Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych produktów kosmetycznych, przeznaczonych do ochrony i regeneracji skóry. Wiele kosmetyków zawiera nowatorskie rozwiązania i komponenty, takie jak Matrixyl. Przedstawiamy na czym polega ich wyjątkowość i sposób działania.
Obecne na rynku preparaty i składniki przeciwzmarszczkowe charakteryzują się różnymi okresami i sposobami oddziaływania na skórę. Dostępne są długookresowe i krótkoterminowe systemy przeciwzmarszczkowe, które mogą wzajemnie współdziałać dla lepszych efektów. Wśród krótkoterminowych zaliczyć można zabiegi powierzchniowe, które mają za zadanie działać na mięśnie, które powodują powstawanie zmarszczek. Sposób ich działania jest nieco podobny efektu działania Botoxu, jednak jest znacznie, i to bardzo, łagodniejszy oraz trwa nie dłużej niż godzinę po aplikacji.
Systemy długoterminowe próbują zwiększyć produkcję kolagenu lub naprawę DNA
Warto zatem poznać czym tak naprawdę jest Matrixyl, jeden ze składników INCI, występujący w wybranych produktach kosmetycznych do ochrony przeciwzmarszczkowej skóry? Zasadniczo jest to rodzaj peptydu, a jak wiadomo kremy na dzień typu Anti-Age często oferują pełen ich zestaw. Niestety, większość z nich nie jest szczegółowo wymienione na opakowaniu produktu. Matrixyl to palmitoilo-pentapeptyd 3 i jest to równocześnie substancja aktywna, która specyficznie stymuluje syntezę kolagenu i proces naprawy skóry. Oznacza to, że zakwalifikować ją można jako system przeciwstarzenia długoterminowego. Ten wyjątkowy rodzaj peptydu to również opatentowana nazwa i skład substancji kosmetycznej, która jest prawnie chroniona.
Jednak jest coś, co może być nawet lepsze niż Matrixyl – Matrixyl 3000
Nie ma sensu porównywanie Matrixyl i Matrixyl 3000, ponieważ jedyne, co je łączy to nazwa. Ten drugi jest wykonany z dwóch nowych peptydów, które nie mają nic wspólnego z palmitoilo-pentapeptydem 3, który znajduje się w pierwotnym Matrixylu. Matrixyl 3000 to połączone peptydy to palmitoilo-tripeptyd i palmitoilo-oligopeptyd, które działają synergistycznie na pielęgnowaną skórę. Substancja ta pozwala naśladować podział kolagenu, powodując reakcję skóry poprzez dodatkową produkcję kolagenu, a także elastyny. Firma, która jest właścicielem patentu na na ten wyjątkowy peptyd, przeprowadziła badania na dwóch grupach 23 ochotników w wieku od 39 do 74, aby wykazać, że jego nowsza wersja jest znacznie bardziej skuteczna, niż oryginalny Matrixyl, szczególnie w zakresie regulacji aktywności komórek skóry. Dane te są jednak ograniczone i nie dają jednoznacznych odpowiedzi.
Na początku 2013 roku naukowcy z University of Reading odkryli, że Matrixyl może prawie podwoić ilość kolagenu, białka potrzebnego do nadania skórze jej elastyczność. Zespół kierowany przez prof. Hamley odnalazł sposoby pobudzania kolagenu do gojenia ran. Warto wspomnieć, że ten rodzaj peptydu można znaleźć czasem nawet w kosmetykach naturalnych, przeznaczonych do intensywnej pielęgnacji cery twarzy. Jedną z takich marek, które go stosują, jest Natura Siberica.
Trzeba przyznać, że postęp nauki w zakresie ochrony skóry przed przedwczesnymi procesami starzenia jest bardzo intensywny. Warto zatem sięgać czasem po nowoczesne produkty, które dają nadzieję na wyższą skuteczność działania.