W coraz większej ilości zabiegów na cerę wykorzystywany jest kwas migdałowy. Jakie posiada właściwości i kiedy nie należy go używać?
Kwas migdałowy to ostatnio coraz bardziej popularny składnik preparatów do pielęgnacji skóry, które nastawione są na działanie złuszczające i pobudzające naturalne procesy regeneracyjne. Powodem tego są jego silne właściwości antybakteryjne, dlatego też odnalazł on dla siebie niszę, głównie w zabiegach da cery tłustej i ze skłonnościami do trądziku.
Cząsteczka kwasu migdałowego jest większa od cząsteczki kwasu glikolowego, dzięki czemu może on być stosowany nawet przy cerze bardzo wrażliwej. Kwas migdałowy w naturze występuje w morelach, wiśniach, i jak sama nazwa wskazuje – w migdałach.
Kwas migdałowy – Właściwości pielęgnacyjne
Po nałożeniu go na skórę uzyskujemy efekt metaboliczny, który dzięki działaniu rozluźniającemu połączenia międzykomórkowe, pozwala na bezproblemowe usunięcie martwych komórek naskórka. Ogólnie kwas migdałowy jest bardzo dobrze tolerowany, pomimo tego, iż zaraz po nałożeniu może wywoływać lekkie uczucie szczypania i swędzenia. Kwas ten jest też doskonałym kosmetykiem naturalnym, który poprawia wchłanialność innych substancji aktywnych z późniejszych aplikacji.
Regularnie stosowany kwas migdałowy daje dobre efekty, a przede wszystkim:
- pomaga usuwać pierwsze zmarszczki mimiczne, wygładza i uelastycznia skórę, dzięki stymulacji produkcji kwasu hialuronowego w komórkach skórnych,
- poprawia koloryt skóry, niweluje plamy i przebarwienia,
- normalizuje pracę gruczołów łojowych,
- dogłębnie oczyszcza skórę i zwęża pory,
- zmniejsza stany zapalne skóry,
- pomaga w leczeniu łojotoku i trądziku młodzieńczego.
Tak więc peeling kwasem migdałowym szczególnie polecany jest dla osób z przebarwieniami i plamami posłonecznymi, trądzikiem, posiadaczy cery tłustej, mieszanej, jak również szarej, zmęczonej i zwiotczałej. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest on jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów wykorzystywanych w kosmetyce.
Na co należy uważać
Kwas migdałowy może być stosowany niezależnie od pory roku, ze względu na to, iż w przeciwieństwie do innych tego rodzaju substancji, nie powoduje fotopodrażnień.
Tak jak inne kwasy AHA, tak samo kwas migdałowy, pomimo względnej delikatności, musi być stosowany bardzo ostrożnie. Należy wystrzegać się jego używania w przypadku występowania opryszczki, stanów zapalnych w obrębie organizmu, nowotworów skóry, ciąży, karmienia piersią oraz przy atopowym zapaleniu skóry oraz łuszczycy.
Peelingu w gabinetach kosmetycznych za pomocą kwasu migdałowego nie należy wykonywać, jeżeli w okresie sześciu miesięcy wstecz poddani byliśmy zabiegom chirurgicznym lub fotoleczeniu w obrębie twarzy. Nie można też używać go w przypadku świeżych blizn i w trakcie kuracji za pomocą izotretyoniny.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Pamiętajmy jednak, że złuszczanie kwasem nie jest może zabiegiem równie inwazyjnym, jak wiele innych zabiegów stosowanych w gabinetach kosmetycznych, ale nie jest to też zabieg zupełnie obojętny dla organizmu. W związku z tym, jeżeli chcemy używać kwasu migdałowego w stężeniu większym niż 5-15%, należy wybrać gabinet i osobę do której będziemy mieli zaufanie, a nie kierować się oszczędnością kilku złotych, a później zapłacić cenę w postaci podrażnień skóry.