Swędzenie skóry pojawia się najczęściej zaraz po kąpieli, jednak istnieją choroby dermatologiczne, które objawiają się tym nieprzyjemnym uczuciem. Najskuteczniejszym sposobem leczenia swędzenia skóry spowodowanego działaniem czynników drażniących jest ich eliminacja i zamiana na te o delikatniejszym składzie.
Przyczyny świądu skóry
Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym uczuciem, które wymusza odruch podrapania się. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, wynikają z chorób skóry lub są spowodowane działaniem czynników drażniących. Choroby, które przebiegają wraz ze świądem skóry, to najczęściej: wszawica, liszajec zakaźny, świerzb, atopowe zapalenie skóry, łupież, ospa wietrzna czy grzybica. Uczucie swędzenia może występować na wielu częściach ciała, takich jak tułów, ręce czy nogi. Aby wiedzieć, jak sobie z nim poradzić, warto przeczytać artykuł https://www.cetaphil.pl/article/swedzenie-skory-najczestsze-przyczyny-co-pomaga-na-swedzaca-skore. Zazwyczaj rozwiązanie problemu jest bardzo proste – wystarczy zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych na te o łagodniejszym czy hipoalergicznym składzie.
Częstszą przyczyną świądu są czynniki drażniące. Na ogół zalicza się do nich mocno perfumowane kosmetyki, proszki do prania czy płyny do płukania. Podrażniają one skórę w miejscu zetknięcia się jej np. z ubraniem.
Diagnostyka swędzenia skóry
Aby ustalić przyczynę swędzenia skóry, należy bacznie obserwować swoje ciało i moment, kiedy pojawia się ta dolegliwość. Dość często występuje ona bezpośrednio po kąpieli. Poza chęcią podrapania się mogą dotykać nas dolegliwości, takie jak pokrzywka, zaczerwienienie lub wysypka. Najczęściej są one spowodowane alergią na składnik kosmetyku myjącego.
Jeśli swędzenie skóry pojawia się w różnych momentach i nie jest powiązane ze stosowaniem danego produktu, warto zgłosić się do dermatologa w celu wykonania dodatkowych badań. Obejrzy on dokładnie skórę, a także może zlecić wykonanie badań krwi.
Swędzenie skóry – leczenie
Leczenie swędzenia skóry polega na wyeliminowaniu lub złagodzeniu przyczyny. Najłatwiej zmienić stosowane kosmetyki lub środki piorące, które mogą powodować tę nieprzyjemną dolegliwość. W przypadku zakażeń pasożytniczych konieczne może być zastosowanie preparatów bezpośrednio na skórę.
W wypadku swędzenia skóry spowodowanego reakcjami alergicznymi poza wyeliminowaniem alergenów należy zastosować leki przeciwhistaminowe. Są one zażywane doustnie i wymagają systematyczności.
U niektórych swędzenie skóry jest jedną z reakcji na silny stres. Pojawia się nagle w wyniku stresującej sytuacji i może się nasilać. W takich przypadkach leczenie powinno odbywać się kompleksowo i łączyć w sobie techniki łagodzenia stresu, takie jak joga czy medytacja, z psychoterapią i stosowaniem ekstraktów roślinnych, np. olejku z lawendy, który ma działanie uspokajające.