Peeling pirogronowy to coraz bardziej popularny zabieg enzymatycznego złuszczania naskórka. W niniejszym artykule przedstawiamy na czym on polega, kiedy warto go wykonać, na co należy uważać oraz jakich efektów można się spodziewać.
Peeling pirogronowy znacznie lepiej niż inne peelingi chemiczne penetruje mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Dlatego też dość skutecznie niweluje skłonność cery łojotokowej i trądzikowej do przetłuszczania się. Warto jednak wiedzieć, że z uwagi na łatwość wchłaniania i szybkość wnikania kwas pirogronowy może wchodzić w reakcję ze skórą jedynie przez ok. 2 minuty. W czasie zabiegu oraz po jego zakończeniu powoduje zanieczyszczenia, co wynika z jego mocnych właściwości drażniących.
Peeling pirogronowy jest odpowiedni dla skóry ze zmianami ropnymi oraz z siecią rozszerzonych naczyń. Stężenie kwasu dobiera się odpowiednio do problemów skórnych z jakimi walczy pacjent. Prezentuje się to w następujący sposób:
- 40% mild – łojotokowe zapalenie skóry,
- 40% strong – silne przebarwienia i trądzik,
- 50% – łojotok i trądzik,
- 60% – blizny potrądzikowe, fotoaging.
Peeling pirogronowy w gabinecie kosmetycznym krok po kroku
Pacjent powinien się odpowiednio przygotować do zabiegu peelingu pirogronowego. Wcześniej na skórę należy nanosić krem z kwasem AHA o stężeniu około 10%. W ten sposób naturalne pH skóry jest obniżane z 5,5 do 4,5, co czyni terapię bardziej skuteczną. W gabinecie kosmetycznym zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry. Następnie przez 30-60 sekund kwas pirogronowy jest nakładany na skórę, a po maksymalnie 5 minutach neutralizowany. Złuszczenie naskórka ma miejsce na ogół po 2-3 dniach od wykonania zabiegu. Pacjent nigdy nie powinien tego procesu przyspieszać, np. zdrapując naskórek. Warto również na około 14 dni zrezygnować ze stosowania kremów z kwasami AHA.
Kiedy warto wykonać peeling pirogronowy?
Peeling pirogronowy daje doskonałe rezultaty w przypadku osób z trądzikiem w fazie aktywnej. Sprawdza się także u osób, u których trądzik pozostawił po sobie mało estetyczne blizny i przebarwienia. Poza tym zabieg można stosować w przypadku:
- bliznowców,
- plam starczych,
- fotostarzenia się skóry i płytkich zmarszczek,
- przebarwień pozapalnych i ostudy,
- łojotokowego zapalenia skóry,
- nadmiernego rogowacenia skóry,
- cery naczynkowej (widoczne zaczerwienienia wynikające z pękania naczynek krwionośnych).
Jak działa peeling pirogronowy?
Peelingowi pirogronowemu poddaje się twarz, dłonie, dekolt, ramiona oraz plecy. Przed zabiegiem należy ocenić fototyp skóry, rodzaj blizn oraz stopień fotostarzenia się, co pozwala na określenie celu zabiegu. Peeling tego typu rozjaśnia naskórek, zwiększając świetlistość cery. Poza tym, skutecznie oczyszcza skórę i ją odtłuszcza. Peeling pirogronowy stymuluje skutecznie włókna elastyny i sprzyja produkcji kolagenu. Dzięki temu usuwa powierzchowne zmarszczki i spowalnia procesy starzenia się komórek. Zabieg łagodzi nadmierne rogowacenie naskórka i usuwa martwe jego komórki. Ponadto oczyszcza zaskórniki i zmniejsza mało estetyczne blizny potrądzikowe, a także napina skórę i zapewnia jej elastyczność.
W naturze kwas pirogronowy występuje w sfermentowanym owocach i occie. Od lat znajduje zastosowanie w kosmetyce, ponieważ bardzo głęboko wnika w skórę oraz pobudza do pracy fibroblasty, a także szybko przynosi widoczne efekty. Kwas pirogronowy wykazuje ponadto właściwości antymikrobowe i działa przeciwzaskórnikowo. Reguluje wydzielanie sebum i głęboko penetruje skórę, nie dopuszczając do rozwoju bakterii.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Peelingu pirogronowego nie powinno wykonywać się u osób z:
- wieloma znamionami barwnikowymi,
- alergiami skórnymi,
- łuszczycą,
- astmą,
- zaburzeniami psychicznymi,
- skłonnością do tworzenia się bliznowców,
- zapaleniem tkanki łącznej,
- opryszczką i innymi aktywnymi infekcjami skórnymi,
- ciężką formą trądziku.
Poza tym zabieg ten odradza się kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Nie należy go też wykonywać u osób, które są świeżo po krioterapii – terapia zimnem czy po zabiegu chirurgicznym. Dlatego przed wykonaniem peelingu pirogronowego przeprowadzany jest z pacjentem krótki wywiad chorobowy.
Postępowanie po peelingu pirogronowym
Po wykonaniu peelingu pirogronowego zaleca się rezygnację przez około dwa tygodnie z depilacji, golenia się, elektrolizy, opalania się, korzystania z preparatów samoopalających, dermabrazji, woskowania, a także korzystania z basenów i saun. Wszystkie te czynniki mogą bowiem podrażnić skórę.
Po wykonanym peelingu skórę powinno się intensywnie nawilżać za pomocą kremów i maści, które przyspieszają procesy regeneracyjne skóry. W czasie złuszczania się naskórka nie należy wykonywać żadnych innych zabiegów peelingujących, aby przyspieszyć ten proces. Zaleca się natomiast stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF minimum 50, aby nie doszło do powstawania na skórze przebarwień.
Jak często należy stosować peeling pirogronowy i ile to kosztuje?
Zabieg można powtarzać co około 15-21 dni. W celu uzyskania optymalnych efektów powinno się wykonać od 6 do 8 zabiegów w serii co dwa tygodnie. Średni koszt takiego zabiegu wynosi 200-300 złotych. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu pirogronowego są w 100% bezpieczne i bezbolesne. Pacjent może odczuwać jedynie lekkie pieczenie, ale efekt ten szybko ustępuje.