Wykonywany na bazie kwasów peeling TCA to bardzo silny zabieg kosmetyczny, dzięki któremu można pozbyć się trądziku oraz blizn. Najczęściej wykonywany jest przez lekarzy i wysoko wykwalifikowanych kosmetologów. Jego najważniejszą właściwością są bardzo szybkie efekty, widoczne już po pierwszym zabiegu. Poznajmy najważniejsze właściwości, zastosowania i spodziewane efekty, jakie można dzięki niemu uzyskać.
Kwas trójchlorooctowy TCA to pochodna kwasu octowego. W zależności od wybranego stężenia powoduje złuszczanie się naskórka, co pomaga odbudowywać kolagenowe tkanki łączne i przygotowuje skórę do regeneracji. Celem stosowania TCA jest intensywne złuszczenie martwego naskórka i dotarcie do warstw skóry właściwej.
Jak działa peeling TCA?
Peeling TCA polega na zaaplikowaniu kilku warstw kwasu trójchlorooctowego, w celu sprowokowania kontrolowanego oparzenia chemicznego. Na skutek tego dochodzi do głębokiego złuszczenia naskórka.
Peeling TCA szczególnie polecany jest dla cery tłustej, łojotokowej oraz ze zmianami trądzikowymi. Sprawdza się w zasadzie przy pielęgnacji każdej części ciała. Najczęściej jednak wykonywany jest na twarzy, dłoniach, ramionach, dekolcie czy plecach.
Peeling TCA stosowany jest przy takich problemach skórnych jak:
- zrogowaciała skóra,
- zmarszczki powierzchowne,
- trądzik grudkowo-krostny,
- zwiotczała skóra i zmarszczki,
- przebarwienia, brodawki i kurzajki,
- plamy starcze i słoneczne,
- rozstępy i blizny potrądzikowe.
Peeling TCA krok po kroku
W zależności od rodzaju cery oraz leczonych niedoskonałości skóry aplikowane są preparaty o różnym stężeniu kwasu. Powala to na zwiększenie intensywności ich oddziaływania na skórę. W końcowym etapie zabiegu na skórze pojawia się białe zaszronienie, po którym neutralizuje się działanie TCA i nakłada na skórę preparat łagodzący o właściwościach nawilżających i przeciwzapalnych. W czasie trwania zabiegu pacjent może odczuwać lekkie pieczenie. Czasami pojawia się też niewielki rumień czy napięcie skórne.
Postępowanie po zabiegu z wykorzystaniem kwasu TCA
Peeling TCA działa jeszcze przez 2-3 dni po zabiegu. Wówczas skóra się złuszcza, a czasami zaraz po zabiegu może być również zaczerwieniona. Powstające białe plamki są także zjawiskiem zupełnie normalnym. Na ogół jednak skóra szybko robi się gładka i cysta. Właściwe złuszczenie ma miejsce po 2-3 dniach od zabiegu i trwa 3-4 dni. W przypadku bardzo mocnych peelingów okres ten może wydłużyć się nawet do tygodnia. Skóra, która została poddana zabiegowi staje się jasnobrązowa i tworzy się na niej delikatna skorupka. Potem ma miejsce właściwe złuszczanie skóry. W czasie tego procesu nie powinny tworzyć się żadne rany i jest to proces w 100% bezbolesny. Pacjent musi jedynie cierpliwie poczekać, aż naskórek ulegnie złuszczeniu.
Pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać łuszczących się płatów skóry, gdyż wówczas powstać mogą blizny i przebarwienia. W czasie działania peelingu TCA nie zaleca się również stosowania kosmetyków ściągających i innych peelingów. Można natomiast stosować makeup. Przez kolejne trzy tygodnie dobrze jest unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosować kremy z wysokimi filtrami.
Peeling TCA – jak często należy go wykonywać?
Peelingi chemiczne służą do głębokiego oczyszczania skóry poprzez usunięcie martwego naskórka, a także jego wygładzenie czy zmiękczenie. Zastosowanie kwasu TCA w określonym stężeniu skutecznie rozjaśnia przebarwienia skórne i zmiany pigmentowe, reguluje wydzielanie sebum, a także prowadzi do lepszego nawilżenia skóry i wyrównanie jej kolorytu.
W przypadku kuracji przeciwtrądzikowej zaleca się wykonanie całej serii zabiegów tego rodzaju. Peeling TCA wykonuje się na ogół w odstępach co cztery tygodnie. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt na ogół konieczne jest wykonanie od 4 do 8 zabiegów. Jest to jednak kwestia w dużej mierze indywidualna, którą warto skonsultować wcześniej z lekarzem dermatologiem.
Peeling TCA – przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Peelingu TCA nie można wykonać u osób, które cierpią z powodu przewlekłego zapalenia wirusowego bądź bakteryjnego, a także atopowego lub silnego łojotokowego zapalenia skóry, dermatozy oraz różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych. Inne przeciwwskazania do wykonania zabiegu to obecność znamion w danym miejscu na ciele, choroby nerek, serca i wątroby, fototerapia, alergie skórne, nadwrażliwość na światło, laktacja, przebyta radioterapia lub chemioterapia, skłonność do tworzenia się bliznowców, ciąża i stosowanie retinoidów (w okresie 12 miesięcy przed zabiegiem).
Peeling z użyciem kwasu trójchlorooctowego wykorzystywany jest w zabiegach złuszczania powierzchownego i głębokiego skóry. Peeling powierzchowny ma przede wszystkim na celu poprawienie napięcia skóry. Stosowany jest również w terapii leczniczej trądziku pospolitego. Z kolei głębokie złuszczanie skóry daje efekt odmłodzenia, gdyż niweluje blizny zanikowe oraz usuwa niewielkie zmiany pigmentacyjne. Koszt takiego zabiegu wynosi średnio od 250 do 350 złotych.
Jak przygotować się do zabiegu?
W celu odpowiedniego przygotowania skóry do peelingu TCA na około 2 tygodnie przed zabiegiem powinno stosować się krem:
- zawierający kwasy AHA w stężeniu około 10%, który obniży pH skóry z 5,5 do 4,5, powodując, że peeling będzie skuteczniejszy,
- lub zawierający hydroquinon i inne związki wybielające – to konieczne w przypadku leczenia przebarwień.
Na około siedem dni przed zabiegiem nie powinno się wykonywać zabiegów woskowania, elektrolizy, depilacji, dermabrazji, a także stosować retinoidów i środków drażniących skórę. Panowie w dniu zabiegu nie powinni golić zarostu.