Home Kosmetyki Kosmetyki nawilżające – Jak wybrać odpowiednie

Kosmetyki nawilżające – Jak wybrać odpowiednie

przez Patrycja Nowak
kosmetyki nawilżające

Nawilżanie skóry to bez wątpienia podstawowy element codziennej pielęgnacji urody. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju kosmetyki i inne metody, takie jak unikanie suchych miejsc czy stosowanie nawilżaczy. W niniejszym artykule wskazujemy jak prawidłowo i skutecznie zadbać o wygląd i zdrowie naszej skóry, wykorzystując m.in. dostępne kosmetyki nawilżające.

Dla niektórych osób może być trudno znaleźć idealne kosmetyki nawilżające. Nawet, jeśli dany krem ​​nie podrażnia, niektóre kosmetyki nawilżające są zbyt tłuste i ciężkie, lub po prostu nie są wystarczająco nawilżające. W tym tekście omówione zostaną podstawowe cechy dobrego kremu i kilka wskazówek odnośnie jego wyboru. Nawilżanie skóry to bowiem podstawowy element codziennej pielęgnacji, który ma kluczowe znaczenie w zakresie dbania o urodę.

Kosmetyki nawilżające – Ogólne wskazówki

Kosmetyki nawilżające mają za zadanie zachować nawilżoną i elastyczną skórę. Zamykają one naturalną wilgoć skóry, jak również pomagają przyciągnąć wilgoć na powierzchnię, aby zapobiec jej wysychaniu. Poprawiają również funkcję bariery ochronnej skóry.

Podobnie jak wszystkie produkty do pielęgnacji skóry, znalezienie idealnego kremu to proces prób i błędów. Również to, co działa dla jednej osoby nie musi działać korzystnie dla Ciebie. Kiedy wybierasz balsam lub krem nawilżający, weź pod uwagę następujące czynniki:

 • zapach,
 • gęstość,
 • skłonność do wyprysków i podrażnień,
 • cena.

Większość kosmetyków nawilżających posiada silny zapach, aby produkt był bardziej atrakcyjny. Osoby z wrażliwą skórą mogą chcieć uniknąć składnika perfumującego. Jeśli skóra znosi substancje zapachowe dobrze, upewnij się, że podoba Ci się on, bo będziesz nosić go na twarzy każdego dnia.

Drugą rzeczą do rozważenia przy wyborze dobrego kremu jest jego konsystencja. Powinno się wybrać taki, który nawilża, ale nie będzie dawał odczucia ciężkości i tłustości. Idealny krem ​​jest gładki i łatwy do rozprowadzenia oraz dobrze wnikania w skórę. Płyny (jak nawilżające płyny lub żele) oraz sera mają tendencję do szybkiego wnikania, jednak zwykle nie zapewniają wystarczającej ilości wilgoci. Również dobre jest to, aby upewnić się, że krem nie jest lepki, zwłaszcza w wilgotne, letnie dni.

Dobry balsam w kontakcie ze skórą nie powinien podrażniać i  powodować pieczenia czy szczypania. Możesz przeczytać wszystkie opinie, które istnieją na temat danego produktu i wyszukać wszystkie jego składniki. Jednak nigdy do końca nie wiesz, jak Twoja skóra będzie reagować, aż nie wypróbujesz go samemu. Niemniej jednak, czytając recenzje produktów i analizując listy składników będziesz zawężać szansę, powstania wyprysków i podrażnień.

Obecnie prawie każdy krem oznaczony jest, jako niezatykający pory. To sprawia, że ​​wydaje się, że wszystkie produkty do pielęgnacji skóry są bezpieczne. Jednak termin jest mylący. Często nie definiuje się listy składników uznanych za niezatykające pory, ani nie zapewnia standardowego testu do określenia tej właściwości. Tak więc, mimo że produkty te nie powinny blokować porów, nie ma wiele dowodów na to, że pomogą zmniejszyć trądzik, albo, że nie zawierają składników, takich jak woski, które mogą powodować podrażnienie.

Na rynku dostępne są drogie nawilżacze i tańsze środki nawilżające. Czy należy wydać więcej czy zadowolić się tanim zależy od budżetu i składu danego kosmetyku.

Pomocne wskazówki podczas wyboru kosmetyków nawilżających

Jak dobrać kosmetyki nawilżające ​​do danego rodzaju skóry? Nie ma prawidłowej odpowiedzi. Niektóre osoby z tłustą cerą najlepiej, gdy w ogóle nie stosują kosmetyków nawilżających, podczas gdy inni stosując takowe sprawiają, ze ich skóra przetłuszcza się w mniejszym stopniu. Tak samo w przypadku innych typów skóry.

Ponadto, w okresie letnim, gdy jest gorąco i wilgotno, lżejszy krem ​​nawilżający może wystarczyć, natomiast cięższy krem ​​może być niezbędny podczas długich, zimowych miesięcy. Niektóre osoby ze skórą mieszaną używają dwóch różnych kosmetyków, lżejszych na obszarach strefy T i cięższych na suchych obszarach twarzy.

