Home Składniki kosmetyczne Najważniejsze korzyści ze stosowania kozieradki

Najważniejsze korzyści ze stosowania kozieradki

przez Patrycja Nowak
kozieradka

Kozieradka to wspaniała roślina, która jest jedną z podstawowych przypraw w kuchni indyjskiej. Posiada silny zapach i ostry smak, a także wiele cennych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Chociaż kozieradka jest stosowana głównie do celów kulinarnych, wykazuje szereg cennych korzyści leczniczych i kosmetycznych. Proszek z kozieradki jest formą przyprawy i jest łatwo dostępny na rynku, jednak można go także samodzielnie przygotować w domu przez zmielenie suszonych nasion kozieradki. Dzięki temu uzyskamy bardzo zdrowy i skuteczny składnik kosmetyczny.

Kozieradka – Zalety stosowania w zakresie pielęgnacji urody i ochrony zdrowia

    1. Proszek z nasion kozieradki jest niezwykle korzystny dla naszego układu krążenia. Przyprawa zawiera galaktomannan, grupę naturalnych polisacharydów, czyli błonnika rozpuszczalnego, który poprawia funkcjonalność pracy serca i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Ma również niebagatelne znaczenie w zakresie, gdyż lepsze krążenie związane jest z lepszym dokrwieniem, czyli odżywieniem i dotlenieniem komórek skóry.
    1. Kozieradka posiada wysoką zawartość potasu i sodu, w związku z tym sproszkowane nasiona mogą utrzymać nasze ciśnienie krwi pod kontrolą i skutecznie regulować tętno.
    1. Sproszkowana kozieradka to świetne rozwiązanie jeśli chodzi o zwalczanie eskalacji cholesterolu w osoczu. Może wpływać na obniżenie poziomu lipoprotein o małej gęstości – LDL lub „złego cholesterolu”, w czym jest zadziwiająco skuteczna.
    1. Diabetycy mogą również skorzystać z właściwości tego wyjątkowego zioła. Zawarty w nim galaktomannan posiada naturalny potencjał w zakresie spowolnienia tempa wchłaniania cukru do krwioobiegu. Ponadto, zawiera prawie wszystkie niezbędne aminokwasy, które mogą stymulować produkcję insuliny. Oba te działania się niezwykle skuteczne w kontrolowaniu objawów cukrzycy.
    1. Nasiona kozieradki mają głęboki pozytywny wpływ na nasz układ pokarmowy. Pomagają wypłukać substancje toksyczne z organizmu i utrzymać go w czystości, co ostatecznie skutkuje lepszym trawieniem. Przyczynia się także do lepszego wyglądu skóry i włosów.
    1. Przewlekłe zaparcia można również leczyć proszkiem z nasion kozieradki. Pomaga on znaleźć sedno niestrawności oraz zwiększa perystaltykę jelit. Ponadto, zawiera duże ilości błonnika, który również przyczynia się do niwelowania zaparć.
    1. Spożywanie nasion kozieradki pozwala tworzyć powłokę ochronną na wewnętrznej ścianie naszego żołądka oraz jelit, dzięki czemu łagodzi się efekty zapalenia tkanek. Kozieradka może być także przydatna w leczeniu zgagi i choroby refluksowej przełyku.
    1. Nasiona kozieradki są bogate w żelazo, dzięki czemu są dobrym lekarstwem dla pacjentów z niedokrwistością. Wpływają one na zwiększenie poziomów hemoglobiny we krwi, pomagając w leczeniu anemii.
    1. Dzięki dużej zawartości cennego błonnika nasiona kozieradki bardzo dobrze wpływają na układ trawienny. Może się on wiązać z obecnymi w spożywanych pokarmach toksynami i eliminować je z organizmu. Dzięki temu lepiej chroni się błony śluzowe jelita grubego i pomaga w zmniejszeniu ryzyka rozwoju choroby nowotworowej.
