Parabeny w kosmetykach i innych produktach codziennego użytku zyskały w ostatnich latach bardzo złą sławę. Wiele źródeł wskazuje na ich potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a także potrzebę unikania wszelkiej chemii w kosmetykach. Sprawa jednak nie jest tak prosta jakby chcieli tego ich przeciwnicy. Poznajmy zatem czym są parabeny, kiedy ich unikać i w jaki sposób je identyfikować w kupowanych w sklepie produktach.
W ciągu ostatniej dekady prawie na całym świecie nastąpiło ponowne zainteresowanie produktami naturalnymi i organicznymi. Zwykli ludzie starają się uciec od używania produktów pełnych chemikaliów i sztucznych składników, zarówno w produktach do pielęgnacji ciała, jak i wszystkich innych. Dużo mówi się ostatnio o parabenach, szczególnie w kontekście potrzeby unikania produktów do pielęgnacji skóry, zawierających tego rodzaju związki chemiczne. Czym są rzeczone parabeny? Jak działają i dlaczego są tak powszechne? Czy są szkodliwe? Na te i inne pytania postaramy się precyzyjnie odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czym są parabeny?
Zanim zaczniemy mówić o tym, dlaczego powinno się unikać produktów do pielęgnacji skóry na bazie parabenów, to prawdopodobnie byłoby pomocne gdybyśmy nieco napisali na temat tego czym są. Stanowią one grupę substancji chemicznych, które są stosowane jako konserwanty w wielu produktach, w większości do pielęgnacji skóry. Generalnie są tanie w produkcji i dobrze rozpuszczają się w innych substancjach, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony licznych producentów na całym świcie. Stosowane jako skuteczny środek konserwujący, zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów. Parabeny nie występują naturalnie w przyrodzie, a wytwarza się je na bazie ropy naftowej. Ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia dla zdrowia z ich strony, coraz więcej produktów na rynku jest ich pozbawiona. Największą grupę produktów „no parabens” stanowią bez wątpienia coraz bardziej popularne kosmetyki naturalne.
Dlaczego parabeny są dla Ciebie złe? Powody, aby unikać parabenów
Jeśli posiadasz wrażliwą skórę, parabeny będą mogły powodować podrażnienia, zwłaszcza u dzieci i niemowląt. Bardziej poważne problemy dermatologiczne, które są związane z obecnością tych związków konserwujących, to przede wszystkim reakcje alergiczne, trądzik różowaty i zapalenie skóry. Oprócz wywoływania tego rodzaju dolegliwości są również wiązane z wcześniejszym okresem dojrzewania dziewczynek, immunotoksyczności, przedwczesnym starzeniem się skóry i rozwojem raka sutka. Wiele tego rodzaju wobec nich podejrzeń nie ma jednak dotychczas żadnych potwierdzeń naukowych. Choć parabeny są bardzo popularne i powszechne stosowane, istnieje wiele przesłanek, by ich raczej unikać.
Jakie produkty zawierają parabeny?
Parabeny znajdują się w wielu różnych produktach kosmetycznych, w tym w szamponach, odżywkach, balsamach nawilżających i kremach. Są one również stosowane w produktach do higieny osobistej, takich jak pasty do zębów, dezodoranty i kremy do golenia. Podczas zakupów produktów tego rodzaju są bardzo trudne do uniknięcia, ponieważ obecne są jako składniki w tysiącach produktów kosmetycznych.
Co oznacza „bez parabenów” na opakowaniu?
Jeżeli dany produkt oznaczony jest jako pozbawiony parabenów, najczęściej oznacza to, że stosowane są w nich zamienniki. Wiele firm stosuje witaminy, olejki eteryczne, ekstrakty roślinne, jak i naturalne konserwanty. Składniki te mają nie tylko właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, ale również przynoszą korzyści dla zdrowia skóry. Te wszystkie naturalne składniki do pielęgnacji skóry również zwykle gwarantują trwałość ponad rok i nie zawierają żadnych potencjalnie szkodliwych chemikaliów. Dlaczego duże firmy nie korzystają z tych naturalnych konserwantów? No cóż, to chyba wszystko sprowadza się do kosztów. Naturalny produkt kosztuje więcej niż sztuczny substytut, dlatego zazwyczaj będzie trzeba zapłacić więcej za gotowy kosmetyk.
Korzyści płynące z używania kosmetyków bez parabenów
Pielęgnacja skóry produktami kosmetycznymi bez parabenów jest bezpieczniejsza, ponieważ nie naraża na ryzyko potencjalnie szkodliwych skutków ubocznych. Stosowana ochrona przeciwsłoneczna bez tych związków chemicznych pozwala organizmowi funkcjonować na bardziej optymalnym poziomie, nie psując systemu hormonalnego i nie wywołując dodatków efektów drażniących.
Ponieważ naturalne produkty do pielęgnacji skóry nie zawierają parabenów, rzeczywiście mają większy potencjał, by naprawdę uzdrowić uszkodzoną, suchą lub podrażnioną skórę, pozostawiając uczucie świeżości i nawilżenia. Naturalne produkty do pielęgnacji skóry również mogą skutecznie chronić skórę i zapobiegać przedwczesnym zmarszczkom. Kosmetyki pielęgnacyjne tego rodzaju są zwykle lekkie i nietłuste, z przyjemnymi zapachami, które nie są zbyt przytłaczające.
Różne nazwy parabenów – Jak rozpoznać, czy dany produkt jest od nich wolny?
Gdy szukasz bezpieczniejszych, bardziej naturalnych produktów do pielęgnacji skóry, miej się na baczności. Nie wszystkie bowiem produkty, które są oznaczone jako naturalne lub organiczne muszą być bez parabenów. Przed ich zakupem warto zawsze sprawdź etykiety i weryfikować nazwy obecnych składników. Syntetyczne środki konserwujące oznaczone są wieloma różnymi nazwami, zazwyczaj z przedrostkami lub końcówkami takimi jak „etyl”, „butyl”, ” metyl” i „propyl” – np. „metyloparaben” lub „cocamidopropyl.” Oczywiście, należy również unikać produktów, które zawierają takie związki jak methylisothiazolinone, metyloparaben, butyloparaben i propyloparaben. Jeśli masz dodatkowe pytania w tym zakresie, zawsze możesz skontaktować się z producentem, aby uzyskać więcej informacji na ten temat. Nie zdziw się jednak, jeśli nie da on jednoznacznej odpowiedzi.
Produkty do pielęgnacji skóry z parabenami są generalnie tańsze, ale czy naprawdę warto ryzykować zdrowie? Organiczny produkt kosmetyczny może kosztować trochę więcej, ale korzyści dla organizmu wydają się znacznie lepsze. Oczywiście, wiele osób korzysta z kosmetyków pełnych chemikaliów, nadal żyjąc długo i zdrowo. Ale czy możesz mieć pewność, co do siebie?