Home Zdrowie Jakie konsekwencje dla zdrowia niesie otyłość?

Jakie konsekwencje dla zdrowia niesie otyłość?

przez Redakcja
otyłość

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która wiąże się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi. Nadmiar tkanki tłuszczowej obciąża układ kostny, zaburza pracę układu pokarmowego oraz sprzyja chorobom sercowo-naczyniowym. Sprawdź, do czego jeszcze doprowadzić może otyłość.

Otyłość a choroby układu krążenia

Otyłość wymieniana jest jako jeden z głównych czynników predysponujących do zaburzeń lipidowych – hipercholesterolemii i dyslipidemii. Te zaś mogą prowadzić do miażdżycy i nadciśnienia tętniczego krwi oraz do niewydolności krążenia. Nadmierna masa ciała sprzyja rozwojowi takich chorób układu krążenia, jak: choroba niedokrwienna serca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, migotanie przedsionków. Nadmiar tkanki tłuszczowej podnosi ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

Otyłość a cukrzyca typu 2

Otyłość a cukrzyca typu 2 to kolejna znana zależność. Wytwarzane w tkance tłuszczowej adipokiny to substancje uczestniczące w rozwoju insulinooporności. Ta jest jednym z głównych patomechanizmów rozwoju chorób cukrzycy typu 2. Uwalniane z tkanki tłuszczowej wolne kwasy tłuszczowe zmniejszają wychwyt glukozy w mięśniach i kumulują się na wysepkach trzustkowych, prowadząc do zaburzeń wydzielania insuliny.

Otyłość a funkcjonowanie układu ruchu

Nadmiar tkanki tłuszczowej w znaczący sposób obciąża układ ruchu. Ciężar, jaki organizm zmuszony jest dźwigać, sprzyja chorobom zwyrodnieniowym stawów, a nawet kości. Osoby z otyłością zmagają się z chorobami wielu stawów, zwyrodnieniem kolan, stawów biodrowych czy kręgosłupa, gorszy jest również przebieg chorób zapalnych np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Wytłumaczeniem tego zjawiska jest nadmierne wydzielanie z tkanki tłuszczowej adipokin i cytokin o działaniu prozapalnym. Otyłość sprzyja chorobom metabolicznym, takim jak osteoporoza czy dna moczanowa. Więcej informacji o tej chorobie znajdziesz na stronie: https://ootylosci.pl/.

Otyłość a praca układu pokarmowego

Powszechne jest występowanie chorób układu pokarmowego u osób z otyłością. Jedne z częstszych to: refluks żołądkowo-przełykowy, kamica żółciowa, zaparcia, zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego – zespół jelita nadwrażliwego. Otyłość wymieniana jest również jako jeden z czynników ryzyka niektórych nowotworów złośliwych, w tym m.in. jelita grubego. Nadmierna masa ciała może zaburzać pracę wątroby. Jedną z częściej występujących patologii tego narządu jest stłuszczenie. Osoby z otyłością są też bardziej narażone na autoimmunologiczne zapalenie wątroby czy marskość żółciową.

Otyłość a układ oddechowy

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej zlokalizowanej zwłaszcza w przedniej i bocznej części klatki piersiowej zwiększa jej opór w procesie oddychania. To zaś sprzyja rozwojowi niewydolności oddechowej. Im mniej tlenu zostanie dostarczone do organizmu, tym gorsze będzie dotlenienie i odżywienie tkanek. Szacuje się, że osoby z otyłością stanowią większość chorych z obturacyjnym bezdechem sennym. Nadmiar tkanki tłuszczowej pogarsza przebieg astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Osoby z otyłością też łatwiej się męczą i nawet niewielki wysiłek powoduje u nich duszności.

Długa lista powikłań otyłości

Lista konsekwencji otyłości jest bardzo długa, a wymienione wyżej schorzenia jej nie wyczerpują. Można znaleźć na niej również m.in.:

  • choroby nerek (kamicę nerkową, przewlekłą chorobę nerek),
  • depresję, zaburzenia lękowe i emocjonalne, obniżenie samooceny,
  • zaburzenia potencji,
  • zmiany skórne,
  • wzrost ryzyka nowotworów piersi, endometrium, jajnika, gruczołu krokowego,
  • zaburzenia hormonalne doprowadzające do niepłodności.

Otyłość jest chorobą i jak każda inna powinna być leczona pod kontrolą lekarza.

Artykuł powstał we współpracy z Novo Nordisk, organizatorem kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości. PL23OB00145

Bibliografia

  1. Departament Analiz i Strategii NFZ, Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski. Online: https://wartowiedziec.pl/attachments/article/49792/Raport.pdf [dostęp: 31.07.2023].
  2. T. Miazgowski, Otyłość a cukrzyca, „Family Medicine & Primary Care Review” 2012, t. 14, nr 3, s. 462–467.
  3. P. Suchodolska, A. Orkusz, Otyłość – przyczyny, rodzaje, leczenie, skutki, „Nauki Inżynieryjskie i Technologie” 2018, t. 4, nr 31, s. 65-80.
  4. W. B. Szostak, D. Szostak-Węgierek, L. Kłosiewicz-Latoszek, Konsekwencje zdrowotne otyłości, „Postępy Nauk Medycznych” 2011, t. XXIV, nr 9, s. 778-781.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.