COVID-19, nazywany inaczej Sars Cov 2 jest jednym z najpopularniejszych wirusów ostatnich lat. To choroba zakaźna, którą wywołuje właśnie wirus Sars Cov 2. Oprócz szczepień i unikania kontaktu z innymi osobami, badanie na obecność wirusa jest niezwykle ważne w walce ze stale rozwijającą się pandemią. Co zatem warto wiedzieć więcej na ten temat?
Choroba ta jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, zaś sytuacja epidemiczna ulega ciągłym zmianom. Dostępne w coraz większej ilości punktów testy genetyczne mają przede wszystkim pomagać wczesnemu wykryciu materiału genetycznego wirusa Sars Cov 2 i udzieleniu osobie chorej niezbędnej pomocy, między innymi w przebyciu zakażenia w izolacji, dzięki czemu epidemia nie będzie się rozszerzać. Co warto wiedzieć o testach na Sars Cov 2 i jak wygląda badanie podczas procesu diagnostycznego?
Jak wygląda badanie na obecność wirusa?
Test antygenowy lub genowy a także popularne testy RT wymagają pobrania wymazu z nosogardła lub gardła. W tym celu osoba badająca wsuwa specjalnie przygotowany patyczek, który jest zakończony wacikiem, głęboko przez usta lub nos, aż dotrze do tylnej ściany gardła. Następnie, musi ona potrzeć błonę śluzową i pobrać materiał. Następnie, patyczek ów wkłada się do właściwie opisanej probówki i wysyła do laboratorium do badania. Jeśli chodzi o test antygenowy, materiał z wymazu, musi się w nim, zmieszać z tak zwanym buforem i zostać wkropiony do właściwego okienka w kasetce – podobnie jak w testach ciążowych.
Proces pobierania wymazu nie jest długi – zazwyczaj trwa on około kilkunastu sekund. Pacjent kilka godzin przed pobraniem wymazu nie powinien pić słodzonych napojów, ani jeść. Niezalecane jest także żucie gumy, mycie zębów czy płukanie ust płynem do higieny ustnej. Podobnie zresztą jest w przypadku palenia papierosów, ssania rozpuszczalnych pastylek, przyjmowania syropów czy aerozoli do nosa. Jeśli pacjent choruje na cukrzycę lub musi coś zjeść w niedługim odstępie od badania, zaleca się przepłukanie ust jedynie przy użyciu czystej wody. Osoby, które zażywają stałe leki również powinny nie rezygnować z ich przyjmowania – a jedynie popić je niegazowaną wodą. Na badanie zaś trzeba przyjść w maseczce, którą zdejmuje się dopiero na chwilę przed pobraniem wymazu.
Innym rodzajem testu jest test immunoserologiczny, który jest wykonywany z próbki krwi obwodowej – najczęściej pobieranej z jednej z żył przedramienia. Badanie metodą immunoserologiczną nie określa także konieczności przyjścia na nie na czczo. Można się na nie stawić o dowolnej godzinie. Wśród badań przesiewowych czy populacyjnych należy wyróżnić także szybkie serologiczne testy, wykonywane z kropli krwi pobranej z opuszki palca. Negatywny lub pozytywny wynik testu jest dostępny już po około kwadransie.
Test RT-CPR – Sars Cov 2
Aktualnie na rynku można znaleźć wiele testów, które umożliwiają zidentyfikowanie Sars Cov 2. Można je podzielić na dwie grupy: serologiczne (jakościowe, ilościowe i antygenowe) oraz molekularne (genetyczne). Testy serologiczne umożliwiają proces identyfikacji przeciwciał, które są produkowane przez organizm pacjenta, kiedy ten zetknie się z wirusem. Obecność przeciwciał Sars Cov 2 polega na szybkie zdiagnozowanie osoby chorej oraz rozpoznanie stopnia jej infekcji. Warto jednak wiedzieć, iż mają one mniejszą dokładność niż test genetyczny czy testy molekularne. Testy molekularne, spośród których najbardziej chwalone są: https://diag.pl/sklep/pakiety/sars-cov-2-metoda-real-time-rt-pcr/, wykrywają materiał genetyczny wirusa w próbce, która jest pozyskiwana od pacjenta metodą real time PCR, to jest reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną tran skryptazą. Testy tego rodzaju cechują się bardzo dużą dokładnością.
Materiał zewnętrzny