Home Zdrowie Ekstrakty z pestek dyni i wyciągi z nasion soi o zbawiennym wpływie na nietrzymanie moczu

Ekstrakty z pestek dyni i wyciągi z nasion soi o zbawiennym wpływie na nietrzymanie moczu

przez Patrycja Nowak
nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który dotyczy sporej grupy osób – zwłaszcza kobiet. Nieleczony, często odbiera chęć do codziennych aktywności. Na szczęście istnieją specyfiki, które mogą zniwelować ten kłopot.

Leki na nietrzymanie moczu bardzo często mają w swoim składzie ekstrakt z pestek z dyni i wyciąg z nasion soi. A wszystko to za sprawą zbawiennego wpływu tych składników na problemy z inkontynencją moczową, o czym więcej opowiemy już za chwilę.

Nietrzymanie moczu – na czym polega problem?

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja moczowa, to mimowolna mikcja (oddawanie moczu), podczas której dochodzi do częściowego lub całościowego opróżnienia pęcherza moczowego.

Tego typu zaburzenia występują najczęściej w formie wysiłkowego nietrzymania moczu, nietrzymania moczu z nagłym parciem lub nietrzymania moczu z przepełnieniem pęcherza. Pierwsze dwa typy dotyczą częściej kobiet, ostatni – mężczyzn.

Skąd bierze się problem z nietrzymaniem moczu?

Najczęstszymi powodami inkontynencji moczowej są sprawy typowo kobiecie: porody (liczne lub nieprawidłowo odebrane), menopauza, operacje ginekologiczne. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu „Nietrzymanie moczu u kobiet – z czego może wynikać?

Ponadto, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn nietrzymanie moczu może wynikać również z powodu: otyłości, przewlekłych zaparć, nieprawidłowej pracy mięśni pęcherza lub mięśni dna miednicy, zmian hormonalnych czy infekcji układu moczowo-płciowego.

Co robić, by nietrzymanie moczu nie było codzienną udręką?

Walkę z nietrzymaniem moczu warto rozpocząć od wprowadzenia kilku dobrych nawyków.

Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie napojów charakteryzujących się właściwościami moczopędnymi – zwłaszcza przed ważnym wyjściem czy snem. Są to przede wszystkim kawa i alkohol.

Po drugie, dobrze jest zadbać o swoją sylwetkę, ponieważ nadwaga czy otyłość pogłębiają problem nietrzymania moczu. Zrzucenie zbędnych kilogramów może znacząco zwiększyć komfort i zmniejszyć uciążliwość inkontynencji moczowej.

Po trzecie, warto odwiedzić lekarza, fizjoterapeutę lub uroginekologa, a w ostateczności udać się do chirurga na zabieg toksyną botulinową. Specjaliści pomogą wdrożyć skuteczne leczenie.

Po czwarte, warto zaopatrzyć się w środki higieniczne, które pozwolą poczuć się pewniej w codziennych sytuacjach (np. wkładki) i akcesoria pomagające trenować mięśnie dna miednicy (np. ciężarki dopochwowe).

Ponadto, warto się suplementować specjalnymi preparatami dedykowanymi osobom, które chcą pozbyć się kłopotów z inkontynencją moczową.

Jakie składniki pozwalają walczyć z nietrzymaniem moczu?

Wśród naturalnych składników pozwalającym walczyć z problemem nietrzymania moczu najczęściej pojawiają się trzy: żurawina, pestki dyni i nasiona soi. W lekach i suplementach diety przeznaczonych dla osób (a zwłaszcza kobiet) borykających się z inkontynencją moczową występują najczęściej pod postacią ekstraktów i wyciągów.

Żurawina pozwala zachować równowagę mikroflory pęcherza moczowego i reguluje pracę układu moczowego. Chroni moczowody i ściany pęcherza przed przyczepianiem się bakterii chorobotwórczych. Ułatwia również ich usuwanie z organizmu.

Pestki dyni będące źródłem adenozyny i fitoestrogenów, chronią naczynia krwionośne. Ułatwiają oddawanie moczu, ponieważ zawierają naturalne fitosterole, lecytynę, cholinę, luteinę, witaminę E, żelazo, kukurbitacynę oraz cynk. Ponadto, regulują gospodarkę wodną, co ma niebagatelny wpływ na pracę pęcherza moczowego.

Z kolei soja pozytywni ma działanie estrogenne, dzięki czemu pozytywnie wpływa na równowagę hormonalną. Pobudza również wzrost nabłonka cewki moczowej, przywraca napięcie mięśni i sprężystość tkanki łącznej, a także w prawidłowy sposób wypełnia żylne sploty okołocewkowe.

Połączenie zwłaszcza ekstraktu z pestek z dyni i wyciągu z soi pozwala uzyskać działanie mające korzystny wpływ na pracę mięśni, które zaangażowane są w trzymanie moczu i mikcję.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.