Home Kosmetyki Naturalne kosmetyki do włosów – jak działają i czy warto je wdrożyć do codziennej pielęgnacji włosów?

Naturalne kosmetyki do włosów – jak działają i czy warto je wdrożyć do codziennej pielęgnacji włosów?

przez Patrycja Nowak
naturalne kosmetyki do włosów

Coraz popularniejsze jest zastępowanie chemii naturą, co dotyczy nie tylko jedzenia, ale też kosmetyków do skóry czy do włosów. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, zdają sobie sprawę ze szkodliwości syntetycznych substancji, których nie brakuje naokoło. Modne wręcz stało się bycie eko i sięganie po produkty pochodzenia roślinnego. Przeczytaj dlaczego warto stosować naturalne kosmetyki do włosów.

Dawnej trudno było kupić kosmetyki pochodzące z kontrolowanych upraw, mające certyfikat bio, organic czy eco. Co więcej, zakup naturalnych kosmetyków wytworzonych w sposób przyjazny dla środowiska wiązało się z koniecznością wydania niemałych pieniędzy. Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, atrakcyjne ceny i dużą dostępność. Czas najwyższy poznać zalety stosowania naturalnej pielęgnacji włosów, jeśli mają one być piękne zdrowe.

Naturalne kosmetyki do włosów lepsze od tych syntetycznych? Jak najbardziej!

Naturalne produkty do włosów zawsze będą nieporównywalne lepsze od tych syntetycznych pod kątem zdrowotnym. Pojawia się jednak pytanie, co ze skutecznością ich działania? Nie brakuje osób, które zarzucają naturalnym kosmetykom, że działają słabej i nie gwarantują uzyskania spektakularnych efektów. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej i można w pełni zastąpić chemię naturą, co wyjdzie nam na zdrowie pod każdym względem. Oczywiście to, że producent napisał, że jego kosmetyk jest naturalny, wcale nie musi być w pełni zgodne z prawdą. Wymaga się tego, aby każdy składnik takiego produktu był surowcem roślinnym lub mineralnym, przetworzonym w niewielkim stopniu. W naturalnym kosmetyku można spotkać też składniki pochodzenia zwierzęcego, ale ich lista jest mocno skrócona. Dozwolone są przykładowo lanolina, wosk pszczeli, propolis czy mleko w różnej postaci. Najbardziej ceni się kosmetyki naturalne, które pochodzą z upraw ekologicznych, czyli są w pełni przyjazne dla środowiska.

W celu uzyskania certyfikatu produktu naturalnego każdy surowiec zostaje oceniony przez certyfikatora– sprawdza on to, z czego został pozyskany, jakość, sposób produkcji, nawet czystość. Można mieć pewność co o tego, że kupiony kosmetyk będzie w pełni zgodny z opisem, starannie wyselekcjonowany. Posiada on zdecydowanie więcej składników aktywnych w porównaniu ze zwykłymi kosmetykami. Przekłada się to na parokrotnie wyższą skuteczność działania. Nawet substancje pomocnicze mają dobroczynny wpływ na włosy, czego nie można powiedzieć o produktach konwencjonalnych, w których większość substancji jest syntetyczna i często nawet szkodliwa. Na kosmetyki naturalne do włosów składa się faza wodna i olejowa. Popularne są emulsje, do produkcji których sięga się zazwyczaj po naturalne hydrolaty roślinne czy po prostu wodę demineralizowaną. Te pierwsze są zdecydowanie cenniejsze, gdyż posiadają dodatkowe właściwości pielęgnujące, łagodzące, tonizujące czy dezynfekujące. Z kolei na fazę tłuszczową składają się oleje i masła roślinne tłoczone na zimno, co pozwala zachować wszystkie cenne substancje biologicznie aktywne.

Czego używa się do produkcji kosmetyków naturalnych do włosów?

W konwencjonalnych kosmetykach do włosów jest bardzo niewiele substancji aktywnych, przez co ich skuteczność działania jest niewielka lub nawet żadna. Dominują chemiczne dodatki, o enigmatycznych nazwach, które niczego nam nie mówią. W produktach naturalnych skład jest przejrzysty, bezpieczny, przyjazny dla owłosionej skóry głowy i włosów. Obfitują w roślinne substancje czynne, witaminy, minerały i szereg innych dobrodziejstw natury. Znajdziemy w nich czyste roślinne ekstrakty i wysokiej jakości oleje. Jako substancje pomocnicze wykorzystuje się emulgatory o niskim stopniu przetworzenia. Wykazują one też właściwości pielęgnacyjne, pozwalają uzyskać pożądaną konsternację kosmetyku. Konserwanty również są dodawane, aby wydłużyć trwałość kosmetyku, ale są one identyczne z naturalnymi. To samo dotyczy substancji zapachowych – stosuje się naturalne olejki eteryczne i różne kompozycje zapachowe.

Istotne w przypadku kosmetyków naturalnych do włosów jest to, że użyte do ich produkcji surowce muszą zachować swoją pierwotną strukturę, nie może ona zostać zniszczona w procesie obróbki. W takich produktach nie znajdziemy żadnych zanieczyszczeń chemicznych, ale bogactwo aktywnych surowców naturalnych. Oczywiście wszystko to wpływa na cenę kosmetyku – są droższe od tych konwencjonalnych, ale płacimy za jakość i skuteczność, bez obawy o zaszkodzenie sobie. Ze względu na rosnącą popularność wzrasta zapotrzebowanie na tego typu produkty, a zwiększony popyt wiąże się z coraz bardziej atrakcyjnymi cenami. W ich składzie nie znajdziemy:

  • PEG, PPG;
  • SLES, SLS;
  • Silikonów (np. cyclomethicone, simethicone, trimethylsilylamodimethic czy timethylsiloxysilicates);
  • Formalaldehydu;
  • Parafiny;
  • Wazeliny;
  • Alkoholu denaturowanego;
  • Oleju sylikonowego;
  • Glikolu propylenowego;
  • Ftalanów;
  • Aluminium;
  • Karbomerów;
  • Olejów mineralnych.

Dlaczego warto postawić na ekologiczne kosmetyki do włosów?

Niezaprzeczalną zaletą naturalnych kosmetyków do włosów jest to, że wykazują one właściwość pielęgnujące i wpływając na poprawę ich kondycji. Pomimo wolniejszego działania, w porównaniu z kosmetykami konwencjonalnymi, uzyskane efekty są zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące i długotrwałe. Zwykłe kosmetyki nafaszerowane chemią działają z reguły natychmiast, ale jest to tylko sztuczna, powierzchowna poprawa kondycji włosów. Wraz z przerwaniem ich stosowania, efekty znikają – włosy nie tylko wracaj do poprzedniego stanu, ale może wręcz się pogorszyć. Naturalne kosmetyki są w pełni bezpieczne i przyjazne dla skóry, włosów. Nie trzeba martwić się o zniszczenie naturalnej bariery lipidowej, zaburzenie gospodarki hormonalnej, negatywy wpływ na organizm.

Ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii skórnych jest ograniczone do minimum. Stosując ekologiczne produkty, nie trzeba martwić się o wysypkę, zaczerwienienie, świąd czy pieczenie skóry. Składy są proste, naturalne i skuteczne, bez toksycznych komponentów. Można mówić o działaniu, a nie maskowaniu problemów. Działają one na przyczynę problemu, a nie objawowo. Składniki pochodzą z wyselekcjonowanych upraw i hodowli, bez stosowania chemicznych pestycydów i herbicydów. Kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach ani nie zawierają w swoim składzie substancji pochodzących z martwych istot.

 

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.