Home Porady Pilnik do paznokci – Jak wybrać odpowiedni

Pilnik do paznokci – Jak wybrać odpowiedni

przez Patrycja Nowak
pilnik do paznokci

Pilnik do paznokci to jedno z podstawowych narzędzi, umożliwiających wykonanie prawidłowego manicure czy pedicure. Służy przede wszystkim do nadawania płytkom odpowiedniego kształtu, matowienia czy wyrównywaniu krawędzi. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego rodzaju, które różnią się jednak materiałem wykonania, kształtem, ziarnistością i przeznaczeniem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, jakie należy brać pod uwagę, wybierając odpowiedni do konkretnych zadań pilnik do paznokci.

Zadbane paznokcie to wizytówka każdej kobiety, jednak aby nadać im odpowiedni wygląd, należy w tym celu sięgnąć po właściwy pilnik. Przy pomocy tego narzędzia można jednak nie tylko nadać paznokciom pożądany kształt, ale również usunąć w delikatny sposób znienawidzone skórki. Niestety, wybór odpowiedniego pilnika do paznokci może sprawić wiele trudności, ponieważ na sklepowych półkach można obecnie znaleźć co najmniej kilka rodzajów pilników. Czym jednak różnią się one między sobą? Jakie parametry warto brać pod uwagę podczas zakupu? Na te te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Pilnik do paznokci – Rodzaje i właściwości

Drogeryjne półki uginają się obecnie od nadmiaru przeróżnych narzędzi do manicure, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia. Niestety, w związku z tym wiele kobiet stoi przed dylematem, na jaki pilnik do paznokci najlepiej się zdecydować, gdyż jak wiadomo, każdy paznokieć jest inny. Aby zatem we właściwy sposób dobrać odpowiedni produkt do swoich paznokci, należy w pierwszej kolejności zorientować się, jakie w ogóle rodzaje pilników dostępne są w sklepach. Wśród tych wykorzystywanych najczęściej można zatem wymienić:

 • pilniki papierowe,
 • pilniki szklane,
 • pilniki metalowe.

Pilniki papierowe

Pilniki papierowe od wielu lat cieszą się największą popularnością, ponieważ są dosyć tanie i w pewnym stopniu spełniają swoją funkcję. Tego rodzaju produkty mogą być z powodzeniem stosowane zarówno do piłowania naturalnej płytki paznokciowej, jak i do wykonywania innych prac, związanych ze stylizacją paznokci. Rdzeń produktu, który decyduje o jego kształcie i elastyczności, wykonany może być z wielu różnych materiałów. Zewnętrzna warstwa takiego pilnika składa się natomiast z odpowiedniego rodzaju papieru, do którego przyklejone są różnego rodzaju opiłki. Warunkują one zarówno żywotność pilnika, jak i jakość pracy. Do produkcji takich pilników wykorzystuje się różnego rodzaju materiały cierne, np. mylar, nasyp tlenku aluminium, węglik krzemu lub surowiec drewna skandynawskiego. W zależności od zastosowanego materiału poszczególne produkty różnić się będą między sobą pewnymi właściwościami i żywotnością.

Papierowy pilnik do paznokci to najtańszy wybór, jednak najczęściej uznawany jest dość daleki od ideału. Zazwyczaj dobrze spełnia swoje funkcje jako narzędzie awaryjne, które można zawsze mieć ze sobą w torebce. Tego rodzaju produkt nie jest przeznaczony do codziennego i profesjonalnego działania, ponieważ dość szybko się zużywa, nie może być poddany sterylizacji, a także może przyczyniać się do rozdwajania paznokci.

Pilniki szklane

Pilniki szklane, w odróżnieniu od pilników papierowych, są znacznie droższe, jednak odznacza je dużo większa żywotność, szczególnie względem pilników papierowych. Aby jednak można było przez wiele lat korzystać z takiego pilnika, musi on posiadać szkło o odpowiedniej jakości, które poddaje się procesowi hartowania przynajmniej cztery razy. Z kolei, aby tego rodzaju produkt posiadał właściwą ziarnistość, to szkło wytrawia się kwasem lub piaskuje korundem. Szklane pilniki do paznokci mogą być z powodzeniem stosowane zarówno do manicure, jak i do pedicure. Do najistotniejszych jego cech należy możliwość ich dezynfekcji i sterylizacji, także przy użyciu szczoteczki i bieżącej wody. Szklany pilnik do paznokci, którego charakteryzuje drobna ziarnistość. Przede wszystkim pomaga idealnie zamknąć wolne brzegi płytek paznokci, dzięki czemu stają się one idealnie gładkie i zbyt często się nie łamią. Tego rodzaju produkty uważane są za względnie najbardziej zdrowe i bezpieczne dla paznokci.

Niestety, szklane pilniki mają także pewne wady, o których warto pamiętać podczas zakupów. Przede wszystkim łatwo ulegają całkowitemu zniszczeniu, w wyniku upadku na twardsze podłoże. Z tego powodu ich używanie wymaga większej uwagi, niż przy innych produktach tego rodzaju. Ponadto, szklane pilniki są dość kosztowne, a także nieco mniej wydajne. Ich powierzchnia cierna nie jest tak skuteczna, jak w przypadku wielu innych materiałów. Z tego powodu w przypadku twardszych paznokci wykonanie zabiegu może być znacznie bardziej uciążliwe i męczące.

