Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają właściwości, dzięki którym mogą być przydatne w leczeniu wielu chorób. Rodzice, którzy decydują się na ich pobranie, zabezpieczają w ten sposób swoje dziecko. Takich osób jest coraz więcej. Sprawdź, co warto wiedzieć o komórkach macierzystych z krwi pępowinowej.
Spis treści
Co to są komórki macierzyste?
Są to komórki w organizmie człowieka, z których rozwijają się różne tkanki. Jednak te obecne we krwi pępowinowej nie są jeszcze zróżnicowane i wyspecjalizowane. Oznacza to, że mogą dowolnie się przekształcać. Cechuje je również duża zdolność do namnażania. Odkryto, że dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania tkanek, które uległy uszkodzeniu na skutek procesów chorobowych.
Skąd pobiera się komórki macierzyste? Są one pozyskiwane z krwi pępowinowej, która pozostaje w pępowinie po narodzinach dziecka. Ich cennym źródłem jest również łożysko. Komórki macierzyste są obecne także w szpiku kostnym, jednak te pochodzące z krwi pępowinowej mają lepsze właściwości.
Tego rodzaju komórki po pobraniu są przekazywane do laboratorium medycznego. Tam przechodzą liczne testy. Następnie są zamrażane i przechowywane w specjalnych kasetach – do momentu, gdy nie staną się potrzebne w leczeniu. Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że mogą być bankowane nawet przez kilkanaście lat.
Jak wygląda pobranie komórek macierzystych?
Jest to prosta procedura medyczna. Wykonuje ją wskazana i wykwalifikowana osoba – najczęściej położna. Przeprowadza się ją po porodzie i przecięciu pępowiny. Cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem do pobrania komórek macierzystych z krwi pępowinowej.
Aby pobrać komórki macierzyste z krwi pępowinowej, trzeba wprowadzić igłę do znajdujących się w niej naczyń krwionośnych. Krew przez kilka minut spływa do specjalnego worka. Po całym procesie jest on odpowiednio zabezpieczany. Pakiet pobraniowy rodzice otrzymują po podpisaniu umowy z bankiem komórek macierzystych i muszą dostarczyć go do szpitala.
Czy pobranie komórek macierzystych jest bezpieczne?
Pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest bezpieczne. Nie ma ono żadnego wpływu na przebieg porodu. Jest to zabieg nieinwazyjny – igła jest wprowadzana do fragmentu pępowiny, który został odcięty od dziecka.
Po pobraniu komórki tego rodzaju są odpowiednio zabezpieczone i oznaczone. Nie ma możliwości pomylenia ich z materiałem pobranym od innego dziecka. Dodatkowo przechodzą testy, aby wykluczyć obecność wirusów. Przy stwierdzeniu nieprawidłowości krew może zostać odrzucona.
Po co pobiera się komórki macierzyste z krwi pępowinowej?
Komórki macierzyste można wykorzystać w leczeniu wielu chorób. Zostało to potwierdzone licznymi badaniami. Wśród schorzeń wymienić można: różne typy białaczek, choroby genetyczne (np. marmurkowatość kości, dziedziczne anomalie krwinek czerwonych), nowotwory złośliwe (np. neuroblastomę, raka nerki, raka piersi), niedokrwistość oporną na leczenie.