Home Porady Zmarszczki marionetki – Czym są i jak się ich pozbyć?

Zmarszczki marionetki – Czym są i jak się ich pozbyć?

przez Patrycja Nowak
zmarszczki marionetki

Zmarszczki marionetki to zmarszczki mimiczne, które pojawiają się podczas naturalnego procesu starzenia. Linie załamujące skórę biegną pionowo między ustami a podbródkiem, co może również powodować jej obwisanie w dolnej połowie twarzy. W artykule objaśniamy dlaczego zmarszczki marionetki powstają, a także jak im zapobiegać i leczyć.

Zmarszczki marionetki swoją nazwę zawdzięczają specyficznym lalkom teatralnym, które mają rozszczepione szczęki, dzięki czemu lalkarze mogą imitować ich mowę. Skóra wokół ust jest szczególnie podatna na marszczenie, ponieważ jest cieńsza w porównaniu z resztą twarzy.

Tego typu zmarszczki mają tendencję do rozwoju jeszcze przed 40-tym rokiem życia, ale można zacząć dostrzegać ich pierwsze oznaki w wieku 20 i 30 lat. Dowiedz się więcej o ich przyczynach i możliwych opcjach leczenia, jeśli chcesz zminimalizować ich widoczność.

Przyczyny powstawania zmarszczek marionetki

Podobnie jak inne rodzaje zmarszczek mimicznych, zmarszczki marionetki są spowodowane naturalnymi ubytkami kolagenu, które objawiają się wraz z bardziej zaawansowanym wiekiem. Sam kolagen jest białkiem, które naturalnie ujędrnia skórę. Grawitacja odgrywa również znaczną rolę w zwiotczeniu skóry wokół podbródka, dzięki czemu zmarszczki marionetki są bardziej zauważalne.

Już w wieku 20 lat Twoja skóra zaczyna tracić elastyczność i nawilżenie, co zwiększa ryzyko powstawania drobnych linii mimicznych i zmarszczek. Długotrwała ekspozycja na słońce, stres i złe odżywianie mogą również przyczyniać się do powstawania zmarszczek na twarzy poprzez przedwczesny rozkład kolagenu i elastyny.

Pomimo ogólnych przyczyn powstawania zmarszczek, można być podatnym na niektóre ich typy, w odróżnieniu od innych osób. Nie jest jasne, co powoduje powstawanie zmarszczek marionetki u niektórych osób, ale dość powszechnie uważa się, że znaczną rolę odgrywa genetyka.

Jak pozbyć się zmarszczek marionetki  

Podczas gdy oznaki starzenia skóry, takie jak zmarszczki marionetki, są częścią naturalnego procesu zmian, możliwe jest tymczasowe zmniejszenie ich widoczności. Nie ma zabiegów medycznych poza operacją, które trwale usuwają zmarszczki. Niektóre opcje, takie jak zastrzyki i wypełniacze skórne, mogą zapewniać efekty na znacznie dłużej niż inne.

Zabiegi na zmarszczki nie są uważane za konieczność medyczną, więc żadne ubezpieczenie ich zapewne nie pokryje.

Zabieg na zmarszczki marionetki

Jedynym leczeniem zmarszczek uważanym za trwałe jest zabieg chirurgiczny. W przypadku znacznych zmarszczek chirurg dermatolog może zalecić rytidektomię, czyli lifting twarzy. W przypadku tego typu operacji wykonuje się nacięcia w celu usunięcia lub przeniesienia tłuszczu, podczas gdy leżące poniżej tkanki są unoszone do góry, aby pomóc napiąć skórę twarzy.

Ponieważ lifting twarzy jest dość poważną operacją, zwykle jest zalecany tylko wtedy, gdy zawiodą inne metody leczenia zmarszczek. W przypadku leczenia wyłącznie zmarszczek marionetek chirurg może zalecić częściową rytidektomię (minilifting).

Ze względu na znaczenie tej procedury najczęściej zaleca się wziąć 1 do 2 tygodni wolnego od pracy, aby w pełni wyzdrowieć. Wahania wagi i nadmierna ekspozycja na słońce mogą zniweczyć efekty zabiegu. Dlatego ważne jest, aby wcześniej porozmawiać z chirurgiem o przyjęciu nawyków zdrowego stylu życia. Zobacz poniżej sugestie.

Laserowe odnawianie cery

Chociaż zabiegi laserowe są również uważane za inwazyjną terapię zmarszczek, nie wymagają nacięć, które wykonuje się podczas klasycznych liftingów twarzy. Resurfacing laserowy działa poprzez usuwanie górnych warstw naskórka za pomocą światła laserowego.

Dla niektórych osób tego rodzaju leczenie zmarszczek okazuje się bardzo skuteczne, jednak niesie ze sobą pewne ryzyko blizn i przebarwień. Rezultaty są jednak długotrwałe, ale nie całkowicie trwałe — najczęściej istnieje potrzeba powtarzania zabiegów co kilka miesięcy.

