Czy kiedykolwiek spotkaliście się z pokrzywą, a po jej dotknięciu poczuliście świąd? Na pewno. Dzieje się tak dlatego, że liście i łodygi rośliny pokryte są małymi włoskami, które uwalniają drażniące substancje chemiczne. Ma to miejsce w chwili, kiedy roślina ma bezpośredni kontakt ze skórą. Nie należy jednak unikać pokrzyw. Będziecie zdziwieni, jakie działanie ma herbata z pokrzywy, która m.in. dodaje energii i odświeża.
Pokrzywa w języku łacińskim określana jest mianem Urtica dioica i posiada sporą historię w zielarstwie. Już od średniowiecza w Europie pokrzywa była stosowana jako lek moczopędny i doskonały tonik dla kobiet. Jeśli macie bezpośredni dostęp do tej rośliny, to wystarczy, że ją zerwiecie i ususzycie liście na słońcu. Z takich liści pokrzywy można wykonać wspaniałą herbatę.
Każda filiżanka herbaty z pokrzywy zawiera witaminę A, witaminę B oraz witaminę K, a także ryboflawinę, niacynę, folinian, oraz węglowodany (71,33%), tłuszcz (2,36%) i białka (25,8%). Herbata z pokrzywy jest ponadto również bogata w minerały, takie jak wapń, żelazo, a także potas, fosfor, oraz mangan, cynk, miedź i magnez.
Herbata z pokrzywy – Właściwości i efekty działania
Pokrzywy są często polecane ze względu na swoje wartości odżywcze i lecznicze. Jakie są tak naprawdę korzyści ze stosowania herbaty z pokrzywy? Przekonaj się, czytając artykuł poniżej.
Pokrzywa zapobiega kamieniom nerkowym, a także innym problemom związanym z oddawaniem moczu oraz pęcherzem moczowym
Herbata z pokrzywy jest naturalnym lekiem moczopędnym, który zapewnia prawidłowy przepływ płynów w nerkach i pęcherzu moczowym. W ten sposób zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Dziennik Herbal Pharmacotherapy potwierdza, że herbata z pokrzywy może wypłukać toksyny z dróg moczowych, a także wspierać leki mające eliminować infekcje dróg moczowych. Może stanowić doskonałe uzupełnienie innych terapii naturalnych w tym zakresie, np. z zastosowaniem żurawiny.
Herbata z pokrzywy działa jako naturalny obrońca, który zmniejsza bóle stawów i mięśni
Od niepamiętnych czasów pokrzywa jest wykorzystywana do leczenia zapalenia stawów. Przeprowadzane badania potwierdzają, iż zewnętrzne stosowanie ekstraktu z liści pokrzywy zmniejsza bóle stawów, min. przy zmianach reumatoidalnych. Również stosowanie herbaty i ekstraktu z pokrzywy wraz z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) pomaga pacjentom zmniejszyć dawkę NSAID.
Picie pokrzywy może pomóc wyleczyć wypryski i inne choroby skóry
Picie herbaty z pokrzywy pomaga w wypłukaniu toksyn z organizmu. Dlatego właśnie wpiera eliminowanie wyprysków i pomaga w uzyskaniu gładkiej skóry. Doskonale wspomaga leczenie trądziku i innych chorób dermatologicznych.
Pokrzywa działa jako naturalny lek na alergie
Herbata z pokrzywy pomaga zapobiegać i leczyć alergie, również te, które występują w sezonie. Pomaga eliminować świąd, alergiczny nieżyt nosa oraz kichanie. Pokrzywa pomaga przede wszystkim w zmniejszeniu ilości histaminy, którą wytwarza organizm w odpowiedzi na alergeny. Dlatego właśnie lekarze często przepisują swoim pacjentom liofilizowaną pokrzywkę, w celu zapobiegnięcia występowania kataru siennego. Pod tym względem jej działanie często porównywane jest do herbaty rumiankowej.
Związki aktywne pokrzywy wspomagają leczenie łagodnego przyrost gruczołu krokowego
Centrum Medyczne Uniwersytetu Maryland w USA informuję, iż w Europie korzeń pokrzywy skutecznie wykorzystywany jest do leczenia przerostu gruczołu krokowego. Badania laboratoryjne pokazują, że może działać on jak finasteryd, który jest lekiem wykorzystywanym przy tego typu schorzeniach. Spowalnia on mnożenie komórek prostaty, jednakże nie zmniejsza wielkości samego gruczołu krokowego. Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób pokrzywa zmniejsza przyrost gruczołu krokowego, dlatego na ten temat koniecznie trzeba przeprowadzić więcej badań.
