Home Zabiegi kosmetyczne Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

przez Patrycja Nowak
medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna to dość szerokie pojęcie, które odnosi się do wielu specjalności, które obejmują proces modyfikacji wyglądu fizycznego pacjenta. Ma to na celu wzmocnienie wyglądu twarzy oraz ciała pacjenta, a czasami także zmniejszenie ryzyka występowania niektórych chorób, w tym otyłości.

Medycyna estetyczna jest to szeroki dział medycyny, który obejmuje dermatologię oraz praktyki chirurgiczne. Wykorzystuje ona zabiegi i środki od nieinwazyjnych zabiegów laserowych, po zabiegi inwazyjne, takie jak na przykład operacje rekonstrukcyjne. Niektóre z najbardziej popularnych zabiegów w ramach medycyny estetycznej to:

  • Operacja rekonstrukcyjna

Cel operacji rekonstrukcyjnej jest dwojaki. Po pierwsze ma na celu przywrócenie naturalnego wyglądu konkretnej części ciała, która mogła zostać uszkodzona podczas choroby, urazu lub zaniedbania. Do tej grupy pacjentów należą m.in. kobiety po mastektomii, którym usunięto piersi, a także pacjenci po poważnych oparzeniach. Po drugie operacja rekonstrukcyjna może poprawić funkcje ciała, chociaż nie ma na to gwarancji. Tak na przykład nowe piersi mogą już nie produkować mleka, natomiast skóra u pacjentów, u których leczone jest oparzenie, może zwiększyć możliwości poruszania się.

  • Chirurgia korekcyjna

Chirurgia korekcyjna jest procedurą medyczną, która wykonywana może być praktycznie na całym ciele, w tym również na twarzy. Ma ona na celu wyłącznie poprawę wyglądu. Zalicza się do niej usuwanie tłuszczu, czyli zabiegi takie jak tradycyjna liposukcja lub liposukcja ultradźwiękowa. Poza tym, zabiegi tego rodzaju obejmują również usuwanie luźnej skóry, która najczęściej pojawia się wraz z wiekiem. W dzisiejszych czasach ten dział medycyny estetycznej stał się mniej inwazyjny, co oznacza, że stosuje się mniejsze ilości cięć, a także występuje znacznie mniej zagrożeń, takich jak infekcje czy obfite krwawienie. Co więcej, dzięki ewidentnemu postępowi rekonwalescencja po zabiegach jest znacznie krótsza. W celu wykonania tych zabiegów specjaliści medycyny estetycznej najczęściej wykorzystują specjalistyczne narzędzia, takie jak laparoskop oraz inne nowoczesne technologie.

  • Zabiegi nieinwazyjne

Zabiegi nieinwazyjne należą również do praktyk medycyny estetycznej i mogą znacznie poprawić wygląd fizyczny, bez potrzeby znieczulenia ogólnego i operacji. Dobrym przykładem takich nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej jest peeling chemiczny, napinanie skóry oraz fotoodmładzanie, a także usuwanie owłosienia i tatuaży. Zalicza się do nich również leczenie niedoskonałości skóry oraz stanów chorobowych, w tym pieprzyków, przebarwień, trądziku oraz blizn. Inną technologią, która zalicza się do nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, jest wstrzykiwanie botoksu. Zabiegi te wykorzystują oczyszczoną postać toksyny, która pomaga rozluźnić mięśnie, a także usunąć pojawiające się zmarszczki oraz cienkie linie mimiczne. Toksyna ta stanowi wypełniacz skóry, który tworzy bardziej wyraźne kontury oraz wygląd twarzy, a przede wszystkim wygładza zmarszczki. Do rodzaju procedur zalicza się również zabiegi mikrodermabrazji, które usuwają martwe komórki skóry, po to, by stymulować produkcję nowych komórek.

Zabiegi medycyny estetycznej to szeroki wachlarz usług medycznych

Medycyna estetyczna zajmuje się również oceną, a także diagnozą pewnych stanów, które mogły zmienić wygląd fizyczny. Zalicza się do nich między innymi trądzik, egzemę, jak również alergie. Ta część medycyny estetycznej obejmuje również leczenie objawów zaburzeń równowagi hormonalnej, takich jak nadmierne owłosienie czy też przyrost masy ciała.