Botoks na zmarszczki marionetki

Zastrzyki z toksyny botulinowej typu A (Botox) to popularne rozwiązania w zakresie leczenia zmarszczek mimicznych wokół ust i oczu. Działają one poprzez rozluźnienie mięśni twarzy pod miejscem wstrzyknięcia. Dzięki temu zabiegowi skóra staje  się gładsza, a zmarszczki mniej widoczne.

Botoks może powodować niewielkie siniaki i podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia. Aby zastrzyki z botoksu zlikwidowały zmarszczki marionetek, należy powtarzać zabieg co 3-4 miesiące . Ta metoda leczenia działa najlepiej, jeśli tego rodzaju zmiany dopiero zaczynają się rozwijać.

Wypełniacze skóry

Podobnie jak botoks, wypełniacze skórne są tymczasowo działającymi preparatami do wstrzykiwania, które mogą pomóc w leczeniu zmarszczek marionetek na ich wcześniejszych etapach. W przeciwieństwie do botoksu, wypełniacze nie rozluźniają mięśni. Zamiast tego pomagają napełnić skórę kwasem poli-L-mlekowym lub hialuronowym. Zabieg ten ma na celu naśladowanie działania kolagenu i elastyny, aby pomóc wygładzić drobne linie mimiczne i zmarszczki.

Wypełniacz skórny z kwasem hialuronowym powoduje natychmiastową zmianę, podczas gdy działanie poli-L-mlekowe trwa kilka miesięcy, ponieważ jest to wypełniacz stymulujący, który z czasem wzmaga produkcję kolagenu.

Wypełniacze skórne mogą również pomóc w rozwiązaniu problemu zwiotczenia spowodowanego zmarszczkami marionetek, ale mogą nieumyślnie pogorszyć te efekty, jeśli zastosuje się ich zbyt dużo. Istnieje również obawa, że ​​wstrzyknięcie tego rodzaju wypełniaczy w okolice policzka może stworzyć nienaturalny wygląd.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne nakładane są przez kosmetyczkę lub dermatologa. W zależności od rodzaju peelingu mają na celu usunięcie zewnętrznej warstwy skóry (naskórka) oraz części środkowej warstwy (skóry właściwej). Proces tego rodzaju zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych i plam starczych, a nowe komórki skóry, które powstają, są silniejsze i powodują młodszy wygląd.

Przed zastosowaniem peelingu chemicznego należy upewnić się czy nie zawiera on retinoidów lub kwasó, ponieważ mogą one sprawić, że skóra będzie zbyt wrażliwa na tę opcję leczenia. Aby utrzymać dobre efekty estetyczne, zazwyczaj tego rodzaju peeling należy wykonywać co miesiąc.

Mikronakłuwanie

Mikronakłuwanie lub terapia indukcji kolagenu to zabieg, który tworzy bardzo małe dziury w skórze, aby pomóc w generowaniu silniejszych komórek skóry. Dermatolog używa derma rollera lub innego urządzenia mikroigłowego.

Mikronakłuwanie może pomóc w generowaniu większej ilości kolagenu, aby zasadniczo wypełnić te głębsze zmarszczki na twarzy. W zależności od wyników, które chce się osiągnąć, zazwyczaj zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie.

Retinoidy

Retinoidy to rodzaje syntetycznych pochodnych witaminy A stosowanych przy leczeniu zmarszczek, trądziku i zapobieganiu fotostarzeniu. Najczęstszą formą bez recepty jest retinol, ale silniejsze retinoidy są dostępne na receptę. Retinoidy nie są zalecane kobietom w ciąży, a tego typu produkty mogą zwiększać wrażliwość na słońce.

W przypadku zmarszczek marionetek retinoidy mogą pomóc, wnikając głęboko pod naskórek kolagenu. Tego rodzaju produkty nie są przeznaczone do stosowania w jamie ustnej ze względu na obawy związane z wrażliwością, chociaż mogą być stosowane w pobliżu ust.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie dostępna w tkankach skóry. Podobnie jak kolagen, kwas hialuronowy może zanikać wraz z wiekiem. Substancja ta znajduje się w niektórych wypełniaczach skórnych, serum i produktach do pielęgnacji skóry. Po nałożeniu na zmarszczki, może w pewnym stopniu wygładzać skórę.

Leczenie miejscowe a zmarszczki marionetki

Jeśli nie używa się jeszcze serum przeciwstarzeniowego, warto rozważyć dodanie go do codziennej rutyny pielęgnacji skóry. Najlepiej byłoby zacząć używać serum na najwcześniejszych etapach rozwoju zmarszczek mimicznych.

