Olej marchwiowy najczęściej polecany jest w przypadku potrzeby pielęgnacji skóry zmęczonej, z oznakami starzenia oraz suchej. Może być również niezwykle przydatny w przypadku posiadania zniszczonych i suchych włosów. Doskonale wzmacnia ich ochronę i przyspiesza regenerację. Świetnie sprawdza się jako składnik gotowych kosmetyków pielęgnacyjnych, a także samodzielny produkt kosmetyczny.
Olej marchwiowy nie cieszy się wprawdzie tak dużą popularnością jak olej kokosowy, czy arganowy, jednak w wielu przypadkach warto w niego zaopatrzyć. Wykazuje on szereg cennych dla urody właściwości, a przy tym nie jest zbyt drogi. Swój przepiękny pomarańczowy kolor zawdzięcza obecności beta-karotenu, czyli prowitaminy A, która wpływa bardzo korzystnie na ogólny stan skóry. Olej marchwiowy otrzymywany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion marchwi, dzięki czemu można w nim znaleźć wiele witamin z grupy B, C, E, H oraz K oraz minerałów – cynk, fosfor, wapń, jod, miedź, czy żelazo. Wszystkie te składniki pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie i wygląd zewnętrzny. Jakie jednak olejek marchwiowy dokładnie wykazuje właściwości, w jaki sposób można go stosować i jakie środki ostrożności należy zachować podczas jego stosowania?
Właściwości olejku marchwiowego
Z uwagi na dosyć dużą zawartość prowitaminy A olej marchwiowy polecany jest w szczególności do pielęgnacji cery suchej oraz starzejącej się, ponieważ pomaga poprawić jędrność oraz napięcie skóry. Oprócz tego wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które odpowiedzialne są za szybsze starzenie się skóry. Regularne stosowanie olejku pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych, a także dogłębnie odżywia oraz nawilża skórę. Największą jego zaletą jest bardzo szybkie wchłanianie, bez pozostawiania na skórze tłustego filmu.
Zastosowanie olejku marchwiowego
Olej marchwiowy znalazł dosyć szerokie zastosowanie w kosmetyce, ponieważ dodawany jest z powodzeniem do kosmetyków brązujących oraz tych przeznaczonych do opalania. Można go również wykorzystać jako dodatek do olejków przeznaczonych do masażu oraz pielęgnacji włosów i ciała. Aplikowany bezpośrednio na skórę przed opalaniem pomaga chronić ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, natomiast stosowany po opalaniu łagodzi pojawiające się na skórze poparzenie słoneczne.
W jaki sposób można stosować olej marchwiowy?
Olej marchwiowy przed aplikacją na skórę warto nieco rozcieńczyć z innym olejem, pamiętając o tym, aby do około 50 ml oleju bazowego dodać 10 ml olejku marchwiowego. Wykorzystać do tego można np. olej kokosowy, olej słonecznikowy czy olej jojoba. Tak przygotowaną mieszankę można zaaplikować na skórę zarówno przed, jak i po ekspozycji słonecznej. Pomoże to nie tylko zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV, ale dodatkowo nada jej złocistego odcienia. Odrobinę olejku można również dodać do balsamu lub masła do ciała, co pomoże ujędrnić, nawilżyć oraz odżywić skórę. Przy pomocy oleju marchwiowego można również w naturalny sposób poprawić koloryt skóry bez konieczności wystawiania ją na działanie promieni słonecznych. Wystarczy jedynie zmieszać ze sobą 100 ml olejku migdałowego oraz 10 ml olejku marchwiowego, aplikując następnie tak powstałą mieszankę na skórę, najlepiej przed pójściem spać.
Olej marchwiowy do pielęgnacji włosów
Olej z marchwi może być stosowany nie tylko na skórę, ale również na włosy. Znajdujące się w nim substancje odżywcze pozwalają skutecznie zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów poprzez poprawę krążenia krwi, a także stymulują cebulki włosowe do szybszego wzrostu. Regularne stosowanie olejku na włosy pomaga ponadto dogłębnie nawilżyć kosmyki, dzięki czemu stają się bardziej gładkie oraz błyszczące. Odrobinę olejku można dodać do stosowanego na co dzień szamponu, jednak można go również wymieszać z nieco większą ilością olejku bazowego, nakładając następnie na włosy na około godzinę przed planowanym myciem głowy. Olejek marchwiowy może się zatem okazć szczególnie przydatny w przypadku włosów suchych i znaczonych.
Środki ostrożności podczas stosowania olejku
Przed pierwszą aplikacją olejku marchwiowego na skórę warto wykonać test skórny, aby sprawdzić, czy nie wywołuje on reakcji alergicznych. Jeśli na skórze nie pojawią się żadne oznaki uczulenia można rozpocząć swoją przygodę z olejkiem. Warto jednak pamiętać, aby przed nałożeniem go na skórę, zmieszać go z innym olejkiem lub kremem. Olejku marchwiowego nie należy nakładać w zbyt dużych ilościach, ponieważ nie dość, że się w nią nie wchłonie, to dodatkowo pobrudzi ubranie. Powstałe w ten sposób tłuste plamy mogą być bardzo trudne do usunięcia bez specjalistycznych środków chemicznych.