Wynaleziony kilkadziesiąt lat temu dopiero teraz zyskuje szerokie grono fanów kosmetyki. Suchy szampon to jednak jeden z najbardziej kontrowersyjnych kosmetyków ostatnich lat. Dlaczego bywa tak bardzo przydatny i czym budzi kontrowersje?
Kontrowersje związane z suchym szamponem wynikają głownie z faktu, że nieco stawia on na głowie tradycyjne rytuały pielęgnacji włosów. Zacznijmy jednak od tego czym jest suchy szampon.
Suchy szampon czyli co?
Ten rodzaj szamponu jest kosmetykiem, przeznaczonym do natychmiastowego odświeżenia wyglądu włosów, bez konieczności ich mycia. Po jego użyciu włosy zyskują miękkość, lekkość, a także zastają oczyszczone z nadmiaru kosmetyków do stylizacji, sebum, czy nawet łupieżu. Wbrew pozorom proces oczyszczania i odświeżania nie jest efektem działania sztucznych, chemicznych substancji. Suchy szampon to zwykle przede wszystkim odpowiednio dobrane ekstrakty roślinne, o dosyć mocnym działaniu oczyszczającym. Nakłada się go na suche włosy, a jego właściwości są z reguły zupełnie bezpieczne dla zdrowia.
Na czym polega magia
Mimo tego, że producenci nie wskazują żadnych istotnych efektów ubocznych, jest to raczej kosmetyk przeznaczony jedynie do doraźnej pielęgnacji, gdy nie mamy czasu lub sposobności na kompleksowe „zrobienie” nowej fryzury. Warto pamiętać, że nie zastąpi on klasycznej pielęgnacji włosów, czyli myciu i odżywianiu przy pomocy tradycyjnych kosmetyków.
Suchy szampon posiada przede wszystkim znaczną zawartość skrobi kukurydzianej lub ryżowej. Po nałożeniu na włosy pochłania ona wszelkie zanieczyszczenia, a także nadmiar łoju. Podnosi również włosy, a dodatkowo wiele z tych produktów posiada w swoim składzie olejki eteryczne. Aby suchy szampon dobrze spełnił swoją rolę warto nakładać go na wcześniej rozczesane włosy. Ułatwi to nie tylko rozprowadzenie kosmetyku, ale także pozwoli na jego równomierne działanie na całej długości włosów. Zaoszczędzi nam również mnóstwo czasu.
Sposób aplikacji suchego szamponu
Sprawiają one, że po zabiegu odczuwa się przyjemną świeżość, tak jak po standardowym myciu włosów. Suchy szampon nakłada się na włosy podobnie jak puder lub spray. Sposób aplikacji to często kwestia gustu, ale generalnie działanie pozostaje to samo.
Niezależnie od tego, czy stosowany przez nas suchy szampon jest w formie pudru czy sprayu, nakładanie go rozpoczynamy od skóry głowy, aż po same końcówki. Najlepiej zacząć od przedziałka lub grzywki, która jest najbardziej narażona na przetłuszczanie się. Jeżeli podczas aplikacji, zastosujemy miejscowo, za dużą ilość kosmetyku, wystarczy zetrzeć go ręcznikiem. Po około 5 minutach od nałożenia szamponu, można przystąpić do wyszczotkowania kosmyków, w celu usunięcia z nich resztek kosmetyku. Umożliwia ono również pozbycie się szarej „mgiełki” z włosów, która pojawia się przy zastosowaniu suchego szamponu.
Czy istnieje domowa alternatywa
Suchy szampon możemy również przygotować domowym sposobem, za pomocą talku kosmetycznego, dostępnego w każdej aptece, a także dodatku olejku cytrynowego i olejku z rozmarynu. Do 25 g talku dodajemy stopniowo, cały czas mieszając mikserem, 10 kropli olejku cytrynowego oraz 2 krople rozmarynowego.
Jeżeli zdarza się, że pomiędzy ważnymi wyjściami, nie mamy czasu wystarczająco czasu na doprowadzenie fryzury do porządku, myjąc i układając od nowa włosy, suchy szampon jest świetnym rozwiązaniem. Daje on możliwość uzyskania efektów praktycznie w kilka minut, bez potrzeby moczenia głowy. Nada włosom nowego efektu i świeżości, a fryzura może odzyskać czysty i piękny wygląd. Warto jednak zawsze ograniczyć jego stosowanie do niezbędnego minimum.