Home Zabiegi kosmetyczne Usuwanie rozstępów – O czym warto wiedzieć

Usuwanie rozstępów – O czym warto wiedzieć

przez Patrycja Nowak
usuwanie rozstępów

Usuwanie rozstępów nie jest łatwym zabiegiem, dlatego zawsze lepiej jest zapobiegać tego rodzaju zmianom skórnym. Współczesne metody leczenia pozwalają jednak osiągać spektakularne wyniki, jednak wiąże się to często z potrzebą wykonania wielu zabiegów oraz sporym kosztem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat usuwania rozstępów.

Statystyki pokazują, że coraz więcej osób ma kłopoty z rozstępami. Częściej ten problem dotyka kobiet, chociaż mężczyźni także borykają się z takimi dolegliwościami. Co warto wiedzieć o rozstępach? Jakie są skuteczne sposoby ich usuwania? O tym wszystkim dowiecie się po przeczytaniu niniejszego artykułu.

Co to są rozstępy?

Warto wiedzieć, że rozstępy to zmiany, które są zlokalizowane w skórze. Powstają one na skutek zerwania włókien elastycznych. Dlaczego tak się dzieje? Trzeba zaznaczyć, że rozstępy są powodowane przez narażenie włókien na zbyt duże rozciąganie. Poza tym, czasami tkanki te są po prostu zbyt słabe, co także prowadzi do powstania widocznych na skórze zmian.

Kto najczęściej ma kłopoty z rozstępami?

Badania pokazują, że problem z rozstępami ma ponad 65% kobiet oraz około 40% mężczyzn. Najczęściej takie kłopoty występują w przypadku pań, które zaszły w ciążę. Jest to oczywiście spowodowane szybkim przybieraniem na wadze, związanym ze wzrostem dziecka w łonie matki. Poza tym, rozstępy bardzo często pojawiają się w przypadku ludzi, którzy uprawiają sporty kulturystyczne. Warto zaznaczyć, że zmiany zlokalizowane głęboko w skórze trapią także zdecydowanie częściej ludzi z nadwagą niż osoby szczupłe. To jednak nie wszystko. Z rozstępami borykają się także nastolatkowie, którzy są w fazie dojrzewania i szybko rosną.

Jak zapobiegać rozstępom?

Rozstępy, które pojawiają się na naszym ciele pod postacią czerwonych prążków, mogą być usuwane na różne sposoby. Generalnie jednak lekarze zalecają, aby przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu. Jak można to zrobić? Bardzo ważne jest to, aby systematycznie nawilżać skórę, a także głęboko ją natłuszczać. Nie zaszkodzi również stosowanie peelingów. Wszystko dlatego, że dzięki temu kosmetykom natłuszczającym oraz nawilżającym łatwiej będzie skutecznie zadziałać, poprzez zwiększenie elastyczności tkanek. Ciekawostką jest fakt, że dobrym sposobem na rozstępy są również domowe masaże.

Jak zlikwidować rozstępy?

Zauważyliście na Waszym ciele rozstępy? W takim razie nie możecie zwlekać z podjęciem odpowiednich działań. Wszystko dlatego, że każda zwłoka w tym zakresie działa na naszą niekorzyść. W przypadku dłuższych opóźnień w działaniu specjalistom będzie znacznie trudniej pozbyć się niechcianych zmian skórnych. Jeśli chodzi o rozstępy zapalne, to zaleca się stosowanie kilku rozwiązań. Poza wspomnianym peelingiem można również decydować się na dermabrazję albo mezoterapię. Należy jednak pamiętać, że peelingi i dermabrazja powodują złuszczanie naskórka oraz kilku warstw skóry właściwej. W związku z tym, zabiegi powinny być wykonywane pod okiem dobrej jakości fachowca.

Mezoterapia to zaś zabieg, w którym używa się specjalnych koktajli regenerujących – jak choćby na bazie kwasu hialuronowego. Prawidłowe wykonanie tej metody sprawia, że rozstępy stają się znacznie mniej widoczne. Statystyki pokazują, że jest to zabieg istotnie skuteczny. Druga strona medalu jest jednak taka, że niektórzy narzekają, że mezoterapia jest stosunkowo bolesna. Wszystko dlatego, że wiąże się ze sporą liczbą miejscowych nakłuć.

Warto wiedzieć, że obecnie bardzo popularnym sposobem na usuwanie rozstępów jest również laser frakcyjny. Tego rodzaju metoda jest uważana za bardzo bezpieczną i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Światło lasera wnika w skórę, a następnie oddziałuje na zawartą w niej wodę. W trakcie zabiegu woda jest szybko podgrzewana, a następnie odparowywana. W rezultacie tego dochodzi do likwidacji uszkodzonych komórek kolagenowych, przy jednoczesnym uruchomieniu procesów naprawczych. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie odbudowy nowych włókien kolagenowych i zmniejszenia widoczności zachodzących zmian skórnych. Należy jednak podkreślić, że usuwanie rozstępów nie jest procesem łatwym i zawsze skutecznym.

Usuwanie rozstępów – O czym jeszcze warto wiedzieć

Wyżej wymienione metody są skuteczne w przypadku rozstępów zapalnych. Co zrobić, jeśli ktoś ma problem z rozstępami zanikowymi, które są umiejscowione bardzo głęboko w skórze? Trzeba zaznaczyć, że w tej sytuacji tylko częściowo pomaga laser frakcyjny. Obecnie najbardziej popularną metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa. Na czym polega ta metoda zabiegu?

Tego typu zabieg przewiduje proces jednoczesnego nakłuwania oraz podgrzewania problematycznych fragmentów skóry, przy pomocy głowicy z igłami. Proces ten ma zmusić skórę do produkcji nowych tkanek kolagenowych i elastynowych. Prawidłowe przeprowadzenie zabiegu powinno prowadzić do naprawy głęboko zlokalizowanych w skórze rozstępów. Bardzo często eksperci zgadzają się, że w tym momencie jest to zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda lecznicza. Oczywiście może być ona także stosowana w aspekcie usuwania rozstępów zapalnych.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.