Ból brzucha to powszechna i niejednoznaczna dolegliwość. Nieprzyjemny stan bywa związany z chorobami narządów trzewnych, ale też może stanowić reakcję na stres lub pojawiać się w przebiegu fizjologicznych zmian, np. menstruacji. W zależności od przyczyny stosuje się różne leki przeciwbólowe.
Ketonal na ból brzucha
Ból brzucha to dolegliwość dość powszechna, choć nie jest jednoznaczna. Ze względu na wiele narządów i struktur znajdujących się w okolicy trzewi nieprzyjemny stan mogą powodować zarówno zaburzenia na tle gastrycznym, ginekologicznym, moczowo-płciowym, krążeniowym jak i te związane z układem ruchu. Nie zawsze zresztą ból brzucha zwiastuje problemy zdrowotne. Często towarzyszą bowiem fizjologicznym zmianom zachodzącym w organizmie pod wpływem np. wahań poziomu hormonów w czasie menstruacji. Podczas bólu brzucha skuteczne bywają leki przeciwbólowe, jednak dobrze jest dobrać właściwy rodzaj substancji aktywnej. Jej typ i ilość warunkują szybkość, kierunek i siłę działania leku.
Podczas bólu brzucha zazwyczaj sięga się po leki z grupy NLPZ, które wykazują działanie wielotorowe, najczęściej przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak ketoprofenu, o którym więcej informacji znajduje się na stronie internetowej https://www.ketonal.pl/, a także innych substancji z tej kategorii nie poleca się stosować na ból brzucha o innym charakterze niż ten związany z miesiączką. Bóle trzewne charakteryzuje bowiem różny mechanizm powstawania i przebiegu. Zazwyczaj nie reagują one na terapię lekiem z grupy NLPZ, ponieważ spowodowane są przez czynniki organiczne lub funkcjonalne.
Bolesne miesiączkowanie
Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet. Dolegliwości nierzadko są związane z indywidualnymi uwarunkowaniami organizmu, ale bywają też powikłaniem problemów innych niż ginekologiczne. Na przebieg cyklu wpływa bowiem wiele czynników, m.in. stan zdrowia czy styl życia. Szczególny niepokój może wzbudzać bolesna menstruacja trwająca dłużej niż zwykle, dodatkowo z różnymi objawami. Wówczas tylko dzięki ustaleniu źródła problemu można dobrać odpowiednie metody leczenia. Doraźnie po lek przeciwbólowy w przypadku prawidłowo przebiegającego, ale dokuczliwego cyklu, można sięgnąć nawet 1 dzień przed rozpoczęciem krwawienia.
Bolesne miesiączkowanie, znane też jako dysmenorrhea, to zespół objawów, który pojawia się zwykle na kilka miesięcy od menarche, czyli pierwszej miesiączki w życiu kobiety. Cykle stają się wówczas owulacyjne, a bóle są związane z nadmierną czynnością skurczową macicy. Bolesne miesiączkowanie może też wystąpić u kobiet dojrzałych wskutek endometriozy, zrostów przydatków, torbieli i mięśniaków macicy czy innych zmian. Nieprzyjemny stan często stanowi przyczynę nieobecności w pracy lub w szkole. Ze względu na nasilenie objawów w leczeniu należy zwrócić uwagę na rodzaj substancji czynnej stosowanych leków. Nie poleca się zażywać preparatów z różnych grup, ponieważ mają różne mechanizmy działania. Zwiększa to ryzyko skutków ubocznych i może powodować nasilenie objawów.