Pilniki metalowe

Pilniki metalowe nie cieszą się wprawdzie zbyt dużą popularnością wśród profesjonalnych manicurzystek, jednak wiele pań posiada taki od wielu lat w swojej domowej kosmetyczce. Czym jednak charakteryzują się pilniki metalowe i czy warto z nich korzystać?

Produkty tego rodzaju powstają poprzez nałożenie oraz zgrzewanie uzyskanych ze stali szlachetnej niewielkich opiłków z nierdzewną blaszką. Pilniki metalowe odznaczają się niezwykłą trwałością i bez problemu można je dezynfekować oraz sterylizować. Podobnie jak pilniki szklane nie należą wprawdzie do najtańszych, jednak poniesiony koszt na ich zakup powinien się dosyć szybko zwrócić. Przy ich pomocy można nie tylko obrobić naturalne, akrylowe, czy też żelowe paznokcie, ale dodatkowo usunąć zrogowaciały naskórek na piętach.

Pilniki metalowe najczęściej pełnią funkcję narzędzia dość uniwersalnego i wykorzystywanego w przypadku braku dostępności bardziej dopasowanych produktów. Przy ich pomocy można bardzo szybko zażegnać kryzys związany ze złamaniem lub pęknięciem płytki, wymagający odpowiedniego skrócenia. Jest to jednak narzędzie mało precyzyjne, zazwyczaj nie nadające się do eleganckiego wykończenia manicure. Ze względu na swoją trwałość świetnie nadaje się natomiast do podróży, kiedy mamy mało miejsca w kosmetyczce, a zawarte w niej przedmioty narażone są na uszkodzenie.

Ziarnistość pilników do paznokci

Podczas zakupu pilnika w pierwszej kolejności należy oczywiście zwrócić uwagę na jego rodzaj, a w następnej kolejności na ziarnistość. Od tego parametru zależy bowiem, jakie będzie idealne zastosowanie danego pilnika. Z tego też względu pilniki do paznokci można podzielić przede wszystkim na:

 • pilniki gruboziarniste,
 • pilniki średnioziarniste,
 • pilniki drobnoziarniste,
 • polerki.

Pilniki gruboziarniste posiadają gradację od 80 do 100, dlatego też działają niemal jak papier ścierny. Należy przy tym pamiętać, że im niższa gradacja, tym ostrzejszy jest dany pilnik. Przy produktach tego rodzaju należy uważać, by nie zrobić sobie krzywdy, ponieważ przy ich użyciu można bardzo szybko dokonać nieodwracalnych zmian. Przy pomocy pilnika gruboziarnistego można bez problemu zdjąć różnego rodzaju materiały, którymi płytka paznokciowa była pokryta, np. tipsy. Nadaje się on również doskonale do skracania paznokci i zgrubnego nawania im kształtu. Przy ich użyciu bardzo szybko można np. uzyskać efekt migdałowatego kształtu płytki.

Pilniki średnioziarniste mają gradację od 100 do 180, dzięki czemu przy ich pomocy można opiłować każdy paznokieć, nadając mu odpowiedni kształt.Przy jego użyciu można wykonywać zabiegi bardziej precyzyjne, a w szczególności wyrównujące i korygujące.

Pilniki drobnoziarniste mają z kolei gradację od 240 do nawet 500, przez co sprawdzają się najlepiej do ostatecznej obróbki, a także wygładzania płytki paznokciowej. Nie nadają się natomiast do nadawania paznokciom kształtu, a tym bardziej skracania.

Szeroka gama dostępnych na rynku polerek do paznokci obejmuje gradację w granicach od 600 do nawet 3000. Przy ich pomocy można przede wszystkim wygładzić i wykończyć płytkę paznokciową.

Pilniki do paznokci i ich kształty

Pilniki, które można obecnie znaleźć w każdej drogerii, wyróżniają się między sobą nie tylko rodzajem materiału i ziarnistością, ale również kształtem. Czym jednak odznaczają się poszczególne kształty pilników?

 • Pilniki proste są najbardziej uniwersalne, ponieważ przy ich pomocy można zrobić praktycznie wszystko.
 • Pilniki zaokrąglone w kształcie banana można wykorzystać podczas nadawania paznokciom odpowiedniego kształtu, ponieważ bardzo często mogą być wygodniejsze i bardziej ergonomiczne w użyciu.
 • Pilniki w kształcie elipsy idealnie nadają się do skracania paznokci, a także opiłowywania ich przy skórkach.
 • Bloki stanowią bardzo wygodną i uniwersalną pomoc w wielu różnych zabiegach, a w szczególności w zakresie matowienia i wyrównywania drobnych nierówności. Duża objętość może czasem pomóc w utrzymaniu właściwego chwytu, a gąbczasta struktura umożliwia elastyczne dopasowanie.

Podsumowanie

Jak widać, decydując się na pilnik do paznokci warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim do czego ma on konkretnie służyć, jakie zabiegi mamy zamiar przy jego użyciu wykonywać oraz jakich efektów oczekujemy. Warto także pamiętać, że wiele dostępnych na rynku produktów nie ma większej wartości użytkowej, a ich popularność wynika z odpowiednio zaplanowanego marketingu. Dlatego dobrze jest poszukiwać wskazówek profesjonalistów i podglądać jakich produktów oni stosują.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.