Home Zabiegi kosmetyczne Parówka na twarz – Porady i wskazówki

Parówka na twarz – Porady i wskazówki

przez Patrycja Nowak
parówka na twarz

Szukasz sposobu na zwiększenie efektywności pielęgnacji skóry bez rozbijania banku? Parówka na twarz to samodzielny zabieg na skórę, który doskonale oczyszcza, odżywia i powoduje luksusowe samopoczucie. Można ją stosować samodzielnie w domu, przy równych technikach i środkach. W niniejszym artykule wskazujemy, jak stosować parówki na twarzy, na co warto zwrócić szczególną uwagę i jakich efektów można się spodziewać.

Parówka na twarz to znany od dawna sposób pielęgnacji, który działa bardzo wszechstronnie. Można go również stosować samodzielnie, lub jako element całego procesu zabiegów. Daje również możliwość zastosowania wielu rożnych modyfikacji, które pozwalają osiągać bardzo różne efekty. Warto zatem dowiedzieć się, jak uzyskać wspaniały blask cery twarzy bez konieczności stawiania stóp w kosztownym SPA.

Co daje parówka na twarz?

  • Oczyszcza – Gorąca parówka na twarz otwiera pory i pomaga rozluźnić nagromadzony brud w celu głębszego oczyszczenia. Otwarcie porów zmiękcza zaskórniki, ułatwiając ich usuwanie.
  • Pobudza krążenie – Połączenie ciepłej pary i zwiększonego pocenia rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi. Ten wzrost pozwala lepiej odżywiać skórę i dostarczać jej tlenu. Rezultatem całego zabiegu jest naturalny i zdrowy blask cery.
  • Uwalnia bakterie i komórki wywołujące trądzik – Otwarcie porów pozwala na uwolnienie martwych komórek skóry, bakterii i innych zanieczyszczeń, które zatykają pory i przyczyniają się do rozwoju trądziku.
  • Uwalnia uwięzione sebum – Ten naturalnie występujący olej jest wytwarzany przez gruczoły łojowe w celu smarowania skóry i włosów. Kiedy sebum zostaje uwięzione pod powierzchnią skóry, tworzy pożywkę dla bakterii i powoduje trądzik oraz zaskórniki.
  • Nawilża – Para wodna nawilża skórę, pomagając zwiększyć produkcję sebum, które również naturalnie nawilża twarz.
  • Pomaga skórze lepiej wchłaniać produkty do pielęgnacji skóry – Zabieg parowy zwiększa przepuszczalność skóry, umożliwiając jej lepsze wchłanianie miejscowo stosowanych produktów pielęgnacyjnych. Oznacza to, że zyskuje się więcej dzięki swoim produktom do pielęgnacji skóry stosowanym po kąpieli parowej.
  • Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny – Zwiększony przepływ krwi, występujący podczas zabiegu na twarzy, sprzyja produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra jest jędrniejsza i młodsza.
  • Zapewnia ukojenie – Uczucie ciepłej pary na twarzy jest bardzo relaksujące. Dodaj kojące zapachy za pomocą ziół lub olejków eterycznych do aromaterapii, aby przenieść się na zupełnie inny poziom spokoju!
  • Pomaga przy zatkaniu zatok – Para wodna może pomóc złagodzić zatory zatokowe i bóle głowy, które często mu towarzyszą. Dodanie niektórych olejków eterycznych do pary może zwiększyć efekt działania zabiegu.
  • Jest niedroga i łatwo dostępna – Nie musisz wydawać dużych pieniędzy na zabieg na twarzy w SPA, aby cieszyć się wieloma korzyściami. Można to zrobić w domu za pomocą kilku rzeczy, które zapewne już masz.

Parówka na twarz – Różne techniki do wypróbowania

Jest co najmniej kilka popularnych sposobów na skorzystanie z tego wszechstronnego zabiegu w domu. Może być prosty i bezpłatny lub tak luksusowy i kosztowny, że trudno nawet sobie wyobrazić. Oto szczegółowy opis najważniejszych technik.

