Prawidłowa ochrona skóry latem nie tylko znacznie zmniejsza ryzyko powstania chorób nowotworowych, ale również zabezpiecza nas przed przedwczesnymi oznakami starzenia. Co warto o niej pamiętać?
Na lato czekają prawie wszyscy, niezależnie od wieku. Dzieciaki mogą bawić się na dworze do późna, bez obaw o przeziębienie, a dorośli urządzają grille, pikniki lub opalają się leniwie. O ile to wszystko sprawia nam dużą przyjemność, o tyle naszej skórze już nie bardzo.
Ochrona skóry to kluczowy element codziennej pielęgnacji urody
Prawidłowa ochrona skóry latem to podstawa i warto o tym pamiętać już od najmłodszego wieku. W najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesiącach nasza cera jest wystawiana na działanie bardzo wielu niekorzystnych czynników środowiskowych, takich jak poparzenia słoneczne, znaczne przesuszenie i oczywiście promieniowanie UV.
Zarówno dzieci, dorośli jak i osoby zupełnie starsze, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że ochrona skóry latem pozwoli cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem przez wiele lat. Pielęgnując skórę w wakacyjne miesiące musimy przede wszystkim zadbać o jej ochronę przed promieniowaniem słonecznym, Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania.
- UVA – ochrona skóry latem przed nimi to podstawa, gdyż penetrują one skórę bardzo głęboko, nawet przez szybę, i uszkadzają naczynia kapilarne, fibroblasty, włókna kolagenowe i elastylowe. To wszystko wywołuje reakcje fotoalergiczne, a nawet może doprowadzić do powstawania nowotworu. Stanowią one również główny powód starzenia się skóry i mogą przyczyniać się do pojawiania sińców pod oczami. Promieniowanie UVA to również domena solariów w wielu gabinetach kosmetycznych,
- UVB – nie dociera do skóry tak głęboko jak UVA i nie uszkadza jej w taki sam sposób. Docierając zbyt głęboko może wywołać rumień i zwiększyć produkcję melaniny.
- UVC – stanowi bardzo niebezpieczny dla życia rodzaj promieniowania. Może ono wystąpić jedynie na obszarach z uszkodzoną warstwą ozonowa atmosfery.
Jak chronić skórę przed słońcem?
Prawidłowa ochrona skóry latem to przede wszystkim używanie kremów i balsamów z odpowiednimi filtrami SPF. Na opakowaniach poszczególnych produktów ochronnych często jest napisane, w jaki stopniu i przed jakiego typu promieniowaniem dany kosmetyk ochrania.
Można też pokusić się o kosmetyki organiczne, zawierające ekstrakty roślinne, które również chronią przed promieniowaniem w naturalny sposób. Przy okazji nie podrażniają przesuszonej skóry. Warto jednak pamiętać, że tego typu produkty mają stosunkowo niewielki filtr i nie nadają się do stosowania na plaży.
Witamina C to kolejny składnik aktywny, niezwykle przydatny w codziennie ochronie skóry. Dlatego warto pilnować jej obecności w codziennej diecie, jak również stosować kosmetyki pielęgnacyjne z jej zawartością, na przykład oparte na oleju rokitnikowym.
Teoretycznie skóra zdrowego człowieka posiada zdolność samodzielnej obrony przed szkodliwym promieniowaniem. Warto jednak jej czasami pomóc, choćby ze względu na to, żeby opóźnić naturalne procesy starzenia. Do zabiegów ochronnych możemy zaliczyć stosowanie balsamów nawilżających o przedłużonym działaniu i mających jednocześnie właściwości odbudowujące płaszcz lipidowy skóry.
Możemy także bezpośrednio na skórę stosować naturalny olejek arganowy. Szczególnie w miejscach, gdzie jest ona najbardziej przesuszona.
Na koniec warto zawsze pamiętać, iż niezależnie od typu naszej karnacji i wieku właściwa ochrona skóry latem zawsze powinna być podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. A w szczególności w takcie wakacyjnego urlopu.