    1. Proszek z kozieradki jest jednym z najbardziej skutecznych środków naturalnych dla zdrowia kobiet, zwłaszcza w leczeniu napięcia przedmiesiączkowego PMS. Dzięki obecności dwóch związków chemicznych o nazwie izoflawony, które są pewnego rodzaju fito-estrogenami, oraz diosgeniny, będącej steroidowym rodzajem saponiny, kozieradka pozwala na uczucie komfortu i odprężenia podczas skurczów menstruacyjnych. Zioło to również zmniejsza typowe objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, zmiany nastroju, itp..
    1. Zawartość diosgeniny zwiększa produkcję mleka u kobiet karmiących, stąd proszek z nasion kozieradki może być koniecznością w przypadku karmiących matek. Można go także znaleźć w wielu naturalnych herbatkach laktacyjnych.
    1. Liczne badania wykazały, że kozieradka może zmniejszyć bóle parcia i uczynić proces porodu łatwiejszym, stymulując właściwe skurcze mięśni macicy. Właściwość ta może być bardzo cenna, jednak nie należy z niej korzystać na własną rękę.
    1. Jak wspomniano powyżej, pewne substancje chemiczne obecne w kozieradce mają właściwości takie same jak estrogen. Pomagają one w utrzymaniu równowagi hormonalnej i powiększaniu piersi u kobiet.
    1. Sproszkowana kozieradka jest również dobra w walce z wysoką gorączką i chorobami układu oddechowego. Może przynieść ulgę od bólu gardła i w przewlekłym kaszlu.
    1. Nasiona kozieradki są znane z doskonałych właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. Dzięki temu mogą zmniejszyć stan zapalny skóry, powstały przez rany, egzemy, oparzenia itp., a także przyspieszyć procesy leczenia dermatologicznego.
    1. Kozieradka to naturalny środek przeciw starzeniu. Jest bogata w niacynę – witamina B3, dzięki czemu może zarówno naprawić już uszkodzone komórki skóry, jak i skutecznie stymulować produkcję nowych. W wyniku tego pozwala na skuteczniejsze pozbycie się zmarszczek, plam starczych, drobnych linii i bruzd.
    1. Kozieradka w proszku może być stosowana jako domowy peeling twarzy. Jej regularne stosowanie może prowadzić do odzyskania naturalnego blasku skóry, dzięki usunięciu martwych komórek i zaskórników.
    1. W przypadku zastosowania jako maseczki na twarz, proszek z kozieradki może zmniejszyć przetłuszczanie naszej cery i sprawić, że będzie ona wolna od trądziku.
    1. Kozieradka jest jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań dla problemu łupieżu. Może być dodawana do stosowanych szamponów do włosów, dzięki czemu zwiększy działanie antybakteryjne i złagodzi uczucie swędzenia.
    1. Nasiona kozieradki zapewnić mogą naturalne leczenie wypadania włosów. Mogą ograniczyć różne problemy związane z cebulkami włosowymi i uczynić włosy silniejszymi, już od samych korzeni.
    1. Kozieradka posiada w swoim składzie wiele cennego białka, jak i kwasu nikotynowego, które również skutecznie stymulują wzrost włosów. W związku z tym sproszkowane nasiona kozieradka uważane są w tradycyjnej medycynie ajurwedy jako środek leczniczy w przypadku łysienia.
    1. Przyprawa zawiera element emulgujący o nazwie lecytyna, który w naturalny sposób sprawia, że nasze włosy zachowują swój naturalny odcień i stają się bardziej błyszczące.
    1. Sproszkowanymi nasionami z kozieradki można smarować suchą skórę głowy i włosy, a po dodaniu jednego z ulubionych olejków zapewni nam naturalne nawilżenie i wzmocni regenerację uszkodzonych kosmyków.

Czy trzeba czegoś więcej, aby Cię przekonać do tego wyjątkowego zioła?

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.