Parówka na twarzy nad misą lub zlewem

  1. Przygotuj duży, puszysty ręcznik i wybierz odpowiednie miejsce do zabiegu. Najważniejszy jest komfort, więc jeśli robisz to nad zlewem, będzie trzeba użyć krzesła lub stołka o odpowiedniej wysokości. W przeciwnym razie najlepiej postawić miskę na stole.
  2. Zabezpiecz włosy tak, aby zostały odizolowane od twarzy, którą oczyść za pomocą delikatnego złuszczającego środka czyszczącego. Nie zapomnij też oczyścić szyi!
  3. Zagotuj od 4 do 6 filiżanek wody w czajniku lub garnku, w zależności od wielkości zlewu lub miski.
  4. Dodaj garść ziół, gdy woda zacznie wrzeć i zamieszaj.
  5. Zmniejsz ogień, przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez 2 lub 3 minuty. Ostrożnie wlej do zlewu lub miski. Jeśli używasz olejków eterycznych, nadszedł czas, aby dodać kilka kropli do wody.
  6. Usiądź, przyłóż ręcznik do głowy i garnka, a następnie trzymaj twarz ok. 20 cm nad wodą.
  7. Podnieś lub opuść głowę, aby uzyskać mniej lub więcej ciepła, i podnieś róg ręcznika, aby w razie potrzeby się przestudzić.
  8. Stosuj zabieg parówki twarzy przez 5 do 10 minut.

Parówka na twarzy z zastosowaniem ciepłego ręcznika

  1. Weź ręcznik i odkręć kran z ciepłą wodą. Kiedy będzie odpowiednio gorąca, napełnij zlew lub miskę wystarczającą ilością gorącej wody, aby zmoczyć ręcznik. Dodaj do całości przygotowane zioła.
  2. Zabezpiecz włosy, a następnie oczyść twarz oraz szyję za pomocą delikatnego złuszczającego środka czyszczącego.
  3. Zanurz ręcznik w gorącej wodzie i wykręć go, aby był wilgotny.
  4. Oprzyj się na wygodnym krześle lub połóż się na wznak. Zastosuj ciepły ręcznik na twarzy, trzymając każdy róg do góry, tak aby stykały się na środku czoła.
  5. Ustaw ręcznik tak, aby obejmował całą twarz, w tym oczy, pozostawiając tylko nos na zewnątrz. Odpocznij przez 5 minut.

Parówka na twarzy z zastosowaniem domowego urządzenia

  1. Przeczytaj instrukcję działania parownika i działaj zgodnie z instrukcją. Połóż go na stole w pobliżu gniazdka, aby można go było podłączyć do sieci. Uruchom urządzenie.
  2. Zabezpiecz włosy, a następnie umyj twarz delikatnym środkiem złuszczającym.
  3. Usiądź wygodnie i umieść twarz w nasadce stożka, pozostając w odległości 15 do 30 cm, jak to napisano w instrukcji obsługi urządzenia.
  4. Zazwyczaj parówka na twarzy powinna trwać przez 2 lub 3 minuty z 1-minutową przerwą, aby zobaczyć, jak twoja skóra radzi sobie podczas zabiegu.

Urządzenia do tego rodzaju zabiegów oferują zwykle silniejszą parę niż inne metody.

Jak wybrać bazę do zabiegu parówki na twarz?

Niektóre bazy mogą oferować jeszcze więcej korzyści od pozostałych. Różnice jednak nie są zbyt wielkie. Wszystko sprowadza się do osobistych preferencji i budżetu:

  1. Woda z kranu – Jest dostępna i bezpłatna, więc jest najprostszym rozwiązaniem.
  2. Woda destylowana lub źródlana – Można także użyć wody destylowanej lub źródlanej, chociaż nie ma dowodów sugerujących, że jedno z nich jest lepsze od drugiego.
  3. Herbata – Może oferować dodatkowe korzyści zdrowotne, np. takie jak przeciwutleniacze. Mogą też pomóc twojemu ciału uwolnić toksyny. Badania wykazały, że zielona herbata, czystek, czy inne produkty tego rodzaju, które zawierają polifenole, mają właściwości ochronne i przeciwstarzeniowe, również gdy są stosowane miejscowo.

Czy zatem można lub powinno użyć się herbaty ziołowej jako bazy do przeprowadzenia zabiegu parówki twarzy? Absolutnie tak!

Jak dodawać zioła i olejki eteryczne?

Dodanie suszonych ziół i olejków do pary może zapewnić dodatkowe korzyści. Uważa się, że niektóre zioła są bardziej korzystne dla różnych rodzajów skóry. Niektóre olejki eteryczne i zioła mają działanie uspokajające lub ożywcze. Można je stosować dość dowolnie, w zależności od tego, czego się oczekuje.

Zioła w pielęgnacji twarzy

  • Rumianek – badania pokazują, że rumianek może pomóc w stanach zapalnych skóry i zapaleniu skóry, dzięki czemu doskonale nadaje się do wszystkich rodzajów cery, w tym do skóry wrażliwej.
  • Rozmaryn – To silnie pachnące zioło może być dobrym rozwiązaniem dla osób z tłustą skórą.

