Manicure japoński to w ostatnim czasie jeden z najmodniejszych sposobów pielęgnacji paznokci. Decydują się na niego zwykle kobiety nie gustujące w kolorowaniu i zdobieniu płytek. Dzięki określonym zabiegom ma on zapewnić przede wszystkim wyraźny efekt odświeżenia, przy zachowaniu naturalnego i zdrowego wyglądu. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego rodzaju zabiegu.
Manicure japoński jest to metoda pielęgnacji paznokci, polegająca głównie na ich odpowiednim polerowaniu i intensywnym odżywianiu. W odróżnieniu od innych metod stylizacji paznokci, manicure tego rodzaju wyklucza stosowanie lakierów czy innych ozdób. Ma on mieć przede wszystkim cechy naturalności i świeżości. Sprawdźmy zatem na czym on polega, jakich efektów można się spodziewać oraz ile kosztuje usługa jego wykonania.
Czym jest manicure japoński?
Jak sama nazwa wskazuje, manicure japoński wywodzi się oczywiście z Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie dużą popularnością cieszy się już od ponad 400 lat. Obecnie metoda ta stosowana jest praktycznie na całym świecie, także w Polsce, zdobywając liczne rzesze zwolenniczek. Tego rodzaju manicure polega na maksymalnym odżywieniu i wzmocnieniu paznokci, które dać mają wyjątkowy efekt zdrowia i naturalności.
W skład zestawu do manikiuru japońskiego najczęściej wchodzą następujące elementy:
- puder zabezpieczający i nabłyszczający,
- specjalna pasta z witaminami i minerałami,
- polerka do wcierania pasty ze skóry jelenia,
- polerka do wcierania pudru ze skóry jelenia,
- pilniczek,
- szpatułka do nakładania pasty i pudru,
- dwustronna polerka do wykańczania manikiuru.
Na świecie największą popularnością cieszy się zestaw do manikiuru japońskiego P.Shine. To japońska firma, która specjalizuje się w produkcji tego rodzaju zestawów.
Jak wykonuje się manicure japoński?
Na samym początku zabiegu wykonuje się dezynfekcję dłoni, a następnie dokładnie je oczyszcza i niekiedy odtłuszcza. Pierwsze zabiegi to odsunięcie skórek i wyrównanie kształtu paznokcie. Dopiero potem przechodzi się do zmatowienia płytki paznokcia za pomocą polerki, dzięki czemu wcierane produkty mogą lepiej wniknąć w jej powierzchnię. Kolejnym krokiem jest nakładanie na paznokcie specjalnej pasty. Trzeba to robić w jednym kierunku, aż do chwili, gdy paznokcie zaczną błyszczeć. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie pasty wtartej w paznokcie za pomocą pudru. Na tym cały proces się kończy.
Podczas wykonywania manikiuru japońskiego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim zabiegu nie wolno wykonywać zaraz po zdjęciu hybryd czy paznokci żelowych. Wszystkie te metody niszczą bowiem płytkę, która musi mieć czas na regenerację. Z tego samego powodu manicure japoński nie jest wykonywany na paznokciach silnie zniszczonych. Eksperci zalecają, aby nie wykonywać go częściej niż raz na 2-3 tygodnie. Częstsze matowanie i polerowanie paznokci może bowiem je znacznie osłabić.
Ile kosztuje manicure japoński?
Oczywiście cena zabiegu jest uzależniona od tego, kto i gdzie go wykonuje. Przeciętnie jednak, za trwający ok. 45 minut zabieg, trzeba zapłacić od 50 do 80 zł. Zabieg ten można jednak wykonać z powodzeniem w domu, gdyż nie wymaga on używania kolorowych lakierów czy skomplikowanych zdobień. Trzeba przy tym zachować pewną dozę ostrożności, aby nie przesadzić z matowieniem płytki i jej polerowaniem.
Manicure japoński wykonywany w warunkach domowych jest znacznie tańszy, niż ten robiony w salonie. Klasyczny zestaw trzech polerek, szpatułki, pudru i pasty P.Shine to koszt około 100 zł. Na rynku dostać można również tańsze wersje innych marek, ale specjaliści polecają trzymać się tej japońskiej.
Sam zabieg manikiuru japońskiego jest przyjemny i trwa na ogół niecałą godzinę, a efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Paznokcie wyglądają niczym pokryte bezbarwnym lakierem i mocno błyszczą przez około 1,5 tygodnia. Jeśli płytki są w lepszym stanie efekt ten może utrzymać się nawet dłużej. Warto przy tym pamiętać, że przez dwa tygodnie po zabiegu paznokci nie zaleca się malować. Zastosowany w tym czasie lakier nie będzie się utrzymywał na tak nabłyszczonej i natłuszczonej płytce. Ponadto, paznokcie powinny mieć odpowiedni czas na regenerację.
Manicure japoński – Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Podczas wykonywania manikiuru japońskiego stosowane są specjalne pasty i pudry, zawierające najcenniejsze składniki pochodzące z Morza Japońskiego, krzemionkę, pyłek pszczeli, keratynę oraz witaminy A i E. Mimo to, zabiegu nie powinno się wykonywać za często. Co jest tego powodem? Problemem jest sama czynność pocierania szczoteczką o płytkę. Wprawdzie po pierwszym zabiegu staje się ona mocniejsza, a paznokcie nie rozdwajają się, jednak zanim płytka po zabiegu zregeneruje się i odrośnie, potrzeba nieco czasu. Z tego względu eksperci są zdania, że manikiuru japońskiego nie należy wykonywać częściej niż raz na 2-3 tygodnie.