Olej z ostropestu to coraz chętniej stosowany produkt naturalny, o wielu różnych zastosowaniach zdrowotnych. Szczególnie polecany jest w przypadku potrzeby ochrony układu trawiennego, a zwłaszcza wątroby. Ze względu na swój szczególny skład znajduje jednak również zastosowanie w dermatologii i kosmetologii. Z tego powodu coraz więcej osób na całym świecie włącza go do codziennej diety oraz domowych receptur pielęgnacyjnych. Przedstawiamy jego najważniejsze właściwości, zastosowania oraz sposób działania.
Ostropest plamisty i jego właściwości zdrowotne znane są już od starożytności. Ta wyjątkowa roślina pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, ale aktualnie można ją spotkać praktycznie na całym świecie. Co ciekawe, najczęściej traktowana jest jako chwast, ale coraz częściej uprawia się go dla pozyskania cennego surowca w postaci nasion. Ostropest podobny jest wyglądem do znanego nam ostu i może osiągać nawet dwa metry wysokości. Charakteryzują go grube łodygi, kolczaste i nakrapiane plamkami liście oraz koszyczkowate kwiaty. Jego nazwa zwyczajowa właśnie pochodzi od charakterystycznego wyglądu.
Ostropest plamisty stanowi bardzo cenny surowiec zielny, który najczęściej stosowany jest w postaci mielonych ziaren lub pozyskiwanych z nich ekstraktów. Coraz częściej jednak ceni się także tłoczony z nich na zimno olej, który można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze właściwości i sposoby na wykorzystanie do celów zdrowotnych i pielęgnacyjnych.
Olej z ostropestu plamistego – właściwości
Ostropest plamisty już od czasów starożytności stosowany jest na różne dolegliwości zdrowotne, w szczególności na zatrucia organizmu. Najbardziej cenne są jego nasiona, które można kupić w całości, w formie proszku lub oleju, spożywanego bez dodatkowego przetwarzania lub też wykorzystywanego zewnętrznie. Dzięki zawartości między innymi takich składników jak silimaryny, fitosterole, kwas linolowy i inne kwasy organiczne, sole mineralne oraz witaminy C i K, olej z ostropestu wykazuje wiele niezwykle cennych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim stosowany jest i ceniony z powodu działania terapeutycznego i ochronnego, a w szczególności zapewnia właściwości:
- przeciwzapalne,
- żółciotwórcze,
- antyoksydacyjne,
- przeciwnowotworowe.
Olej z ostropestu plamistego – Zastosowania zdrowotne
Olej z ostropestu plamistego świetnie działa na pracę wątroby i dróg żółciowych, a przede wszystkim wykazuje naturalne działanie silnie odtruwające. Zawarte w oleju kwasy organiczne doskonale wspomagają i uaktywniają proces trawienia. Najczęściej produkt ten polecany jest osobom z marskością wątroby i zaburzeniami pracy dróg żółciowych, głównie jako naturalna osłona przy długiej kuracji lekowej lub długotrwałym spożywaniu alkoholu. Jest także skutecznym środkiem wspomagającym leczenie m.in. przy kamicy żółciowej. Przy zapaleniu woreczka żółciowego i dróg żółciowych również bardzo często stosowany jest wspomagająco i profilaktycznie.
Olej z ostropestu plamistego zalecany jest też przy problemach żołądkowych, najczęściej związanych ze zgagą, odbijaniem, niedokwaśnością i refluksem, a także chronicznym brakiem łaknienia. Dzięki obecności fitosteroli, olej z ostropestu obniża poziom cholesterolu, a tym samych skutecznie wspomaga ochronę organizmu przed zawałami i udarami. Wiele wskazuje na to, że pozyskiwany z ostropestu plamistego olej może być skuteczny w leczeniu bólów głowy, zarówno migrenowych, jak również świetnie niweluje problemy związane z chorobą lokomocyjną. Reguluje również czas krwawienia menstruacyjnego, co może być szczególnie przydatne u kobiet cierpiących na endometriozę. Właściwości te są również doceniane przy hamowaniu krwawienia z nosa, krwawień macicznych, żylaków odbytu i jelita grubego.
Prawdopodobnie potencjał możliwości wykorzystania oleju z ostropestu plamistego jest znacznie większy. Badania nad nim wciąż trwają i ostatnie wyniki wstępnie potwierdzają również właściwości antynowotworowe. Dzięki zawartym w nim antyoksydantom świetnie wymiata z organizmu wolne rodniki i wzmaga pracę układu odpornościowego. W tym zakresie działa nieco podobnie do czystka, który w ostatnich latach również stał się niezwykle popularnym produktem zielnym. Warto stosować olej z ostropestu przy profilaktyce schorzeń wątroby, jajników, sutków, skóry i prostaty. Obecne w nim antyoksydanty świetnie też działają na skórę, stąd bardzo często kosmetolodzy zalecają stosowanie jego stosowanie w celu ujędrniania, uelastyczniania i odmładzania skóry. Świetnie regeneruje także włosy i paznokcie.
Olej z ostropestu w kosmetyce
Producenci kosmetyków i preparatów zdrowotnych coraz częściej decydują się na wypuszczenie na rynek olej z ostropestu dedykowany do zastosowań kosmetycznych i zazwyczaj zawiera on ok. 1% sylimaryny. Produkty tego rodzaju cenione są przede wszystkim za działanie antyoksydacyjne, szczególnie chętnie wykorzystywane przy uszkodzeniach skóry, powodowanych przez promieniowanie UVB. Pozwala ono również skutecznie wspomagać ochronę przeciw przedwczesnemu powstawaniu oznak starzenia, takich jak zmarszczki, utrata jędrności czy matowienie cery. Tłoczony na zimno z nasion ostropestu olej zawiera cenne związki aktywne, które skutecznie stymulują proliferację keratynocytów, a tym samym produkcję niezwykle ważnego dla utrzymania urody kolagenu typu I oraz elastyny.
