Podkłady do twarzy zaliczają się do najpopularniejszych produktów makijażowych. Nawet osoby, które nie malują się na co dzień i nie korzystają z pełnego make up’u, często sięgają właśnie po ten kosmetyk. Dzieje się tak dlatego, że jego aplikacja znakomicie wyrównuje koloryt skóry, maskuje niedoskonałości, ogranicza widoczność porów. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy jednak dobrać odpowiedni kolor i typ podkładu. Jak to zrobić? Czym się sugerować?
Wielu osobom wydaje się, że kluczowy jest kolor. Rzeczywiście, to dość ważny parametr – zbyt ciemna twarz będzie kontrastowała ze skórą, nadając makijażowi nienaturalny efekt, zaś zbyt jasna sprawi, że twarz będzie wyglądała na chorą. Na tym jednak sprawa się nie kończy.
Jak wybrać kolor?
Idealny podkład powinien być dobrze dopasowany do koloru skóry. O tym, jak ważny to aspekt, świadczy fakt, że wiele światowych i krajowych marek, jak na przykład Catrice, Rimmel, Revlon, Bourjois czy Vichy, poszerzyło swoje portfolio nawet do kilkudziesięciu odcieni. Jak z tak szerokiej palety wybrać jeden produkt? Przede wszystkim trzeba go sprawdzić za pomocą próbek lub testerów. Jednym z częściej popełnianych błędów jest aplikacja testera na ręce albo nadgarstku. Kolor skóry w tym miejscu nigdy nie jest taki sam jak na policzkach czy czole, dlatego też podkłady do twarzy powinno się sprawdzać tam, gdzie będą trafiać docelowo, najlepiej na linii żuchwy.
Warto dowiedzieć się również, jaką tonację ma cera. Aby to sprawdzić, wystarczy przyłożyć do twarzy białą kartkę. W przypadku typu chłodnego da się zauważyć różowe lub niebieskie pigmenty, w typie ciepłym – złote lub żółte, typ neutralny natomiast nie będzie miał dostrzegalnej przewagi żadnego tonu. Zróżnicowane podkładów pod tym kątem wykorzystują marki takie jak Max Factor czy Revlon.
Podkłady do twarzy do różnych rodzajów cery
Podkład należy także dopasować do rodzaju skóry. Poszczególne produkty różni nie tylko odcień, ale również konsystencja, skład, właściwości i – co za tym idzie – osiągany efekt. Wyboru możesz dokonać spośród kosmetyków takich jak:
- podkład matujący – przeznaczony do cery tłustej, mieszanej i przetłuszczającej się, zapewniający wygładzenie i perfekcyjne wykończenie bez efektu maski. Godne polecenia są formuły antybakteryjne, wpływające na redukcję niedoskonałości,
- nawilżający podkład – sprawdza się w przypadku cery wrażliwej i suchej. To typ lekkiego podkładu z formułą wzbogaconą na przykład olejkami. Takie kosmetyki ma w swoim asortymencie chociażby firma AA czy Bourjois,
- podkłady rozświetlające – przeznaczone do cery suchej, zmęczonej, pozbawionej blasku. Bardzo często wykazują one właściwości nawilżające i odświeżające cerę. Zawierają one dodatkowe drobinki, które odbijają światło i sprawiają, że skóra staje się gładka i promienna.
Podkład do twarzy w dzisiejszych czasach niejednokrotnie jest produktem wielozadaniowym. Oznacza to, że matujący podkład może jednocześnie nawilżać, co sprawdzi się zwłaszcza, gdy skóra mieszana ma przesuszone rejony. Z kolei podkład mający lekką konsystencję spokojnie zniweluje niektóre drobne zaczerwienienia. Dobry podkład zawsze jest produktem uwzględniającym potrzeby i rodzaj cery.
Podkłady do zadań specjalnych
Najlepsze podkłady oferowane przez marki kosmetyczne niejednokrotnie są produktami do zadań specjalnych. Znajdują się wśród nich łagodzące formuły hipoalergiczne przeznaczone dla osób ze skórą skłonną do uczuleń, podkłady zapewniające mocne krycie w przypadku przebarwień, blizn i zmian trądzikowych czy kosmetyki stworzone z myślą o cerze dojrzałej.
Materiał zewnętrzny