Napary z pokrzywy to dobry tonik dla kobiet
Herbata z pokrzywy jest bogata w żelazo, dzięki temu pomaga zwalczyć niedokrwistość. Kobiety w ciąży powinny spożywać herbatę z pokrzywy, by zapobiec krwawieniom i uciskom płodu. Pokrzywa pełni również funkcję galaktagogu, czyli substancji symulującej produkcję mleka u kobiet karmiących piersią. Młode kobiety mogą również spożywać herbatę z pokrzywy, by wyeliminować wzdęcia i skurcze towarzyszące cyklowi menstruacyjnemu. Zmniejsza ona również mięśniaki i reguluje przepływ miesiączkowy. U dojrzałych kobiet łagodzi objawy menopauzy, poprzez aktywowanie produkcji estrogenu.
Herbata z pokrzywy jest dobra na trawienie
Spożycie herbaty z pokrzywy pozwoli uzyskać ulgę przy niestrawności, nudnościach, nadmiernych gazach, jak również przy zapaleniu okrężnicy i celiakii. Zapobiega również biegunce, a ponadto zabija robaki i pasożyty jelitowe.
Pokrzywa obniża poziom cholesterolu we krwi
Pokrzywa zawiera beta-sitosterol, który wspomaga obniżanie ilości wchłanianego przez organizm cholesterolu. Tym samym zapewnia zdrowie sercu i tętnicom. Może stanowić doskonałe uzupełnienie diety osób, które zagrożone są chorobami wieńcowymi i miażdżycowymi.
Związki aktywne pokrzywy pozwalają zachowywać właściwą strukturę komórek
Pokrzywy są bogate we flawonoidy, takie jak kwercetyna, które mają właściwości przeciwutleniające. Herbata z pokrzywy pomaga tym samym chronić DNA oraz błonę komórkową przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dzięki temu redukuje się ryzyko rozwoju wielu poważnych dolegliwości i chorób, m.in. nowotworowych. Może być doskonałym uzupełnieniem dla terapii ziołem czystka.
Herbata pokrzywowa pozwala lepiej zapobiegać cukrzycy i problemom związanym z nadmiernym ciśnieniem krwi
Regularne picie herbaty z pokrzywy pozwala obniżać poziom cukru we krwi. Naturalne właściwości moczopędne pokrzywy pomagają również w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia krwi.
Pokrzywa zmniejsza wewnętrzne krwawienia
Picie herbaty z pokrzywy pozwala zmniejszać krwawienie maciczne, z nosa, jak i krwawienie z jelit. Nie mniej jednak, jeśli wystąpią takie krwawienia, to nie należy tego lekceważyć, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Herbatę z pokrzywy można wykorzystać również do leczenia drobnych siniaków.
Pokrzywa jest dobra do zachowania higieny jamy ustnej
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może mieć negatywny wpływ na ogólne samopoczucie, a także na stan zdrowia. Problemy takie jak zapalenie dziąseł i płytka nazębna mogą powodować do owrzodzeń jamy ustnej i do nieprzyjemnego zapachu. By temu zapobiec, warto połączyć herbatę z pokrzywy i płyn do pukania ust, i stosować ją do oczyszczania jamy ustnej.
Herbata z pokrzywy – Przygotowanie i ewentualne skutki uboczne
Liście z pokrzywy można stosować zewnętrznie jako maść lub spożywać w formie herbaty. W celu wykonania herbaty z pokrzywy należy 2-3 łyżeczki suszonych liści rosliny zalać wrzątkiem i zaparzać przez około 5-10 minut. Po tym czasie herbata z pokrzywy jest już gotowa do spożycia. Można dodać do naparu kilka kropli nalewki z pokrzywy dla zwiększenia efektów jej działania. Herbatę z pokrzywy można także przyprawić miodem lub sokiem z żurawiny. Ten rodzaj ziołowego lekarstwa jest dobry na niemalże wszystkie rodzaje chorób.
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów ziołowych lub leczniczych, nie dla każdego pokrzywa będzie dobrym rozwiązaniem. Również spożywanie wykonywanej z niej herbaty może wywołać pewne dolegliwości żołądkowe. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed rozpoczęciem jej spożywania powinny ten krok skonsultować ze swoim lekarzem. Chociaż jej u dzieci jest generalnie bezpieczne, to jednak warto skonsultować to z lekarzem pediatrą, przed włączeniem do codziennej diety.