Olejki naturalne w pielęgnacji twarzy

  • Olejek lawendowy – Zioło to jest idealne na suchą skórę lub wyprysk, a także zapewnia ma relaksujące efekty aromaterapii.
  • Olejek geraniowy – Ten olejek pochodzący z kwiatu pelargonii jest naturalnym środkiem ściągającym, który napina i uelastycznia skórę.
  • Olejek eukaliptusowy – Jeśli masz do czynienia z trądzikiem lub infekcjami, jest to świetna opcja.
  • Olejek pomarańczowy – Oprócz podnoszących na duchu właściwości aromaterapeutycznych, pomarańcza może również pomóc przy zablokowaniu porów i matowej cerze.

Jak gorąco, jak długo i jak często?

Oparzenie parą jest bardziej szkodliwe niż oparzenie wrzącą wodą, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas przeprowadzenia zabiegu parówki na twarzy.

Aby zmniejszyć ryzyko poparzenia, unikaj zbliżania twarzy do źródła pary. W razie potrzeby zwiększ odległość, abyś czuć się komfortowo. Woda powinna być gorąca, a nie wrząca, jeśli używasz metody ręcznikowej.

Paruj twarz raz w tygodniu, aby uzyskać najlepsze wyniki. Ogranicz każdą sesję zabiegu do około 10 minut, aby uniknąć podrażnienia skóry.

Ogólne porady i wskazówki

Oto kilka porad i wskazówek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać zabieg parówki twarzy.

Przygotowanie do zabiegu

  • Nawodnienie – Picie wody przed wystawieniem się na działanie jakiegokolwiek rodzaju ciepła jest dobrym pomysłem, więc wypij trochę wody przed rozpoczęciem zabiegu.
  • Oczyszczenie skóry – Umyj twarz za pomocą delikatnego środka czyszczącego z eksfoliatorem, aby Twoja skóra była gotowa do czerpania wszystkich korzyści z parowego zabiegu.

Przeprowadzanie zabiegu

  • Miej oczy zamknięte – Jest to zalecane postępowanie, ponieważ nie ryzykuje się podrażnienia oczu i można pozwolić powiekom cieszyć się zaletami oddziaływania pary.
  • Trzymaj twarz w odległości od 15 do 30 cm – Nie należy zbliżać się zbyt blisko miski lub zlewu, a tym samym ryzykować poparzenia. Słuchaj swojej skóry i rób to, by czuć się komfortowo.
  • Postępuj zgodnie ze wskazówkami, jeśli używasz urządzenia – Przeczytaj instrukcję i używaj urządzenia do zabiegu parówki zgodnie z instrukcją.

Postępowanie po zabiegu

  • Spłucz twarz letnią wodą i osuszyć – Po zabiegu Twoja skóra będzie wyjątkowo wrażliwa, więc nie należy jej podrażniać pocierając ręcznikiem.
  • Zastosuj krem ​​nawilżający lub serum – Efekty działania kremu nawilżającego lub serum zostaną wzmocnione po użyciu pary, więc używaj czegoś, co doskonale odżywia. Jeśli oczekujesz efektu młodszej skóry, to świetny moment na użycie kremu przeciwstarzeniowego.
  • Masuj twarz – Czy jest lepszy sposób na zakończenie relaksującego zabiegu niż delikatny masaż twarzy? Palcami delikatnie masuj czoło, policzki i szyję, delikatnymi pociągnięciami w górę. O ile nie masz tłustej lub wrażliwej skóry, możesz użyć odrobiny olejku do twarzy, aby wzmocnić masaż. Doskonale sprawdzić się może np. olejek rycynowy.

Możliwe skutki uboczne i ryzyko

Para wodna może powodować poważne poparzenia, więc zachowanie bezpiecznej odległości od jej źródła jest absolutną koniecznością. Jeśli parujesz twarz metodą wilgotnego ręcznika, upewnij się, że ręcznik jest ciepły, a nie gorący.

Jeśli cierpisz na trądzik różowaty, lepiej nie stosować parowania twarzy. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, które przyczyniają się do zwiększonego zaczerwienienia.

Chociaż parówka na twarz może nawilżyć skórę, osoby o bardzo suchej skórze i wyprysku powinny zachować szczególną ostrożność. Ogranicz sesje parowe do zaledwie kilku minut, aby uniknąć podrażnień.

Cotygodniowe parowanie twarzy to świetny sposób na relaks, a jednocześnie promowanie zdrowej skóry. Ale najpierw skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz stan zapalny skóry.

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92761/

https://www.hindawi.com/journals/omcl/2012/560682/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378517308002214?via%3Dihub

http://www.phcogrev.com/article.asp?issn=0973-7847;year=2014;volume=8;issue=15;spage=52;epage=60;aulast=Tabassum

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.