Ponieważ wybór dobrego kosmetyku zależy od tak wielu czynników, poniżej znajduje się lista typowych składników nawilżających i przydatnych technik, aby utrzymać skórę nawilżoną i elastyczną:

Użyj delikatnych środków czyszczących

Korzystanie z łagodnych środków czyszczących jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie podczas polowania na dobry kosmetyk. Należy być jednak ostrożnym i stosować łagodne środki podczas oczyszczania. Może się okazać, że Twoja skóra nie będzie potrzebowała tak silnego kosmetyku, jak początkowo się sądziło.

Beztłuszczowe nawilżanie skóry

Żele bez olejków to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla trądzikowych rodzajów skóry, które potrzebują trochę więcej niż tylko nawilżanie. Mogą być lekkie i orzeźwiające dla osób z tłustą cerą.

Należy pamiętać, że bez oleju nie znaczy bez trądziku. Nawet, gdy produkt okazuje się nie mieć żadnych olejów w swoim składzie, może zawierać inne składniki, które mogą być w równym stopniu problematyczne, takie jak woski i alkohol.

Stosuj na wilgotną skórę

Zazwyczaj stosuje się kremy i balsamy na lekko wilgotną skórę, tuż po jej oczyszczeniu. Stosowanie ich na wilgotną skórę pomoże w większym stopniu w nawilżaniu. Gdy Twoja skóra jest sucha i wydaje się na nią nic nie działać, spróbuj zastosować następujące techniki:

 • połóż warstwę kosmetyku na bazie oleju na skórze,
 • następnie pokryj tę warstwę wilgotnym ręcznikiem,
 • na wierzch znów połóż suchy okład.

To powinno pomóc skórze pozostać nawilżoną, przez uszczelnienie jej w warstwach.

Wklepuj kosmetyki nawilżające

Najczęściej powinno się używać kremu ​​dwa razy dziennie po każdym umyciu skóry. Większość ludzi wciera kosmetyki, jednak najlepszym sposobem, jest jego wklepywanie. Tarcie może dodatkowo podrażniać skórę, a wklepując go zmniejszasz te dolegliwości.

Pomocne, nawilżające składniki kosmetyków

Należy sprawdzić listę składników danego produktu, aby zobaczyć, czy są wśród nich jakieś szkodliwe lub drażniące. W tym samym czasie można zobaczyć, czy kosmetyk posiada następujące pomocne środki nawilżające:

 • Gliceryna – jest najczęstszym składnikiem kremów nawilżających, ponieważ jest to substancja utrzymująca wilgotność i przyciągająca wodę z powietrza. 100% gliceryna, (którą można znaleźć w większości aptek) jest bezwonna, żelowa i lepka, a także ma nieco słodki smak. Jeśli masz trudności ze znalezieniem odpowiedniego kosmetyku zawsze możesz zdecydować się na kilka kropel gliceryny zmieszanych z wodą.
 • Olej mineralny / Wazelina – Jest to kolejny bardzo często stosowany nawilżający składnik. Olej mineralny ma złą reputację, jeżeli chodzi o podrażnienia, ale faktycznie nie zatyka porów. Wszystko zależy od indywidualnej reakcji skóry.
 • Kwas hialuronowy – Coraz więcej produktów posiada w swoim składzie kwas hialuronowy lub hialuronian sodu, jako składnik aktywny. Kwas hialuronowy występuje w naturze w tkankach ludzkich. Stosowany jest również w szpitalu, aby pomóc ofiarom poparzeń. Podobnie jak gliceryna, kwas hialuronowy wyciąga wilgoć z powietrza, aby utrzymać skórę nawodnioną, ale czasami może to mieć odwrotny skutek. Jednak kwas hialuronowy na pewno można dodać do stosowanego kosmetyku, który go nie posiada. Kwas hialuronowy jest także sprzedawany w formie stężonej, przeznaczonej do zabiegów w gabinetach kosmetycznych.
 • Oleje i olejki – w większości sytuacji są rzeczywiście dobre dla skóry. Twoja skóra potrzebuje dobrego bilansu wody i olejów do prawidłowego funkcjonowania. Woda nawilża skórę, podczas gdy oleje uszczelniają wilgoć, aby zapobiec jej odparowaniu. Oleje są również niezbędne, ponieważ tworzą płaszcz kwasowy na Twojej skórze, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami. Można je również wykorzystywać do pozbycia się niektórych problemów dermatologicznych, a jednym z najczęściej polecanych jest olejek rycynowy.

Stosuj kosmetyki nawilżające z filtrami SPF

Wiele nawilżających kosmetyków posiada w swoim składzie filtr SPF.  Pamiętajmy, że nasza skóra jest narażona na promienie słoneczne przez cały dzień. Jednak rozważ kupienie dodatkowego preparatu, bez SPF na noc, aby podczas snu niepotrzebnie nie obciążać skóry filtrem.

Nawilż otoczenie

Oprócz wprowadzenia produktów na skórze, można również spróbować dodać wilgoci w powietrzu. Nawilżanie skóry w ten sposób można osiągnąć przez zastosowanie nawilżacza. Istnieje na rynku wiele nawilżaczy, zwykle sprzedawanych w okresie zimowym.

Zainstaluj filtr do wody

Filtry do wody to kolejna rzecz, którą można rozważyć, aby pomóc skórze utrzymać naturalną wilgotność. Miękka woda może myć twoją skórę, bez potrzeby stosowania kosmetyków oczyszczających i nie podrażnia tak, jak woda twarda.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.