Specjaliści medycyny estetycznej muszą również posiadać obszerną wiedzę i umiejętności z zakresu takich dziedzin jak fitness, odżywianie, a także korzystania z nowoczesnych technik, np. laserowych oraz stosowania leków czy procedur analgezji. Powinni oni również umiejętnie pacjentom doradzać, zwłaszcza, że wiele zabiegów może prowadzić do znaczących zmian w wyglądzie, czy też wymagać specjalnej opieki medycznej podczas całego procesu leczenia, a więc przed zabiegiem, a także po nim.

Obecnie lekarze, pielęgniarki oraz inni specjaliści opieki zdrowotnej mają możliwość dołączenia do grupy specjalistów z tej specyficznej dziedziny. Medycyna estetyczna nadal jeszcze uznawana jest za nową gałąź medycyny, a większa jej część funkcjonuje na rynku prywatnym. Najczęściej kliniki tego rodzaju ściśle dobierają lekarzy i personel medyczny, w celu zapewnienia kompleksowej opieki medycznej. Dobór prowadzony jest na podstawie rodzaju praktyki medycznej, co pozwola na zebranie zespołu najlepszych specjalistów.

Kiedy udać się do specjalisty z dziedziny medycyny estetycznej?

Niewątpliwe coraz więcej osób korzysta z usług specjalistów medycyny estetycznej, ponieważ nieinwazyjne zabiegi stały się dość dostępne i popularne. Wizytę u specjalisty z tej dziedziny można przede wszystkim rozważyć w chwili, kiedy:

  • Zaobserwuje się fizyczne oznaki starzenia się skóry

Do medycyny estetycznej zalicza się również działanie przeciw oznakom starzenia. Zajmuje się ona powszechnie występującymi objawami, związanymi z zaawansowanym wiekiem, takimi jak np. zwiotczenie skóry. Następuje ono ponieważ organizm zmniejsza wtedy wytwarzanie kolagenu, który powinien zapewniać wsparcie dla tkanki skórne. Również spowolniony metabolizm, może prowadzić do nadmiernego i niechcianego tłuszczu.

  • Chce się zwiększyć poczucie własnej wartości

Medycyna estetyczna może poprawić psychiczne i społeczne samopoczucie pacjenta. Lepszy wygląd fizyczny najczęściej poprawia nastrój, zwiększa pewność siebie, a także prowadzi do większego i lepszego samozadowolenia.

  • Przeszło się uraz, który negatywnie wpływa na wygląd

Przemoc oraz wypadki mogą tworzyć urazy na ciele, często na tyle poważne, że doprowadzą do zniekształcenia czy też amputacji lub znacznego upośledzenia niektórych funkcji. Przykładem mogą być oparzenia, które obkurczają skórę, co ogranicza mobilność i ruchliwość kończyny.

  • Zostały zdiagnozowane pewne schorzenia

Medycyna estetyczna przy niektórych schorzeniach może być uznawana za środek zaradczy lub kontrolny. Chodzi o schorzenia, które mogą potencjalnie zmieniać wygląd fizyczny pacjenta. Zalicza się do nich choroby nowotworowe, cukrzycę, a także otyłość, zaburzenia równowagi hormonalnej, nadmierne pocenie się, jak również nadmierne owłosienie, alergie oraz choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń czy łuszczyca.

Medycyna estetyczna – 5 najlepszych zabiegów

W ciągu ostatnich dziesięciu-dwudziestu lat w medycynie estetycznej nastąpił znaczny postęp. Korzyści z jej rozwoju są dobrze znane, a coraz bardziej przystępne ceny sprawiają, że tego rodzaju zabiegi są stale poszukiwaną formą leczenia. W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele różnego rodzaju zabiegów, które mają wpływ na nasz wygląd. Decydując się np. na zabieg wygładzający zmarszczki szybko można się przekonać, że medycyna estetyczna ma posiada na prawdę szeroką ofertę z zakresu tego rodzaju zabiegów.

