Peptydy uznawane są za jeden z głównych składników aktywnych wielu preparatów i kosmetyków do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej skóry. Dlaczego kupując konkretny produkt typu Anti-Age warto dowiedzieć się jakie konkretnie składniki zawiera?
Wieczna młodość to marzenie, które dotyka chyba każdego, już od zarania dziejów. Od zawsze też, wielu ludzi poszukiwało coraz lepszych metod, powstrzymujących procesy starzenia skóry oraz skutecznego dbania o młody i promienny wygląd. Ostatnimi laty można zauważyć wzrost zainteresowania surowcami peptydowymi, jako składnikami kosmetyków do pielęgnacji skóry. Wynika to z faktu, że dzisiejsza nauka bezsprzecznie potwierdza, że to podstawowe związki budulcowe żywych organizmów, dlatego stosuje się je w produktach regeneracyjnych.
Peptydy w służbie ochrony urody
Białka roślinne i zwierzęce szeroko wykorzystywane na przykład w odżywkach do włosów, takie jak kolagen, elastyna, keratyna, to w pełni skuteczne składniki aktywne, działające na zasadzie swoistego cementu. Jednak ich wielkość cząsteczkowa jest zbyt duża żeby przeniknąć dogłębnie do głębszej struktury skóry, co sprawia. Taka sytuacja sprawia, że o ile ich wpływ na skórę jest bezcenny, gdyż tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną, nie będą w stanie do niej przeniknąć na odpowiednią głębokość. Wiele wyników badań jednoznacznie potwierdza ten fakt.
Peptydy są właśnie tym składnikiem, którego brakuje w starszych generacjach kosmetyków typu Anti-Age. Cząsteczka peptydowa doskonale wnika w głąb skóry, dogłębnie ją nawilżając i uelastyczniając. Ze względu na to, że zbudowana jest tylko z kilku lub kilkunastu aminokwasów, działa bardziej kierunkowo na określony proces skórny. Odpowiednio dobrane aminokwasy to wierne naśladowanie naturalnych mechanizmów zachodzących w skórze, przynoszące wymierne korzyści podczas kuracji przeciwzmarszczkowej.
Rodzaje peptydów
W zależności od ilości aminokwasów połączonych wiązaniem peptydowym, a tym samym długości łańcucha peptydowego, możemy rozróżnić:
- oligopeptydy – zawierające od 2 do 10 reszt aminokwasowych,
- polipeptydy – od 11 do100 reszt aminokwasowych,
- białka – powyżej 100 reszt aminokwasowych.
Peptydy swoje skuteczne działanie zawdzięczają nie tylko ilości aminokwasów w cząsteczce, ale także dzięki ich odpowiednim ułożeniu. Znane też są tak zwane „peptydy IQ”, które dzięki dołączonemu łańcuchowi kwasu tłuszczowego, wchłaniają się nawet pięciokrotnie szybciej od pozostałych, przynosząc jeszcze lepsze efekty pielęgnacyjne.
Działanie peptydów
Efekty przeciwzmarszczkowe, jakie oferują nam peptydy, to trzy rożne mechanizmy działania, a także aktywności biologiczne poszczególnych związków:
- neuropeptydy, czyli inhibitory neurotransmiterów, które działają w sposób rozkurczający mięśnie odpowiedzialne za zmarszczki mimiczne, takie jak kurze łapki czy zmarszczki na czole. Stanowią one doskonałą alternatywę dla toksycznego Botoksu i w bardziej naturalny, a przede wszystkim nieszkodliwy sposób, regulują poziom migotania komórkowego w mięśniach, odpowiedzialnego za starzenie miotyczne. Neuropeptydy zapewniają również zupełnie bezinwazyjne stosowanie, gdyż mogą one być po prostu dodawane do produktów codziennej pielęgnacji, również kosmetyków naturalnych,
- peptydy, które transportują aktywne substancje, w głębsze struktury skóry,
- peptydy sygnałowe, jedne z najnowszych osiągnięć przemysłu kosmetycznego. Stymulują fibroblasty do wytwarzania kolagenu, a także przyspieszają gojenie się ran, spłycają zmarszczki, naśladują fragmenty łańcucha elastynowego i kolagenowego. Ten rodzaj peptydów pozwala opóźniać starzenie skóry i pozytywnie wpływać na jej wygląd.
Nauka coraz bardziej idzie do przodu, dlatego coraz częściej stosowanie sztucznych chemicznych składników do pielęgnacji urody, zaczyna schodzić na boczny tor. Teraz najważniejsze jest działanie zgodne z procesami naturalnymi, co właśnie gwarantują nam zawarte w dobrych kosmetykach peptydy.