Skuteczność działania związków ostropestu potwierdzają coraz liczniejsze badania na zwierzętach, zarówno w zakresie ochronnym, jak i regeneracyjnym. Szczególne znaczenie może mieć w przypadku potrzeby przyspieszenia gojenia ran czy łagodzenia objawów rumienia na skórze. Wytwarzane z niego kremy i maści wspomagają mikrocyrkulację w naczyniach krwionośnych, zapewniając odpowiednie warunki do łagodzenia stanów zapalnych. Zawarty w ostropeście kompleks flawonolignanów może również wykazywać widoczne działanie wybielające cerę, ponieważ wpływa on na obniżenie w skórze poziomu melaniny. Dzięki takiemu działaniu skóra może się szybciej i skuteczniej regenerować. Ponadto, zawarte w ostropeście białka wykazują właściwości antygrzybiczne i przeciwbakteryjne, niezwykle cenione w dermatologii i kosmetologii. Mogą one służyć m.in. w naturalnych kosmetykach pielęgnacyjnych jako organiczne konserwanty, chroniące przed szybkim zepsuciem i utratą swoich właściwości. Również z tego powodu ekstrakty z ostropestu wykorzystuje się często w produkcji kosmetycznych płynów i emulacji, balsamów i kremów, a także maseczek czy żeli.
Olej z ostropestu może być także z powodzeniem stosowany w wielu domowych recepturach pielęgnacyjnych. Wykorzystuje się go przede wszystkim do łagodzenia przebarwień cery, zmiękczania zrogowaciałego naskórka czy ochrony przed procesami starzenia. Stanowić może świetny dodatek do mieszanki olejków do masażu czy też do stosowanych na co dzień gotowych preparatów pielęgnacyjnych.
Olej z ostropestu plamistego – Stosowanie i dawkowanie
Ostropest plamisty można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jeśli olej stosujemy zewnętrznie należy to robić systematycznie i uzbroić się w cierpliwość, a efekty powinny być widoczne już po kilku tygodniach stosowania. Dawkowanie jest proste, gdyż tłoczony na zimno olej należy wcierać lub stosować w okładach na zmienione chorobowo miejsca. Podobnie wygląda w przypadku stosowania oleju w celach kosmetycznych. Do zabiegów w warunkach domowych, tj. w celu rozjaśniania plam, czy usunięcia zrogowaciałego naskórka, a także w ochronie przed oznakami starzenia, wystarczy wmasowywać olej w konkretne miejsca. Poleca się często także dodawać do kąpieli czy moczyć ręce, bądź nogi w misce z wodą z jego dodatkiem. Należy jednak pamiętać o systematyczności i uzbroić się w cierpliwość, gdyż na efekty trzeba nieco poczekać.
Do celów dermatologicznych ostropest często poleca się stosować również doustnie. można go kupić w formie nasion, sproszkowanych nasion lub w formie pastylek. Tabletki należy oczywiście przyjmować zgodnie ze wskazaniami umieszczonymi na załączonej ulotce, najczęściej jest to jedna tabletka w ciągu doby – 80 miligramowego ekstraktu z ostropestu plamistego. W przypadku nasion do samodzielnego sproszkowania lub już sproszkowanych najczęściej zalecana dawka to dwie do trzech łyżeczek ostropestu na dobę. Można go dodawać nawet do sałatek, musli, zup czy sosów, ponieważ nie ma określonego smaku. Poleca się go także dodać go do herbaty, czy zwyczajnie zrobić napar do picia. Z kolei olej z ostropestu zawsze należy przyjmować na zimno, samodzielnie lub dodając do spożywanych potraw.
Olej z ostropestu plamistego – Przeciwwskazania
Pomimo tego, że jest to roślina generalnie bezpieczna w stosowaniu, warto zaznajomić się z pewnymi przeciwwskazaniami w stosowaniu ostropestu. Wytwarzane z niej produkty nie są zalecane w przypadku osób:
- poniżej dwunastego roku życia,
- kobiet w ciąży i w czasie karmienia,
- chorujących na niedrożność kanałów żółciowych,
- leczonych lekami antydepresyjnymi, przeciwlękowymi, antykoncepcyjnymi, przeciwzakrzepowymi i statynami, gdyż można w ten sposób osłabiać działanie leków.
Producenci zapewniają, że stosowanie ostropestu plamistego nawet bardzo długo, nie powoduje żadnych działań ubocznych. Czasami jednak występują jedyne drobne dolegliwości, które mogą wystąpić ze strony układu żołądkowo – jelitowego w postaci drobnych efektów przeczyszczających.
Podsumowanie
Ostropest plamisty jest doceniany na całym świecie i często nazywany bywa cudem natury, czy też jej fenomenem. Na pewno jest produktem wspomagającym zdrowy tryb żywienia i życia, a wytwarzany z niego olej znajduje wiele ważnych zastosowań. W ostatnich latach coraz częściej jego właściwości doceniane w wielu zakątkach świata, przez co jego znaczenie i cena dość znacznie wzrasta. Na razie w Polsce jest to produkt w stosunkowo niskiej cenie, jednak z biegiem czasu może się to zmienić.