W tym miejscu warto wymienić kilka zabiegów, które są szczególnie popularne wśród pacjentów. Chociaż nie ma konkretnej listy, która wyszczególnia najbardziej popularne zabiegi, to jednak istnieją pewne przesłanki, by wskazać te niżej wymienione:

  • Numer 5 – Peeling chemiczny

Peeling chemiczny jest prostym i nieinwazyjnym zabiegiem, który poprawia koloryt i teksturę skóry. Ten zabieg często oferowany jest pacjentom z trudnym do leczenia trądzikiem, jak i blizn po trądzikowych, a także plam wątrobowych oraz piegów. Zabieg ten jest dość prosty, a jego wyniki stosunkowo dobre, jednak w dużym stopniu i zależą od rodzaju skóry. Głębszy peeling skórny może trwać dłużej, a w czasie zabiegu u pacjentów może pojawić się zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Mimo to peleng skórny nadal jest poszukiwanym zabiegiem, co w ostatnich latach jest szczególnie widoczne.

  • Numer 4 – Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja jest kolejnym bardzo popularnym zabiegiem medycyny estetycznej. Pozwala on na delikatne odmłodzenie skóry, a także jest pomocny przy radzeniu sobie z bliznami i uszkodzeniami słonecznymi. Mikrodermabrazja zmniejsza widoczność rozstępów, jak również ciemną pigmentację skóry. Zabieg ten jest dość prosty i polega na delikatnym uruchomieniu urządzenia, które wykorzystuje pewną liczbę mikrokryształów na powierzchni skóry. Delikatnie usuwa martwe komórki skóry i aktywuje nowe komórki, tym samym zapewniając odświeżony i odmłodzony wygląd.

  • Numer 3 – Laserowe usuwanie włosów

Nazwa tego prostego zabiegu wyjaśnia dokładnie, na czym on polega, a mianowicie na usuwaniu włosów za pomocą lasera. Pytanie, które zadaje pewnie wiele osób, brzmi, po co szukać takiego zabiegu skoro można usunąć owłosienie za pomocą golenia lub depilacji woskiem. Najlepszą odpowiedzią na to jest fakt, że laserowe usuwanie włosów zapewnia długoterminowe efekty, a także zauważamy znacznie lepsze rezultaty tuż po samym zabiegu.

Lasery skierowane są bezpośrednio na korzeń każdego niechcianego mieszka włosowego, a to niszczy pigment melaniny, który normalnie stymuluje wzrost włosów. Dostępnych jest wiele różnych zabiegów laserowych, które można stosować do leczenia nadmiernego owłosienia twarzy oraz całego ciała. Do najczęściej stosowanych zabiegów laserowych należy laser, a także intensywne światło pulsacyjne (IPL).

  • Numer 2 – Wypełniacze skórne (kwas hialuronowy)

Całkiem możliwe, że słyszeliście lub czytaliście już o tym zabiegu. Wypełniacze skórne stają się obecnie coraz bardziej popularne. Pełniejsze usta i bardziej miękka skóra nie muszą być tylko niespełnionym marzeniem, ponieważ można tego dokonać w kilka minut. Wraz z pojawieniem się naturalnych wypełniaczy skórnych, takich jak kwas hialuronowy, zabiegi te stały się bardziej bezpieczne, a ich efekty często wprost imponujące.

  • Numer 1 – Zastrzyki z botoksu

W opinii wielu fachowców numerem jeden, jeśli chodzi o medycynę estetyczną, są zabiegi z botoksem. Zastrzyki z botoksu w ciągu ostatnich kilku lat stały się bardzo popularne i to nie dlatego, że wszystkie gwiazdy teraz poddają się tym zabiegom. Dzieje się tak, ponieważ leczenie tą metodą jest o wiele tańsze, niż zabiegi chirurgii plastycznej, a wyniki są bardzo dobre. W niektórych krajach notuje się co roku nawet kilkadziesiąt procent wzrostu liczby pacjentów poszukujących zabiegu wstrzyknięcia botoksu. Zabiegowi można poddać się nawet w czasie przerwy w pracy, gdyż jest bardzo szybki i łatwy w wykonaniu. Nie mniej jednak, najpierw należy upewnić się, że zabieg będzie wykonywany przez specjalistę medycyny estetycznej, który ma odpowiednie certyfikaty i doświadczenie. Botoks, czyli toksyna, działa magicznie, ponieważ blokuje zakończenia nerwowe w skórze i drastycznie zwiększa napięcie skóry. Niemal każdy, kto poszukuje młodszego wyglądu skóry, może poddać się temu zabiegowi.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.