1000 razy więcej cząsteczek wody, niż sama waży. Tym samym kwas hialuronowy jest substancją silnie nawilżającą.
- Niacynamid – inaczej witamina B3. Podobnie jak retinol wpływa na normalizowanie pracy gruczołów łojowych, a do tego redukuje przebarwienia. Ponadto niacynamid uelastycznia skórę, wspierając jej naturalną barierę ochronną i zapobiegając nadmiernej utracie wody.
Materiał zewnętrzny