Najlepsze serum do leczenia zmarszczek marionetek

Zmarszczki marionetek mogą być skutecznie leczone za pomocą serum, które zawiera kombinację następujących składników:

 • przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, które pomagają zwalczać wolne rodniki, powodując3e szybsze starzenie skóry,
 • pochodne witaminy A, takie jak retinoidy,
 • kwas hialuronowy,
 • niacynamid (witamina B3), która może pomagać w zwiększeniu produkcji kolagenu i poprawie elastyczności skóry,
 • peptydy, czyli proteiny ujędrniające skórę

Jak ukryć zmarszczki marionetki za pomocą makijażu?

Często rozważaną opcją zmniejszania widoczności zmarszczek, która nie wymaga żadnego leczenia dermatologicznego, jest makijaż. Jeśli chce się zatuszować efekty starzenia na twarzy, warto rozważyć następujące kroki:

 1. nałożenie odpowiedniego podkładu do twarzy,
 2. nałożenie korektora w kremie,
 3. delikatne wtarcie korektora w skórę palcem serdecznym lub pędzelkiem do korektora, aż produkt się wchłonie – nie należy wcierać korektora na siłę.
 4. nałożenie pudru utrwalającego dużym pędzlem do makijażu.

Skupienie się na makijażu oczu może również pomóc odwrócić uwagę od dolnej połowy twarzy. Warto jednak pamiętać, że każdy ma zmarszczki. Są one naturalną częścią procesu starzenia, a wielu uważa je nawet za piękne!

Zapobieganie zmarszczkom marionetek i innym oznakom starzenia skóry

Chociaż nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec starzeniu się skóry, istnieją środki zapobiegawcze, które mogą spowolnić rozwój zmarszczek marionetek. Warto przede wszystkim rozważyć następujące wskazówki dotyczące zdrowia i stylu życia.

Codzienna pielęgnacja skóry

Zabiegi na zmarszczki nie dadzą efektów, jeśli nie będzie się regularnie dbać o swoją skórę. Należy myć twarz dwa razy dziennie i usuwać makijaż przed snem. Zaleca się także używać pożądanego serum przeciwstarzeniowego, a także kremu nawilżającego do twarzy, aby utrzymać właściwe nawilżenie skóry.

Kontroli wagi ciała

Wahania wagi ciała mogą zwiększać ryzyko zwiotczenia skóry. Problem ten obejmuje również linię pod szczęką, która może sprawić, że zmarszczki marionetek będą bardziej zauważalne. Jeśli chcesz schudnąć z powodów medycznych, rób to stopniowo i współpracuj z lekarzem, aby utrzymać odpowiednią wagę.

Zmniejsz ekspozycję na słońce

Z biegiem czasu niezabezpieczona ekspozycja na słońce może uszkodzić zarówno naskórek, jak i skórę właściwą, co może zwiększyć ryzyko powstawania drobnych linii, zmarszczek i zwiotczenia skóry. Można pomóc chronić swoją skórę, stosując codziennie krem z filtrem SPF 30 i czapki, aby zacieniać twarz.

Warto także unikać przebywania w bezpośrednim świetle słonecznym między późnym rankiem a wczesnym popołudniem — wtedy promienie UV są najsilniejsze.

Stosuj dietę przyjazną dla skóry

Picie dużej ilości wody może utrzymać dobre nawilżenie skóry. Także spożywanie odpowiednich pokarmów może również pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry na dłuższą metę. Szczególnie korzystne mogą być pokarmy przeciwzapalne, takie jak kolorowe owoce i warzywa, ryby i nieprzetworzone zboża.

Inne kwestie związane ze stylem życia

Inne nawyki związane ze stylem życia mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek marionetek i innych zmarszczek na twarzy, w tym:

 • spożycie alkoholu,
 • picie za dużo napojów z kofeiną,
 • brak wystarczającej ilości wody,
 • palenie tytoniu,
 • nadmierny stres,
 • niewystarczający sen.

Podsumowanie

Zmarszczki marionetek pojawiają się naturalnie wraz z wiekiem, podobnie jak inne zmiany skórne na twarzy. Twoje geny, styl życia i ogólny stan zdrowia mogą odgrywać pewną rolę, ale nie ma sposobu, aby całkowicie im zapobiec. Jeśli martwisz się o swoje zmarszczki marionetek, porozmawiaj z dermatologiem o możliwościach leczenia i wskazówkach dotyczących długoterminowej pielęgnacji skóry.

Podobne artykuły

1 komentarz

JolaW 30 czerwca 2021 - 12:02

Super wpis! Zgadzam się ze wszystkim 🙂
Uważam że, najważniejszy jest codzienny, porządny demakijaż. Praktykuję dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Przy okazji polecam moją ulubioną rękawiczkę do demakijażu od glov. Świetny produkt.

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.